V loňském roce se výskyt svrabu zdvojnásobil oproti předchozímu roku. Není to problém jen méně vyspělých zemí, ale celého světa.

Kde se lidé mohou nakazit?

Zvýšený výskyt onemocnění je v létě, o prázdninách, kdy lidé cestují, spí v cizím prostředí, v hotelu, penzionu, chatce či hostelu. Všude tam, kde se používá ložní prádlo, ručníky, které nemusí být dostatečně vyvařené anebo textilní doplňky, polštářky, které se neperou. K nákaze a šíření tedy dojde nepřímo. Svrabem se může člověk nakazit i přímo, dlouhodobým kontaktem s osobou, která se svrabem nakazila, snadno se šíří mezi partnery a členy rodiny.

Kde se svrab vyskytuje a jak se projevuje?

Svrab je velmi nakažlivé kožní onemocnění, které způsobuje drobný roztoč, zákožka svrabová. Typicky se objevuje na místech s jemnou kůží, na zápěstí, mezi prsty, na dlaních, v podpaží, ale i na genitáliích, prsních dvorcích, na vnitřních stranách stehen, v oblasti pupku, pasu. Zákožka se zavrtává do kůže a živí se tkáňovým mokem.

Na kůži se projevuje v podobě červených skvrnek a mezi kterými je patrná spojka, chodbička, kde samička klade vajíčka. Někdy může být kůže podobná ekzému anebo vyrážce. Hlavním znakem je intenzivní svědění, hlavně po teplé sprše anebo zahřátí v posteli, kdy se roztoč probouzí a začne se pohybovat.

Kde jinde se lidé mohou nakazit?

Dalším místem, kde se lidé mohou svrabem nakazit, jsou místa, kde společně tráví hodně času, školy, školky, nemocnice, domovy důchodců. Kromě lůžkovin může být zdroj nákazy i špatně vypraného oblečení ze second handu.

Jak svrab zaléčit?

Důležité je VŽDY dodržovat hygienická opatření, důkladně vyprat ložní prádlo a ostatní lůžkoviny min. na 60 st.C, poté je ještě přežehlit, včetně ručníků. Denně měnit oblečení.

Klasické léky nemusí být vždy účinné, proto je možné použít homeopatika.

Tipy nejčastěji používaných homeopatik ve své praxi uvádí zkušená lékařka MUDr. Ilona Ludvíková:

  • Sulfur 15 C - úporné svědění, zhoršení teplou koupelí či teplem postele, v noci, po poškrábání pocit pálení (dříve se svrab běžně léčil sirnou vazelínou)
  • Cina 15 C - nespavost v důsledku svědění

Dávkování: Sulfur 15 C 1x denně 5 granulí ráno + Cina 15 C 1x denně 5 granulí večer

  • Hypericum perforatum 30 C - přecitlivělost kůže po atace svrabem, 2x denně 5 granulí

Při trvání bolestí a negativním kožním nálezu přidáme lék:

  •  Staphysagria 15 C - 2x denně 5 granulí 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.