Nastal čas prázdnin a dovolených, všichni se již těšíme na zasloužené volno a chceme si odpočinek užít co nejvíce. Mnoho z nás zamíří za horkým sluncem, mořem a jinými krásami světa. Nejčastější příčinou, která nám tyto dny dovolené může znepříjemnit, jsou zažívací potíže spojené s průjmem, nevolností a zvracením. 

Velice rizikové jsou tropické oblasti Afriky, Asie i Jižní Ameriky. Zažívací potíže se většinou objeví 3. až 4. den pobytu a nejčastějším původem jsou kontaminované potraviny a voda. Naše zažívání není přizpůsobeno na místní bakterie, viry a parazity.

Abychom si dovolenou co nejvíce užili, je vhodné dodržovat několik preventivních zásad:

  • Nepoužívat vodu z kohoutku nejen na pití, ale i k čištění zubů
  • U balených vod důkladně zkontrolovat neporušenost uzávěru
  • Vynechat přidávání ledu do nápojů
  • Zeleninu a ovoce jíst jen takové, které si mohu oloupat
  • Ovoce i zeleninu omýt nejdříve balenou vodou
  • Jíst jen dobře tepelně opracované maso
  • Pozor též na zmrzlinu

Preventivně můžeme užívat již před cestou probiotika, která napomohou správnému fungování našeho střeva.

Při akutním průjmu je velice důležitá hydratace a doplňování tekutin a minerálů. Vhodné jsou neslazené minerální vody nebo speciální rehydratační roztoky. Ztráta vody a minerálů může být velmi nebezpečnou komplikací průjmu, zvláště u dětí a starších osob.

Velice důležitou součástí léčby je dieta. Je třeba se vyvarovat všech potravin, které mohou zažívání podráždit, vynechat též tučná a sladká jídla. Ideální je konzumace sucharů, staršího bílého pečiva, banánů, uvařené rýže a mrkve. U malých dětí je vhodný odvar z rýže a mrkve. Později lze přidat vařené kuřecí maso a další potraviny zařazovat do jídelníčku velice opatrně a pozvolna.

Často se používají střevní adsorbencia - látky schopné vázat na sebe nejrůznější toxiny - jde např. o aktivní uhlí a diosmectid. U infekčních průjmů je vhodné použít střevní desinficiencia (cloroxin) nebo některá antibiotika, která nám předepíše lékař.

Pomoci nám může i homeopatie:

  • Arsenicum album 9 C je lék na páchnoucí průjem, často po zkaženém jídle, stolice je tmavá, často i se zvracením. Pacient je unavený a bledý, bez chuti k jídlu. Mohou se objevovat i pálivé bolesti.
  • V případě vyčerpávající průjmu s křečovitými bolestmi nám uleví lék Podophyllum peltatum 9 C. Stolice je velice vodnatá a často po požití nadměrného množství ovoce, zejména v teplých krajích.
  • Pokud je průjem bez křečí a spojený s nadýmáním, výborně nám pomůže lék China 9 C. Tento lék ovlivňuje hospodaření těla s vodou a je proto vhodný u každého průjmu, abychom se z jeho následků rychleji zotavili.

Dávkování: Homeopatika bereme 5 granulí vždy v rytmu stolice. Na doléčení průjmu užíváme lék China 9 C 2x denně 5 granulí.

  • Při cestách do cizích krajin je dobré přibalit i lék Nux vomica 9 C, který nám uleví od zažívacích potíží spojených s konzumací nezvyklých jídel a koření.

Přeji Vám krásnou dovolenou bez rychlého hledání toalet.

PharmDr. Lenka Štýsová

Zdroj: Magazín Healthcomm

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.