Většina žen ví, o čem je řeč. Nemáme ho rádi, ale nezbývá nám nic jiného, než se smířit s tím, že několik dní před příchodem menstruace v nás budou běhat démoni, díky kterým budeme nevrlé a pro okolí bude lepší naši náladu příliš nerozdmýchávat. To vše je způsobeno hormonálními změnami organismu.

Podrážděnost, zlost, pláč, bolesti hlavy, otoky, nadýmání. To je výčet pouze nejčastějších příznaků premenstruačního syndromu (PMS). Nemáme to my ženy v tomto ohledu lehké. Já osobně se v případě, kdy mě PMS potká, raději lidem v rámci možností vyhýbám. Uvědomuji si, že jsem nepříjemná a že bych mohla svému okolí zbytečně kazit náladu a přenášet na něj negativní emoce. V tomto období se snažím dělat si malé radosti. Pokud na tom nejsem špatně fyzicky, jdu si zacvičit, jdu vyběhat negativní emoce. Nebo si sednu do oblíbené kavárny, koupím si výborné café latte, někdy přidám i máslový croissant, otevřu lehce čtivý časopis a chvíli relaxuji. Občas zajdu i do kina. Nejlépe sama na nějaký holčičí film, takový, u nějž není nutné příliš myslet, jen se zasmát a vyplavit vše nedobré, co ve mně momentálně je.

Nyní však už vím, že mi mohou pomoci i homeopatické léky. V knize „Poznáváme homeopatii“ jsem si přečetla, že:

 • Pokud Vás trápí pocit překrvení v pánevní oblasti a bolesti prsou, těžkých nohou, případně bolesti hlavy a přitom po začátku menstruačního cyklu dochází k úlevě, pak paní doktorka Kateřina Formánková doporučuje homeopatický lék Lachesis mutus 15 C.
  Dávkování: 5 granulí denně počínaje 14. dnem menstruačního cyklu až do začátku menstruace
 • Máte-li v období před menstruací velké váhové výkyvy v rozmezí i 2 až 3 kg, stěžujete si na suchost vaginální sliznice a při menstruaci trpíte na akné, pak sáhněte po homeopatickém léku Natrum muriaticum 15 C.
  Dávkování: 5 granulí 1x denně
 • Pro dívky v pubertě, ale i pro dospělé ženy, které mají sklon ke křečovým žilám a studeným nohám je doporučována Pulsatilla 15 C.
  Dávkování: 5 granulí 1x denně
 • Typickým lékem pro tmavovlasé ženy, které mají pocity tíhy v podbřišku a časté bolesti v zádech je homeopatický lék Sepia officinalis 15 C. Doprovodnými kožními obtížemi mohou být opary, ekzém kolem úst. Všechny zmiňované obtíže se zlepšují pohybem.
  Dávkování: 5 granulí 1x denně

Zdroj: kniha „Poznáváme homeopatii“, autorky: MUDr. Miriam Kabelková, MUDr. Kateřina Formánková, MUDr. Ilona Ludvíková, nakladatelství Grada Publishing, a.s.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.