Jizvy všeho druhu bývají příčinou bolestí v pohybovém systému až příliš často, nejen proto si zaslouží pár slov a doporučení, jak s nimi pracovat a co všechno vlastně mohou způsobovat.

Je opravdu dobře, že má naše tělo tak úžasnou možnost hojení a vůbec „samoopravování“. Ať už jde o úraz nebo operaci, důsledkem hojení těchto událostí jsou v našem pohybovém systému jizvy. To nejakutnější hojení jizvy trvá zpravidla 10–14 dnů. To je také doba, po kterou se ponechávají v jizvě stehy, tedy pokud se jedná o jizvu, která byla chirurgicky ošetřena šitím.

Další fáze trvá zhruba 6 týdnů až 3 měsíce, kdy dochází k obnově cévního a nervového zásobení jizvy a jejího okolí. Cévy a nervy na té nejjemnější úrovni mají charakter „vlásků“ a musí dorůst obrazně řečeno ke každé buňce, aby byla dobře zásobená kyslíkem a dalšími živinami. A ani tady hojení jizvy nekončí. Další měsíce pak probíhá remodelace nové tkáně, přizpůsobení pružnosti a posunlivosti tkání okolo jizvy tahům, které v celém pohybovém systému jsou.

Hojení jizvy tedy probíhá několik měsíců a po celou dobu je důležité jizvu pravidelně ošetřovat. Je to jediná možnost, jak zabránit tomu, aby po čase jizva pohyb v pohybovém systému neomezovala.

Jak na to?

Především co nejdříve. I v průběhu období, kdy je jizva sešita stehy, je možné se jí dotýkat, hladit oblast těsně okolo jizvy – velmi jemně, ale pravidelně. Vzhledem k tomu, že nervové zásobení jizvy ještě není obnoveno, může tělo díky hlazení oblast jizvy dobře vnímat a zařadit ji postupně zpět do svých stereotypů. Jizvu je možné šetrně sprchovat vlažnou vodou. Výjimku tvoří případy, kdy lékař kontakt s jizvou vyloženě zakáže kvůli riziku infekce. Mělo by se ale jednat pouze o výjimečné případy. I v oblasti jizvy se nachází „naše“ bakterie, které máme všude na kůži, a i ty mohou hojení podporovat. Tedy nebojte se jizvy dotýkat, po sprchování jizvu ručníkem usušte – neutírejte, ručník spíše opakovaně přikládejte.

Po vytažení stehů pokračujte v hlazení. Jak moc přitlačit? Zvyšujte tlak na jizvu postupně, tak aby jizva po ošetření nebolela, ale byla uvolněná, prokrvená, ale ne horká. Ošetření opakujte 2–3x denně. Pokud budete v obavě o „pěkné“ zhojení jizvu masírovat pořád, můžete naopak způsobit velké zmnožení buněk při hojení a vznik širší, vystupující, tzv. keloidní jizvy, obzvláště pokud máte k tvorbě takových jizev sklon.

S krémem, nebo bez krému? Obojí je správné a důležité. Oblast jizvy může být zpočátku suchá. Souvisí to s nedostatečným prokrvením v rámci hojení, pak je dobré jizvu pravidelně mazat. Doporučují se krémy s měsíčkem, ale z mé zkušenosti není přísada krému zásadní, zásadní je kluznost a promaštění. Důležité je však dotýkat se jizvy také bez krému. Při takové masáži se tkáně lépe o vaši ruku zastaví a můžete je více oproti v hloubce uloženým tkáním protáhnout. Čím delší období od úrazu či operace, tím můžete pracovat více do hloubky. Jizvy po operaci jsou sešity ve více vrstvách a ošetřit je potřeba všechny.

Co všechno jizva může působit? Příznaky jsou velmi různé a souvisí především s umístěním jizvy. Např. jizva v oblasti krku může souviset s obtížným polykáním a suchostí sliznic v krku. Jizva v oblasti břicha může působit bolesti zad, ale i poruchy střevní pasáže. Jizva v oblasti kolenního kloubu může souviset s bolestí v kyčelním kloubu, potažmo i v rameni.

A nezapomeňte: Na velikosti tady nezáleží. I malá jizva může působit velké omezení či bolest. A nezáleží ani na době uplynulé od vzniku jizvy. Je to těžko uvěřitelné, ale jizva může být příčinou vašich potíží i po desítkách let.

Potřebujete-li poradit, navštivte fyzioterapeuta. Měl by umět vaši jizvu vyšetřit a poradit vám s jejím ošetřováním.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.