Plné kojení je snad snem každé novopečené maminky. Kouká na svůj uzlíček štěstí a chce pro něj jen to nejlepší. A kojení mezi to nejlepší beze sporu patří. Pro zdárné započetí kojení je velice důležitý nerušený kontakt maminky a miminka po porodu a přiložení dítěte k prsu co nejdříve. 

Mateřské mléko se začíná tvořit asi 40 až 70 hodin po porodu. Do té doby je v prsu kolostrum, které lépe odpovídá potřebám novorozence. Má více bílkovin a vitamínů a mnohem méně tuků v porovnání s mateřským mlékem. Je to přesně to, co miminko zvládne pro sebe využít. Všechny pochody se v novém tvorečkovi teprve startují. I žaludek se z velikosti třešně pomalu zvětší.

Pro tvorbu mateřského mléka je důležitý těsný kontakt kůže maminky s kůží svého miminka. Největší aktivita prolaktinu je v noci, proto by maminka neměla vynechávat noční kojení a v noci kojit co nejvíce. Mezi další faktory, které podporují laktaci, patří i správné přiložení dítěte k prsu a četnost kojení. Čím častěji je dítě přikládáno k prsu, tím snáze se mléčko tvoří a uvolňuje. Mezi kojením si maminka musí také odpočinout a hlavně nesmí zapomínat na sebe. Na to, že i ona potřebuje dostatečně jíst a pít, aby miminko mělo vše, co potřebuje.

Tvorbu mateřského mléka můžeme podpořit homeopatiky

K nejvíce používaným patří Ricinus communis 5 C. 

Tento homeopatický lék stimuluje tvorbu mateřského mléka. Je první volbou i tam, kde je maminka odloučena od svého drobečka - při porodu císařským řezem, u předčasného porodu, kdy je miminko příliš malé. Nasazuje se i kdykoliv během laktace, když je větší potřeba mateřského mléka, v období růstového spurtu dítěte.

Dávkuje se 3-5x denně 5 granulí, při dostatečném množství mléka se postupně opět vysadí.

Pokud se po nasazení léku Ricinus communis nedostaví dostatečná odpověď, je možné přidat lék Lac Caninum 5 C. Tento se užívá 2x denně 5 granulí. Tento lék obsahuje i prolaktin a má účinek i na pohlavní orgány. Má účinek i na bolestivé zduření prsou, které se zhoršuje otřesy a dotykem. Většinou se bolest přesouvá z jedné strany na druhou. Ke zlepšení dochází po přiložení studených obkladů.

Nedostatečná tvorby mléka není ale jediný problém, který může novopečené maminky zaskočit

Hlavně ze začátku, než se maminka naučí správnou techniku kojení, se mohou objevovat velice bolestivá poranění bradavek. Většinou jsou způsobeny špatnou technikou kojení. Se správným přiložením dítěte k prsu většinou pomůže laktační poradkyně. Do zhojení prsu, je v tomto případě vhodné i použití kloboučku, aby kojení nebylo pro maminku tolik bolestivé.

prasklinami velice dobře pomůže lék Nitricum acidum 9 C. Působí na lineární krvácející praskliny, které jsou většinou na přechodu kůže a sliznice. Praskliny jsou při kojení velice bolestivé, bolest připomíná bodání ostrou jehlou. Bolest se zlepšuje teplem a zhoršuje chladem i dotykem - i kojením. Lék podáváme až do zhojení 3x denně, nejlépe v kombinaci s lékem Arnica Montana 15 C.

Při kojení je důležité dbát i na důkladné vyprázdnění mléčné žlázy. Při nedostatečném vyprázdnění prsů se mohou objevit i ztrvdlinky v prsu, prsy mohou být zduřené a velice bolestivé. Při překrvení mléčné žlázy a bolestivém tlaku v prsou je možné použít lék Phytolacca decandra 9 C. Pomůže i při prasklinách bradavek, kdy bolest při kojení vystřeluje do celého těla. Zhoršení se objevuje vždy v chladu, při pohybu a zlepšuje se odpočinkem. Tento lék se může podávat 3-5x denně do úlevy.

Od zduření prsou je již jen krůček k zánětu prsu

Zpočátku je možné jej zvládnou pomocí homeopatik. Pokud nedojde k zlepšení, je na místě navštívit lékaře. Mezi nejčastější homeopatika, která lze použít, patří Apis mellifica, Belladonna a Bryonia.

Apis mellifica 15 C má velice rychlý účinek na růžové zduření, kterému ulevuje studený obklad. Bolest je velice pálivá a bodavá. Účinek léku je velice rychlý, ale krátkodobý a lék je třeba častěji opakovat - při zhoršení potíží.

Belladonna 9 C je již lék zánětu. Je přítomno zarudnutí velká citlivost na dotek, horkost, otok i bolest. Bolest je tepavá, pulsující. Objevuje se i horečka přes 38°C, která má rychlý nástup a je spojena s pocením. Příznaky se zhoršují hlukem, otřesy i světlem. Užívá se zpočátku 5x denně 5 granulí a se zlepšení se postupně vysazuje.

Bryonia 9 C je také lékem těchto potíží. Typickým příznakem, kdy použít lék Bryonia, je zhoršení bolestí i sebemenším pohybem. Maminka si prsa přidržuje a zpevňuje i pomocí rukou. Horečka a bolest prsou může být doprovázeno i velkou žízní a pocením, které ulevuje. Lék se užívá 3-5x denně 5 granulí do úlevy, při akutních potíží i častěji.

Během celého kojení je vhodné přidávat i lék China 9 C. Tento lék ovlivňuje metabolismus vody v těle a pomáhá při ztrátách tekutin. Což kojení také je. Při ztrátách tekutin z těla se většinou objevuje i únava a vyčerpání, proto je dobré na tento lék nezapomínat.

Ne vždy jde kojení podle představ, ale to neznamená, že by dotyčná maminka byla špatnou matkou. Každé miminko potřebuje svoji šťastnou, spokojenou maminku. Pokud toho bude na Vás moc, nechte si pomoci od ostatních. S velkou emoční zátěží Vám může pomoci lék Sédatif PC, popřípadě jiná homeopatika, která budou lépe odpovídat Vašim potížím.

Přeji jen samou radost z maličkých drobečků.

Zdroj: Magazín Healthcomm

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.