V letních měsících navštěvuje ORL ambulance velké množství pacientů se zánětem zvukovodu, který vzniká nejčastěji z koupání nejen v přírodních vodách, rybnících, jezerech, mořích, ale i v bazénech, jak chlorovaných, tak se slanou vodou. Další příčinou zánětu kůže zvukovodu je podráždění kůže ucha chladným vzduchem z klimatizace v autě anebo v letadle.

Jedná se o onemocnění, které se projevuje různě vyjádřenou bolestí ucha, která může být i velmi intenzivní, s otokem kůže zvukovodu, s výtokem a se zalehnutím ucha v důsledku zánětlivého otoku. Bez antibiotických mastí a kapek se často neobejdeme, ale léčbu můžeme podpořit homeopatickými léky, které mohou snížit užívání léků na bolest a urychlit hojení.

Příčina / Příznaky: Homeopatický lék: Dávkování:
suchý chlad, prudká bolest ucha, vlhký chlad, z koupání kolem půlnoci, i z klimatizace ACONITUM NAPELLUS 15 C DULCAMARA 15 C 2x denně 5 granulí
tepavá, pulsující bolest ucha, horečka, kůže zvukovodu zarudlá, oteklá BELLADONNA 9 (15) C 3x denně 5 granulí
velká bolestivost ucha, ucho citlivé na dotek,
hnisavý výtok nebo vznikající furunkl („beďar“) 
HEPAR SULFUR 15 C 3x denně 5 granulí
infikovaný ekzém či impetigo kůže zvukovodu, hnisavý výtok se svěděním, zhoršení hlavně v noci MERCURIUS SOLUBILIS 15 C 3x denně 5 granulí
pálivé bolesti, svědění ucha, zhoršení hlavně
mezi 1.a 3. hod. ranní, zlepšení teplem 
ARSENICUM ALBUM 9 C 3x denně 5 granulí
škubavé, bodavé bolesti, špatně snášená
bolest až vztek, neklid, nervozita 
CHAMOMILLA VULGARIS 15 C 3x denně 5 granulí
chronická nebo opakující se hnisavá onemocnění kůže SILICEA 9 C 1x denně 5 granulí

Léky se mohu vzájemně kombinovat podle příznaků.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.