Na podzim se často šíří virózy s různými projevy. Někoho potrápí průjem či zvracení, jiného zas nemoci dýchacího ústrojí. Našim dětem se obvykle virové nemoci trávicího ústrojí vyhýbají, proto jsme na víkendové návštěvě u babičky na Klárčina slova „bolí mě bříško a je mi špatně jako když jedeme v autě“ reagovali myšlenkou, že se asi večer přejedla. 

Reklama: Oscillococcinum

Po druhém zvracení jsme začali s manželem konat. Bylo to složitější, protože jsme tentokrát s sebou neměli naše cestovní lékárničky, které obsahují homeopatika, tinktury a olejíčky na různé potíže.

Naštěstí byla sobotu dopoledne otevřená lékárna. I když monokomponentní léky měli jen na objednání, pomoci se nám dostalo. Koupili jsme alespoň vícesložkové Gastrocynésine a Cocculine.

Manžel dcerce podal zředěnou propolisovou tinkturu, kterou jsme u babičky našli, a já jsem jí dávala nejdřív cucat tablety. Pak jsem si vzpomněla, že mám při nemoci dětí lepší zkušenost s podáváním roztoku – při užití léku je současně „zavodňuji“. Ve sklenici vody jsem rozpustila několik tablet z každého léku a po lžičkách dávala dcerce každých 15 minut. Mezitím jsem jí mazala bříško a čelo olejem z máty.

Gastrocynésine obsahuje tyto složky: Hyoscyamus nigra, Carbo vegetabilis (dcerka měla pocit plného žaludku a měla nafouklé bříško), Nux vomica (zvracení mělo kyselý zápach), Robinia pseudoacacia.

Cocculine obsahuje tyto složky: Cocculus indicus (dcerka se cítila lépe pod teplou dekou, byla bledá a dost slinila, měla pocity jako při kinetóze), Nux vomica, Tabacum, Petroleum.

A jak bychom postupovali v našich běžných, domácích podmínkách? Když u nás někdo onemocní podobnou virózou, „naočkujeme“ ostatní členy rodiny kombinací některých z těchto tinktur: echinacea, tymián, ořešák, skořice, hřebíček…, a podáním umeocta (i švestiček umeboši). Pro dospělé naložíme čili papričky do slivovice, necháme je louhovat a poté po několika kapkách užíváme. Každý dostane i dávku Oscillococcina.

Když se viróza projeví, tlumíme zvracení a podáváme tekutiny v malém množství. Z homeopatických léků vybíráme podle příznaků:

  • Arsenicum album 9 C – nevolnost, zvracení, zimomřivost, nesnese zápach ani pomyšlení na jídlo.
  • Ipecacuanha 9 C – prudká nevolnost, neustávající nucení na zvracení, zvracení neulevuje, zvrací hlen, ostrá bolest kolem pupku, jazyk je čistý, vydatně sliní. (Podáváme i při zvracení po záchvatech kašle.)
  • Lycopodium clavatum 9 C – neustávající kyselé zvracení, v dechu je cítit aceton, nesnese přiléhavé oblečení v pase.
  • Phosphorus 9 C – pocit pálení v krku, pije málo tekutin, tekutiny ihned vyzvrací.
  • Nux vomica 9 C – zvracení po dietní chybě, zvracení s kyselým zápachem.
  • Antimonium crudum 9 C – nevolnost po přejedení, neulevující zvracení, bílý povlak na jazyku.
  • Pulsatilla 9 C – zvracení kyselých a horkých šťáv, špatné trávení tuků, nepříjemná chuť v ústech (žluč), kyselé říhání, v puse se hromadí sliny i hlen.
  • Cuprum metallicum 9 C – prudké zvracení, nevolno po studených nápojích, citlivé břicho, křeče v břiše, vydatné slinění.
  • Veratrum album 9 C – vyčerpávající zvracení, ledový pot, pocit na omdlení, závratě, říhání.
  • Podáváme dětem také Cocculine – nucení na zvracení, když už není co vyzvracet a nucení je už jen z podrážděného žaludku.

Zvracení u malých dětí může být velmi nebezpečné, proto při opakovaném, neustávajícím zvracení vyhledejte pomoc lékaře! S výběrem vhodného léku, ředění a dávkování se poraďte se svým lékařem-homeopatem.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.