Kvapem se nám blíží letní prázdniny a po měsících lockdownu a pandemických depresí se chceme opět nadechnout a užít si vytouženého odpočinku. Při trvajících cestovních omezeních se řada Čechů těší alespoň do Chorvatska, obecně roste i obliba dovolených na lodi. Aby taková námořnická dovolená byla opravdu odpočinkem, a ne noční můrou, přibalte s sebou i homeopatika.
Cestovní horečka
I námořnická dovolená začíná na souši. Mnohý cestovatel, zvláště rodiče s malými dětmi, často řeší již základní problém, jak se na tu dovolenou vlastně dostat bez problémů, a nebo jak zvládnout cestovní horečku a nevolnost během cesty k moři. Na nervozitu z cesty, například první do nějaké neznámé destinace, a nebo pro ty, co se bojí třeba letadla, budou užitečné léky jako Gelsemium sempervirens 15 C či Argentum nitricum 15 C, podávané v dávce 5 granulí 1–2× denně před cestou. Gelsemium je lék na stavy paralyzujících obav s vnitřním třesem, bolestmi hlavy a potřebou nutkavého a častého močení. Lék Argentum nitricum je lék nervózního očekávání, který ale charakterizuje neklid s neustálým pobíháním sem a tam, průjmem, případně zvracením a chutí na sladkosti.
Likvidace mořské nemoci
Mořská nemoc, čili nevolnost a zvracení spojené s pobytem na houpající se lodi, dokážou takovouto dovolenou pořádně znepříjemnit. Tento problém je způsoben intenzivním podrážděním vegetativního nervového systému, konkrétně statoakustického aparátu vnitřního ucha. Děje se tak vinou pohybů lodi a nějakou dobu může trvat, než se novopečený námořník na neustálé houpání aklimatizuje. U citlivých jedinců se ale lze setkat s těmito problémy i po skončení plavby.
Preventivně se hodí Ignatia amara 9 C, kterou je dobré začít podávat několik hodin před vyplutím. Je to vlastně lék obav z neznáma, které jsou provázeny pocitem knedlíku v krku. V případech mořské nemoci se hodí na situace, kdy nevolnost zmírní jídlo nebo pití.
Cocculus indicus 9 C je určen na nevolnost s ospalostí a malátností. Potíže začnou typicky náhlým opakovaným zíváním a vyústí ve zvracení. Sledování okolí vše jen zhoršuje, stejně jako například pach jídla. Stav se lepší teplem.
Tabacum 9 C je lékem na náhlou nevolnost se zblednutím, slabostí, studenou a opocenou kůží, zvýšeným sliněním a bušením srdce. Zlepšení přichází při zavření očí nebo s čerstvým vzduchem.
Ipecacuanha 9 C je přípravek, který lze aplikovat v případě nevolností s intenzivním sliněním, které se nezlepší ani po vyzvracení. Postižení netrpí pocitem žízně a mají navzdory intenzivnímu zvracení čistý jazyk.
Borax 5 C je lék na potíže, které vyvolává prudký pohyb shora dolů. Je to tedy hlavní lék na nevolnost během cestování po moři a je vhodné jej kombinovat s některým z výše uvedených léků nevolnosti. Kromě nevolnosti bývá dotyčný velice citlivý na náhlé zvuky.
Léky na mořskou nemoc můžeme podávat v dávce 5 granulí třeba po půl hodině až do zlepšení, případně je podat v pitném režimu, tedy 10 granulí rozpustit v půllitrové lahvi neperlivé vody a popíjet po doušcích.
Spálení sluncem
Na lodi při slunečném počasí nelze slunečním paprskům téměř uniknout (pokud tedy nehodláme trávit dovolenou zavření v podpalubí). Sluníčko nicméně může způsobit popálení kůže, zejména pokud zapomeneme na použití krému s dostatečným UV filtrem, nebo na něm zůstaneme příliš dlouho. Pak se objeví známé zarudnutí kůže, která je pálivá, bolí a svědí. Většinou se tedy jedná o popáleninu I. stupně, nicméně u velmi citlivých lidí může dojít i ke vzniku popálenin II. stupně, tedy ke stavům, kdy se na kůži objeví i puchýře vyplněné čirou tekutinou.
