Tejpování, neboli „oblepování“ lidského těla páskami „tapy“ je dnes velmi moderní. Co se za ním skrývá?

Tejpování je v dnešní době velmi moderní technikou. Speciální pásky lze lepit za několikerým účelem.

Asi nejznámější je fixační tejpování. Již dlouhá léta se setkáváme s technikou lepení nepružných pevných lepících pásek, které jsou velmi podobné staré leukoplasti. Často se tento druh tejpování používá ve sportu, když je potřeba určitou část těla částečně omezit v pohybu určitým směrem. Fixační tejp nelze v žádném případě použít například místo sádry. Nalepení fixačního tejpu má také své časové omezení, většinou 3-5 dní a po jeho naložení je obvykle omezen tok lymfy a krve v žilním systému.

Oproti tomu nově používaný kineziotejp obnáší nalepení měkké pružné pásky pod tahem v přesně definovaném směru. Takto nalepená páska má obvykle za úkol podpořit správný pohybový stereotyp, tedy správné provedení pohybu, kdy může funkci určitého svalu podpořit a určitý směr pohybu naopak omezit. Je potřeba si ale uvědomit, že řadu problémů, bolestí a potíží nelze vyřešit pouze nalepením kineziotejpu, ale že tejp pouze podpoří správnou rehabilitaci. Kineziotejp je již nalepen na papír pod určitým tahem a tuto elasticitu lze ještě při lepení pod větším tahem zvýšit. Člověk si na něj na kůži rychle zvykne a nevnímá jej. Trvanlivost tejpu je obvykle 3-5 dní, u pacientů s citlivější pokožkou se doba zkracuje a při pociťování nepříjemného svědění se doporučuje tejp odlepit. Po odlepení tejpu je vhodné kůži ošetřit nedráždivým krémem a ponechat minimálně 24 hodin bez dalšího naložení tejpu. Doba nanesení se obvykle zkracuje na místech, kde se kůže potí, protože tejp dobře nedrží a také u dětí, které jej svými nenechavými prstíky rády sundávají.

Na trhu je dnes několik druhů tejpů a troufám si říct, že ne každý má stejnou efektivitu co se kvality týče. Ráda používám také obyčejný fixomul, což je materiál, který se používá např. jako pooperační krytí. Lze z něj nastříhat proužky různé šířky i různé další tvary, jeho elasticita není tak velká. Pro mne plní funkci upozornění na určitou oblast pohybového systému, zkrátka pouze informace – tady je ruka, tady je rameno, tady jsou záda, což jsou věci, které při bolestech v pohybovém systému nejsou takovou samozřejmostí jakou bychom očekávali. Někdy se o takovém tejpování mluví jako o „funkčním tejpování“.

Dnes se již můžeme setkat i se speciálním cross tejpy na oblast jizev, které slouží k obnově kluznosti jednotlivých vrstev obalu lidského těla po zákroku.

Jelikož pracujeme také s dětmi, často využijeme tejp i u nich pro obnovení vnímání určité části těla. Pak stačí pouze nalepit barevný tvar na požadované místo a motivovat dítě k odlepení, či použít tuto formu nalepení jako odměnu.

Možností jak využít tejpování je mnoho, vždy je ale vhodné poradit se s odborníkem.

S pozdravem a přáním pěkných dnů Vaše Radana

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.