Přibližně mezi třetím a čtvrtým rokem života jsem začala u svého syna pozorovat, že se začíná bát věcí, které ho dosud v životě jen míjely.

Reklama: Oscillococcinum

V pohádkách začal vnímat strašidla, čerty, bál se Mikuláše, byl vykulený ze Santa Clause, mluvil o dinosaurech a zjišťoval, zda již vymřeli žraloci a jak je to s tou ježibabou, která chtěla upéct Jeníčka a Mařenku. Pravdou je, že jsem si nikdy zcela neuvědomovala vážnost textů klasických pohádek. Až ve chvíli, kdy začal můj malý syn jejich slova vnímat, začala jsem vědomě přeskakovat jednotlivé věty či dokonce odstavce a děj pohádek jsem si domýšlela. Nevím, jak bych tomu malému drobečkovi vysvětlila, že tatínek odvedl úmyslně své vlastní děti do lesa, tam je nechal a první na koho posléze narazily, byla zlá ježibaba, která je chtěla hodit do trouby a upéct? Opravdu nevím. A tak jsme doma měli pohádkovou verzi takovou, že děti zlobily maminku a tatínka a zatoulaly se, protože šly někam, kam nesměly atd. U mnoha pohádek jsme vytvořili své vlastní příběhy.

Jsem přesvědčena o tom, že každé dítě dospěje do věku, kdy se začne mnoha věcí bát. Je na nás, dospělých, jak ho z takové „bryndy“ dostaneme, do jaké míry jsme schopni dětský strach eliminovat. Pokud má dítě starší sourozence, je dobré s nimi udělat dohodu, že nebudou svého mladšího sourozence zbytečně strašit a požádat je, aby se před ním vyvarovali vyprávění či sledování strašidelných příběhů. Určitě je dobré si s dítětem hodně povídat a postupně mu vysvětlovat různé souvislosti a jak se věci, s nimiž se v životě potkáváme, vlastně mají.

Pokud však strach vašeho dítěte překročí rozumnou míru únosnosti, měli byste zvážit, zda mu lze pomoci nějakou podpůrnou cestou. V knize „Poznáváme homeopatii“ (autorky: MUDr.Kateřina Formánková, MUDr. Miriam Kabelková, MUDr.Ilona Ludvíková) jsem se dočetla, že od strachu mohou dítěti pomoci homeopatické léky.

A jaké je doporučení lékařek?

  • Je-li vaše dítě bázlivé, bojí se strašidel, duchů, zlodějů, nečekaných věcí, tmy a je také zimomřivé a neklidně spí (zejména po půlnoci), dejte mu dle potřeby 5 granulí homeopatického léku Arsenicum album 15 C.
  • Pokud se vaše dítě budí v noci úzkostí, je neklidné, neustále sebou hází a obrací se, leká se ze spánku, nebo trpí potížemi, které vznikly po prožitém strachu (koktání po Mikuláši, noční pomočování po strašidelné pohádce apod.), případně má-li strach jít kamkoli, kde je nějaký rozruch, pak je dobré mu podat 5 granulí homeopatického léku Aconitum napellus 15 C, a to opakovaně dle potřeby.

Zdroj: Poznáváme homeopatii, MUDr. Kateřina Formánková, MUDr. Miriam Kabelková, MUDr. Ilona Ludvíková, Nakladatelství Grada Publishing

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.