Navigace po stránce

Víte, že ...

Pampeliška (Taraxacum) obsahuje vitamin A. List pampelišky obsahuje více betakarotenu než mrkev, rovněž květ je bohatý na karotenoidy. Obsahuje i vitamin B, C a D, který vedle pampelišky obsahuje z rostlin už jen kopřiva, petržel, oves, avokádo a houby. Při dnešních pokusech prováděných v Japonsku a USA na myších bylo pozorováno, že pampeliška působí proti rakovině a má vliv na imunitu. Taraxacum je rovněž výborný homeopatický lék na žaludeční a žlučníkové záchvaty a na bolesti hlavy žaludečního původu. Doporučuje se na jaře k detoxikaci jater a žlučníku v ředění 5 CH 2x denně 5 granulí.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Co je to homeopatický lék a jaké jsou zásady jeho užívání?

Autor: MUDr. Eva Kettmannová

Koupili jste si homeopatikum a chtěli byste se dozvědět více o tom, co je to vlastně homeopatický lék? Jaké jsou zásady jeho užívání? Jaké homeopatické léky rozlišujeme? A proč je dobré užívat právě homeopatika?

Ilustrační foto

Neustále roste počet pacientů obávajících se toxických účinků chemických léků. Nejlepším důvodem, proč při péči o vlastní zdraví používat homeopatické léky, je právě to, že dokáží vyléčit bez škodlivých vedlejších účinků a navíc jsou vhodné pro všechny věkové kategorie - od novorozenců až po seniory.

Homeopatické léky jsou vhodnou alternativou v léčbě běžných potíží v období těhotenství, kdy je drtivá většina chemických léků kontraindikována.

Další málo známá výhoda homeopatických léků je, že nezpůsobují alergické reakce. To zvlášť ocení pacienti s alergií na antibiotika nebo jiné klasické léky nebo pacienti, kteří měli alergické potíže po léčbě bylinkami.

Pacienti s chronickým onemocněním jater nebo ledvin mohou u běžných akutních nemocí užívat homeopatické léky bez obav z jejich toxicity na rozdíl od klasických léků. To stejné platí i pro diabetiky a další chronická onemocnění.

Samotná účinná látka je vysoce zředěná (potencovaná). Jak i latinský název monokomponentů prozrazuje, jedná se většinou o výchozí látky rostlinného nebo minerálního původu, ale homeopatika se vyrábí i z hadích a hmyzích jedů, hormonů, schránek živočichů atp. Zvláštností homeopatické léčby je kromě ředění i způsob výběru léku (více se o homeopatických principech dozvíte v článku "O homeopatických lécích podrobněji - od účinné látky ke granulím a tabletám").

Homeopatické léky se rozdělují na monokomponentní a polykomponentní.

Monokomponenty (monokomponentní neboli jednosložkové homeopatické přípravky) se vyrábějí vždy na základě jediné účinné látky a jsou označeny zpravidla jejím latinským názvem. Např. homeopatikum Arnica montana je lék vyrobený z rostliny prha chlumní (arnika), Ricinus communis je lék ze skočce obecného apod.

Vzhledem k tomu, že jednotlivé monokomponenty mohou být většinou předepsány na různá onemocnění a v různém ředění a dávkování, není na obalu monokomponentních homeopatických přípravků uvedená indikace ani způsob použití. Proto vždy, prosím, dodržujte doporučení odborníka, lékaře homeopata nebo lékárníka.

Polykomponentní (vícesložková) homeopatika obsahují, jak název napovídá, několik účinných látek. Jsou určena zejména pro léčbu běžných potíží, jako je např. rýma, virová onemocnění, stres, poruchy spánku apod.

Homeopatické léky mohou být prodávány ve formě granulí (kuliček), tablet, sirupů nebo v alkoholovém roztoku. Rozpouštějí se v ústech. Léky není vhodné užívat bezprostředně před jídlem a pitím nebo těsně po něm. Doporučován je časový odstup od jídla cca 15-20 minut. U kojenců a malých dětí se homeopatický lék rozpouští v malém množství čisté (neperlivé) vody. Dítěti se podává buď po lžičkách, nebo postupně dítě vodu s lékem upíjí.

Číslo uvedené na tubě homeopatického léku označuje stupeň ředění léku a písmeno C informuje o tom, že se jedná o centezimální ředění dle Hahnemanna, zakladatele homeopatie - více se o něm dočtete v rubrice Historie homeopatie - např. "S MUDr. Čuperou o Hahnemannovi" nebo "Hahnemann - jak to všechno začalo". Homeopatické léky se prodávají v ředěních 5 C, 9 C, 15 C a 30 C. Ředění 200 C je vždy pouze na lékařský předpis. Pro lepší představu, například ředění 5 C znamená, že lék byl vyroben z výchozí matečné tinktury pěti postupnými ředěními, vždy v poměru 1:100. Výběr ředění podléhá jednomu základnímu pravidlu. Čím větší je podobnost mezi příznaky pacienta a příznaky, které vyvolává daná látka, tím vyšší ředění musí být použito a naopak.

Většina homeopatických léků může být použita v rámci několika odlišných onemocnění. Dávkování léku se liší podle charakteru a rozsahu nemoci, rovněž souvisí s celkovým zdravotním stavem pacienta. U monokomponentních homeopatických léků tedy nelze přesně uvést pouze jednu konkrétní indikaci a dávkování.

O užití léku se poraďte se svým lékařem, odborníkem na homeopatii. Svého lékaře-homeopata najdete v sekci „Hledám homeopata“.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

MUDr. Eva Kettmannová

Autor: MUDr. Eva Kettmannováalergolog a klinický imunolog, odborník v homeopatii

Eva je spoluautorkou Světa homeopatie. Stála u jeho tvorby a mnoho let se aktivně podílela na jeho každodenním chodu. Pro budoucnost homeopatie v České republice považuje za nezbytné, aby se v homeopatii erudovaní lékaři podíleli na zvyšování informovanosti pacientů o možnostech této léčby, proto spolu s Lucií vytvořily časopis "Okénko do Světahomeopatie", který je distribuován do čekáren praktických i odborných lékařů a do lékáren. Eva má svou lékařskou praxi zaměřenou dnes již výlučně na celostní medicínu. Kromě homeopatie využívá i Bachovu terapii, Schüsslerovy soli, aromaterapii, gemmoterapii a diagnostickou metodu EAV. Při plánování témat pro Svět homeopatie ji inspirují vlastní pacienti, jakož i její čtyři děti. Svůj volný čas ráda tráví v přírodě s nordic walking hůlkami, cvičí jógu a nejraději  čte klasickou literaturu.

Jak sama říká: "Dobrý homeopat musí být trochu psycholog, trochu vědec a současně i umělec, aby dokázal pochopit pacientův problém a najít řešení (nikoliv podle tabulek a guidelinů jako v klasické medicíně). Je to obrovská výzva, nutí člověka, aby se celý život vzdělával, přehodnocoval své názory a postoje a hledal definici slova „zdraví“ v různých oborech a oblastech života. A to mě právě na této metodě fascinuje - je důstojná nejen k pacientovi, ale také k lékaři, dává mu možnost jít svoji vlastní cestou."

Motto: „Homeopatie nám lékařům vytrvale připomíná, jakou má naše tělo úžasnou vrozenou schopnost sebeléčení.“

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 8.2.2023 14:27

COPYRIGHT © 2010 - 2023 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze