Ráda bych se s vámi podělila o postřehy a zkušenosti, které jsem získala během 30 let léčení pacientů trpících různými poruchami imunity a alergiemi. Hojně využívám ve své praxi poznatky z ajurvédy a homeopatie. V rámci tohoto komplexního přístupu si opakovaně ověřuji, že u většiny nemocí nepřichází poškození zvenčí, nýbrž zevnitř organismu.   

Nejinak je tomu i u imunitních poruch a u alergií. Přeléčení zánětu antibiotiky řeší jen problém bakteriální infekce, žádným způsobem neposiluje imunitu. Navíc spousta zánětů, včetně angín a bronchitid je virových, léčení antibiotiky tak zcela postrádá smysl a celkovou imunitu spíše oslabuje. Podstatou alergií je chybná odpověď imunitního systému na rozmanité látky ze zevního prostředí. Odstranění alergenu ani desenzibilizace situaci zcela nevyřeší. Odstranění alergenů je vlastně útěk od problémů, desenzibilizace potlačuje symptomy, ale rozhodně to není kauzální léčba.

Léčení imunitních poruch vyžaduje komplexní pohled a aktivní přístup pacienta.

Na opravdovém vyléčení se podílí hlavně:

 1. léčebná čistící dieta, dostatek vitamínů a minerálních látek, ale ne bezhlavé užívání různých potravinových doplňků
 2. správně vedená homeopatická léčba
 3. imunitní trénink

Imunitní systém je jakýsi náš šestý smysl, kontrolní orgán pro kontakt s okolním světem. Biocomputer, který musí přesně rozeznat, co je tělu vlastní, co je dovoleno přijmout a co ne. A na tomto „vědění“, na správnosti programu imunitního systému, závisí naše zdraví.

Zánět je konflikt v látkové rovině, reakce na vetřelce /virus, bakterii/. Jeho průvodním znakem je horečka – přirozená obrana organismu, při které se urychluje celkový metabolismus a ve zvýšené míře tvoří protilátky. Smysluplné je tento proces co nejvíce podpořit, ne okamžitě potlačovat teplotu. Samozřejmě, jedná-li se o závažnou bakteriální infekci, jsou nutná antibiotika i v kombinaci s homeopatiky. Homeopatický lék působí ve směru obranné reakce organismu, nejenže řeší momentální situaci, ale učí organismus, jak příště reagovat lépe, trénuje organizmus. Lék je vybrán přesně podle aktuálních symptomů nemocného - na teplotu tedy podle různosti příznaků může být předepsáno několik homeopatických léků.

Alergie je vlastně chyba v programu – panická reakce na běžné látky z okolního prostředí. Pokud je tato chyba napravena, hojivé síly našeho těla jsou samy schopny zdraví udržet nebo skutečně léčit. Imunitní systém reagující alergicky nepotřebuje léky, které by kryly deficit nebo odbouraly nadbytek. Nechybí mu nic hmotného – „pouze“ schopnost správného rozhodování. Nepotřebuje molekuly nějakého léčiva, nýbrž „vědění“, informace, trénink. V homeopatiku je tato informace obsažena.

Léčebnou dietou zbavujeme tělo „nečistot“ a překyselení. Správná funkce metabolismu je nezbytná pro bezchybnou práci imunity. K dispozici musí být vyvážený poměr vitamínů a minerálních látek. Imunitní systém a metabolismus úzce spolupracují a jsou propojeny i s nervovým a hormonálním systémem.

Proč došlo k nárůstu alergií a poruch imunity?

 1. Svět se stal „novým“ – komplikovanějším, více znečištěným.
 2. Náš imunitní systém je neustálými iritacemi a přetěžováním oslabován – „okrádán o svoji inteligenci“.
 3. Přetěžujeme se jídlem. Jak množstvím, tak jeho složením – je různě chemicky a nepřirozeně zpracované.
 4. Vytáčíme své životní tempo do nesmyslných rychlostí, žijeme v neustálém stresu.
 5. Nadměrně užíváme různé potlačující léky.
 6. Onemocníme-li, nedopřejeme tělu ani čas ani klid k opětovnému vyléčení a odstranění všech následků nemoci. Tak se s každou další infekcí hromadí v těle „zbytky“, které nakonec nutí obranný systém k chaotické „válce“ na mnoha frontách, při niž se zabraňuje nejhoršímu, ale úplné zdraví se již nemůže vrátit.
 7. Nelze opominout ani psychické příčiny, které se i u poruch imunity vyskytují častěji, než jsme ochotni připustit. Pokud neumíme vyřešit reálný konflikt v životě, může se objevit v podobě zánětu v těle. Při odebírání anamnézy u pacientů s autoimunními chorobami vždy nakonec nějaký nezpracovaný nebo potlačený konflikt najdu. Je chybou zařazovat mezi alergické projevy pouze vyrážky na kůži, rýmu nebo bronchiální astma. Stejnou příčinu mohou mít i bolesti hlavy, žaludeční nevolnosti, ale třeba i nesoustředěnost a poruchy chování dítěte.

Praktické rady:

 • Na počátku každého onemocnění, i při mírném nachlazení, je vhodné jíst jednoduchá jídla – vařené obiloviny, zeleninové vývary. Vyloučit, pokud možno, bílou mouku, cukr, mléčné výrobky, kromě neochucených zakysaných. Hodně pít, hlavně vodu nebo slabý čaj s citrónem. Vhodný je zvýšený přísun přirozených vitamínů.
 • Na počátku každé nemoci, ve fázi „něco na mne leze“, užívat Oscillococcinum 3x denně 1 dávku.
 • Jednoduchou nekomplikovanou teplotu nepotlačovat antipyretiky. Při podávání Oscillococcina většinou během jednoho, maximálně 3 dnů, u nekomplikovaných viróz odezní teplota sama.
 • Provádět zábaly, nebo vlažnou sprchu.
 • Objeví-li se konkrétní příznaky, je vhodné nasazení specifického homeopatika, které povzbudí organismus ve směru vlastní obranné reakce – onemocnění i rekonvalescence se tak podstatně zkrátí.
 • Lze využít i osvědčené bylinné prostředky – lze je kombinovat s homeopatickou léčbou.
 • Dopřát si odpočinek!!!
 • Při jakékoliv komplikaci navštívit lékaře. Předepsané léky lze kombinovat s uvedenými postupy.
 • Zamyslet se, proč jsem onemocněl/a/, využít lenošení v posteli k sebereflexi.
 • Nemoc není negativní, je to zastávka na cestě životem, trénink obranyschopnosti.

Budou-li ti, kteří trpí alergiemi, důsledně dodržovat výše uvedené rady, imunitní systém se bude postupně trénovat a projevy alergií zmírňovat. V komplikovanějších případech doporučuji dlouhodobé vedení lékařem – homeopatem a výživovým poradcem.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.