Nedostatek železa se projevuje nápadnou bledostí pokožky, celkovou slabostí a únavou, lámavými nehty a zažívacími potížemi...

Pro maminky dětí ve školkovém věku je často zima obdobím neustále opakovaných viróz a někdy i antibiotik, v rodinách s více dětmi je to někdy nekonečné a trvá to až do jara. Takové děti jsou pak pobledlé a po opakovaných infekcích jim může chybět železo = odvaha a radost ze života. Může to souviset také s „dusnem“ ve vztazích v rodině, kde tyto děti vyrůstají. Pro nás rodiče to neznamená dělat si výčitky, že něco nezvládáme, ale snažit se hledat cestu ke zlepšení celého rodinného systému upřímnou láskou a odpuštěním.

Nedostatek železa může být také problémem mladých dívek se začínající nepravidelnou menstruací a těhotných a kojících žen. U křehkých žen a dětí a je potřeba železa – připravenosti k životu – vyšší. Mně samotné velmi pomohlo homeopatikum  Ferrum phosphoricum v těhotenství, když se mi z tabletek z lékárny dělalo nevolno. Pro dobré vstřebání železa je potřeba též spolupráce vitamínů C, A a E. Například plody rakytníku obsahují všechny tyto vitamíny i s železem dohromady. Pozor na příliš časté pití mléka (u dospělého více než 3 litry týdně) může také negativně ovlivnit vstřebání železa.

Jak můžeme léčit anémii láskou a radostí

Lepší než potlačovat příznaky nemoci klasickými léky je snažit se najít příčinu, proč železo chybí. Pak ho doplňovat kvalitní čerstvou sezónní stravou a bylinkami, případně léčit homeopaticky a zároveň na psychické i duchovní rovině. Zde mi osobně velmi pomáhají knihy pana Miroslava Hrabici „Prvky, vitaminy a bylinky trochu jinak“ a „Co nám tělo říká“, kde najdu vždy vše vysvětlené - jak souvisí nemoci těla s naším myšlením a jednáním a jak to můžeme změnit k lepšímu pokud opravdu chceme.

Podle pana Hrabici symbolizuje železo připravenost zvládnout vše, co na člověka čeká. Pokud nám chybí železo v krvi - nedostává se nám dost radostného očekávání příštích dní nebo se snažíme příliš vládnout svým blízkým „železnou rukou“. Štěstí nelze získat násilím ani přílišným sebe-prosazováním ani nadměrným užíváním tabletek železa. Cestou k uzdravení je milovat svůj život i s jeho překážkami a vždy si nalézat a plánovat malé radosti a potěšení do dalších dní. Zkusme své bledé dítko léčit nejen stravou, homeopatiky a bylinkami, ale i láskou, urovnáváním vztahů v rodině, společným plánováním malých radostí a těšením se na ně.

Z bylinek, zelenin a obilovin obsahuje nejvíce železa:

  • Z domácích bylin obsahuje nejvíce železa kopřiva, dále pak zelená petrželka, pažitka, bazalka, česnek medvědí, majoránka.
  • Zelenina: červená řepa, špenát, kořenová petržel, černý kořen, křen, hrášek, rajčata, ředkvičky.
  • Ovoce: rakytník, borůvky, ostružiny, černý i červený rybíz, sušené meruňky a švestky,
  • Obiloviny a semínka: celozrnná žitná mouka, pšeničné klíčky, oves, semena dýní, slunečnic a amarantu, naklíčená čočka a další klíčky - hrášek, mungo, vojtěška.

Právě teď na jaře je proto nejlepší doba pro doplnění železa z jedlých plevelů, které rostou všude kolem, třeba koktejlem z rozmixovaných a scezených čerstvých lístků mladých kopřiv ochuceným snítkou bazalky. Výborným zdrojem železa jsou také doma naklíčená semínka, zejména čočky. Klíčením se množství minerálů, prvků a vitamínů zvyšuje až na dvojnásobek. Slunečnicová semena například stačí namočit jen přes noc do studené vody a ráno propláchnout a sníst. Snadno se doma klíčí také hrášek a mungo. Čerstvé zelené natě – pažitka, petržel, majoránka, bazalka či česnek medvědí přidávejme nejlépe do každého jídla.

 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.