Podzimní a zimní svátky jsou svátky klidu. Podle starých tradic jde hodně o vnitřní zklidnění a převedení pozornosti od práce ke svému nitru. Také se dodržoval tradiční předvánoční půst – omezení masa a alkoholu. V dnešní době se už na některé tradice zapomíná, nebo si je lidé vykládají jinak. Svátky jsou pro mnohé symbolem konzumu a hmotné hojnosti spojené s konzumací velkého množství mastného, těžkého jídla a alkoholu. S důsledky tohoto přejídání se pak setkáváme v lékárně, kam si pacienti chodí pro rady na své trávicí potíže. 

Pro mě je důležitá především prevence, která spočívá v rozumné konzumaci jídla, a to hlavně co se množství týče. Přejídání nikomu neprospívá. Důležitý je také pravidelný pohyb, pobyt venku a pitný režim – čistá voda (v zimě teplá) a bylinkové čaje (mátový, fenyklový, zázvorový a meduňkový, které podporují trávení).

Kvalitní esenciální oleje (mátový, fenyklový) lze lehce natírat na oblast žaludku a kolem pupku – uleví tlaku a bolesti v této oblasti a podpoří trávení.

Na podporu funkce jater doporučuji ostropestřec mariánský. Má silné hepatoprotektivní účinky a je vhodné užívat ho již několik týdnů před svátky ve formě tinktury nebo drcených semen.

Homeopatie je při prevenci i léčbě trávicích potíží velkým pomocníkem:

  • Nux vomica 9 C – lék s detoxikačními účinky. Je vhodný před konzumací těžkého, mastného jídla a alkoholu i po ní. Mezi typické příznaky patří říhání, pocit tíhy v žaludku, nevolnost, ospalost po jídle a bolest břicha. Příznaky se objevují nejčastěji asi 2 hodiny po jídle. Nux podporuje trávení, působí při otravách jídlem i alkoholem a při zvracení. Je vhodné ho podávat i preventivně – před večírkem nebo před jídlem, o kterém víme, že je pro naše trávení náročné. Dávkování: v akutních stavech (zvracení, otravy jídlem, těžko od žaludku) i po 30 min. Preventivně 1 dávka před jídlem a pak 1–3 dávky po jídle, dle stavu.
  • Arsenicum album 9 C – je lék vhodný při alimentární intoxikaci, hlavně po konzumaci zkaženého masa. Do obrazu tohoto léku patří také akutní gastroenteritidy a bolesti žlučníku, které začínají nejčastěji kolem 1. až 3. hodiny ranní. Také silný, dráždivý, pálivý průjem. Pacient je zimomřivý a úzkostný. Dávkování: ze začátku po 1 hodině, s úlevou prodlužovat intervaly.
  • Antimonium crudum 9 C – je lék vhodný pro velké jedlíky a milovníky uzenin a kyselého jídla. Projevuje se říháním s chutí požitého jídla, nevolností po velké porci jídla, vodnatým průjmem s nestrávenými zbytky jídla. Dávkování: 3x denně.
  • Chelidonium 9 C – je homeopatický lék vyrobený z vlaštovičníku. Podporuje metabolismus žluči a funkci žlučníku i žlučových cest. Je vhodný při bolestech žlučníku a zpomaleném trávení. Projevuje se nevolností a bolestí v pravém podžebří, bolest může vystřelovat pod pravou lopatku. Pacient také pociťuje hořkou pachuť v ústech. Dávkování: 3x denně.
  • Lycopodium 9 C – lék na nadýmání, pálení žáhy a další dyspeptické potíže vzniklé velmi brzy po jídle. Pacienti si potřebují hned po jídle rozepnout opasek, protože jsou i po malém množství jídla nafouklí a zčervenalí v obličeji. Dávkování: 2–3x denně.
  • China 9 C – podporuje metabolismus tekutin v těle a je vhodné ji podávat po ztrátách tekutin (zvracení, průjmy). Dávkování: 2–3x denně po dobu 1 týdne.
  • Gastrocynésine – polykomponentní přípravek podporující trávení. Je vhodný jak pro preventivní podání před těžkým jídlem, tak pro řešení trávicích potíží spojených s konzumací jídla. Pomáhá při pálení žáhy, pocitu těžkého žaludku a po přejedení.

Podle příznaků a stavu pacienta je možno doporučit užívání i více monokomponentů najednou.

Příjemné svátky, zdraví a pohodu do nového roku přeje vaše Jana Strieglerová.

Zdroj: Magazín Healthcomm

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.