Bolestí břicha u dětí je celá řada. Mnohé z nich se jednou za čas opakují. Děti často trpí psychogenními bolestmi, nadýmáním, zácpou apod. Pokud lékař vyloučí jakékoli závažné onemocnění, může dítěti v léčbě běžných potíží pomoci i homeopatie.

Reklama: Oscillococcinum

Zde je výčet nejčastěji se opakujících potíží s doporučeními homeopatické léčby:

Nadýmání

  • Trpí-li dítě nadýmáním v oblasti celého břicha, má průjem a špatně snáší mléko a ovoce, potřebuje lék China 9 C, 3x denně 5 granulí.

Pomalé trávení

  • Je-li trávení pomalé a obtížné, dítě má průjem, dožaduje se sladkostí a miluje zmrzlinu, podávejte lék Pulsatilla 9 C 3x denně 5 granulí. Toto dítě je výrazně fixované na rodiče a je velmi mazlivé.

Časté nucení na stolici 

  • Když má dítě časté nucení na stolici, která je částečně pevná a částečně vodnatá, jeho stav se zhoršuje po požití nadměrného množství jídla a jeho jazyk je často potažen bělavým povlakem, podáváme lék Antimonium crudum 9 C, 3x denně 5 granulí.

Nadýmání, zácpa

  • Při nadýmání, zácpě a neúčinném nucení na stolici, které se zlepšuje teplem a v klidu, podáváme lék Nux vomica 9 C, 3x denně 5 granulí. 
  • Nadýmání v oblasti pod pupkem objevující se ihned po jídle; silný, ale rychle uspokojený hlad a chuť na sladkosti jsou příznaky léku Lycopodium 9 C, dávkujeme 3x denně 5 granulí. Takové dítě má většinou ráno i po odpoledním spánku špatnou náladu a rádo si vybírá v jídle. Lék rovněž výborně působí na nechutenství. V případě nechutenství podáváme lék v ředění 5 C, 5 granulí ráno a 5 granulí v 17 hodin odpoledne.

Bolesti psychogenního původu

  • Dítěti, jehož bolesti břicha jsou psychogenního původu, pomůže homeopatický lék Ignatia amara 15 C. Většinou se jedná o dítě ve věku od 6 do 12 let, které již delší dobu trápí bolesti břicha objevující se hned po probuzení, ale i v době jídla, na začátku školního roku nebo dokonce při sportu. Přitom má dítě většinou normální stolici, i když se někdy může objevit i průjem nebo zácpa. Výsledky vyšetření jsou normální, sídlo bolesti je v oblasti břicha, záchvat někdy doprovází bledost. Bolesti se mohou objevit následkem citového šoku, nezpracovaných emocí, mají proměnlivý charakter a jsou doprovázeny pocitem slabosti. Lék podáváme 2-3x denně 5 granulí. 

Bolesti ze strachu a úzkosti

  • Jestliže se bolesti břicha objevují v souvislosti s trémou a úzkostí, například při strachu z písemky, zkoušení, ze zubaře, odběrů krve apod., podejte lék Gelsemium sempervirens 15 C, 2-3x denně 5 granulí. 
  • Argentum nitricum 15 C je lékem pro dítě, které trpí úzkostí, silným neklidem a trémou (zkoušení ve škole), která je doprovázená bolestmi břicha s průjmem. Dítě vyžaduje větší množství sladkostí. Lék podávejte v dávce 5 granulí 2-3x denně. 
  • Jedná - li se o vzteklé, nedůtklivé dítě, které trápí bolesti břicha doprovázené silným nadýmáním a průjmem, potřebuje lék Staphysagria 15 C 2x denně 5 granulí. Obtíže dítěte (i jiné než trávicí) často způsobuje zadržovaný, nevyjádřený hněv nebo frustrace.
  • Nesnesitelné bolesti doprovázené celkovou podrážděností pomůže velmi dobře zklidnit lék Chamomilla 15 C v dávce 2-3x denně 5 granulí. Bolesti se zlepšují nošením a houpáním dítěte.

Pokud vašemu dítěti uvedené léky nepomohou nebo jsou jeho trávicí obtíže jiného charakteru, vyhledejte pomoc lékaře-homeopata.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.