Hlavní homeopatické léky na popálení kůže sluncem:
Apis mellifica 15 C – kůže je světle červená, na některých místech může být i průsvitný otok, bolesti jsou intenzivní, pálivé, s pocity píchání jakoby jehlami; zlepšení zde bude přinášet studený obklad. Celkově bude postižený neklidný, ale nebude si stěžovat na pocit žízně.
Belladonna 9 C – kůže je červená a horká, vyloženě z ní sálá horkost. Postižený je velmi žíznivý a může mít i tepavé bolesti hlavy.
Cantharis 9 C – je to lék již pro popáleniny II. stupně s tvorbou různě rozsáhlých puchýřů.
Zvolený lék podáváme zpočátku v 15-30minutových intervalech až do zmírnění bolestí, pak intervaly prodloužíme až do podávání 3× denně. Při léčení popálenin vyvolaných sluncem nezapomínáme na dostatečný pitný režim a péči o pokožku.
Alergie na slunce
Do této kategorie patří řada potíží, jejichž společným jmenovatelem je vznik nepříjemné kožní reakce po oslunění. Může jít o nepřiměřeně intenzivní opálení až popálení, kopřivku, ekzém, v některých případech může vzniknout až těžká puchýřnatá dermatitida. Popsané projevy postihují kůži vystavenou slunečnímu záření, těžké reakce však mohou postihnout i zakryté části těla. V těchto případech se nejedná o pravou alergickou reakci, ale jde o projevy podobné alergii, na kterých se podílí jednak uvolněný histamin v pokožce a dále také tzv. volné radikály – agresivní molekuly, které dorážejí na buňky. Ty vznikají ve tkáních ozářených UV paprsky.
Základními homeopatickými léky jsou zde již uvedený lék Apis mellifica 15 C, jehož kožní projevy mohou zahrnovat i kopřivkové pupeny s charakteristikami popsanými výše, a dále lék Rhus toxicodendron 15 C, který je indikován při vzniku skvrnité vyrážky, jež vzhledově lehce připomíná kůži leoparda, anebo se jedná o drobné puchýřky s čirou tekutinou. V tomto případě bolesti doprovází i intenzivní svědění, které se nezlepší škrábáním, ale paradoxně horkou sprchou.
Pro takto citlivé jedince ale existuje i prevence, kterou je vhodné začít podávat přibližně týden před rizikovým obdobím či cestou. Tou prevencí je lék Natrum muriaticum 15 C a hodí se především pro osoby, které kožními problémy vyvolanými sluncem trpívají u moře opakovaně a jejichž kožní potíže doprovází i opar či bolesti hlavy vyvolané osluněním. Tento lék je vhodné podávat v ředění 15 C asi týden před odjezdem na dovolenou u moře 1× denně 5 granulí, při pobytu u moře jej pak podáváme 2× denně.
Sluneční úpal
Jedná se o intenzivní bolesti hlavy, které vzniky v důsledku delšího vystavení nechráněné hlavy slunečním paprskům. Bolest je vlastně projevem podráždění mozkových obalů teplem.
Důležitá je samozřejmě prevence, tedy pečlivé nošení pokrývky hlavy při pobytu na přímém slunci, a to zejména u dětí. V případě výskytu potíží ihned umístit postiženého do stínu, na hlavu dát chladný obklad a dbát na dostatečný příjem tekutin. Ke zmírnění bolestí pak můžeme použít lék Belladonna 9 C, a to zejména v případech, kdy má postižený zarudlý obličej, potí se, může mít i zvýšenou teplotu a bude si stěžovat na tepavé bolesti hlavy. Zlepšení mu bude přinášet chladné prostředí, tma a ticho. Lék podáváme zpočátku opět poměrně často, po 5 granulích i v 30minutových intervalech s prodlužováním při zlepšování.
Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.