„Jsem stará úzkostná matka…“, pronesla u nás na návštěvě spolužačka, kterou jsem asi tak 20 let neviděla. Ta věta mi zůstala v hlavě. To jsem přesně já! Ano, nejsem hysterická, přecitlivělá či přespříliš opatrná a nenormální, jsem SUMa – Stará úzkostná matka.

SUMa je matka většinou na konci třicítky. Slovo „stará“ je možná příliš silné, ale když vás zdravotnický personál včetně lékařů označuje termínem „stará rodička“, co hůř, „stará prvorodička“, už to nějak přestáváte řešit. Musím uvést, že ne vždy se jedná o matky kariéristky, které staví na první místo práci či cestování a jiné životní radosti. Zdá se, že když studujete vysokou školu veterinární (která je dnes v podstatě striktně dívčí a těch pár chlapeckých studentů je až nesmyslně hýčkáno), a pak naběhnete do praxe získat znalosti, nemáte absolutně příležitost potkat onoho báječného a dokonalého muže svých snů, což je asi jedinec čistě románový, dalo by se říci až z oblasti sci-fi. Na druhou stranu pro muže je tato škola báječnou nabídkou žen schopných vydržet vše a s neutuchající touhou pečovat o vše chlupaté, případně opeřené nebo s šupinami.
SUMa si je vědoma více rizik a možná tím, že se blíží ke konci reprodukčního období, nehodlá své dítě nechat tak snadno zabít vlivem různých pádů a jiných úrazů či nemocí. Přiznávám, sotva dítě začalo vstávat, padat a narážet do všeho možného i nemožného, oblepila jsem většinu ostrých hran a rohů úhlednými kousky rozstříhané karimatky. Podlahu jsem vylepšila pěnovou podložkou. Taky jsem odnesla z pokoje stůl a židle. A donutila jsem muže (přes jeho mohutný odpor se slovy „nikdo jiný to neřeší jenom ty“) vybudovat ohrádku kolem kamen. Jo, to je SUMa.
A co se týče nemocí, na ty je SUMa expert. Jakýkoli kontakt s nemocnými zvedá SUMě docela kvalitně tlak. Tudíž každá návštěva je podrobena výslechu až nenápadnému vyšetření, zda netrpí příznaky akutního infekčního onemocnění. Čtrnáctidenní karanténa po návratu z dovolené ze zahraničí je pro příchozí samozřejmostí. I když já už jsem vyměkla, jsem ochotna akceptovat i týden. Na vysvětlení, dokud je dítě kojené a dostane hloupou rýmu, je prostě anatomicky nemožné sát mléko a dýchat pusou. Což znamená, že se spánkem v noci je utrum. A já v noci nefunguju. Před porodem jsem doslova nesnášela, když mě kdokoli v noci budil. Pro veterináře s noční pohotovostí dokonalá vlastnost. Tehdy jsem zjistila, co to znamená být alergická na vyzvánění svého mobilního telefonu a musela jsem pravidelně měnit jeho melodii. Je snad jasné, že vstávat během noci s dítětem je pro mě fakt „výživné“.
Dokážete si představit, jaké pocity mnou zmítaly, když na jedné akci pro děti přišla maminka s kašlajícím dítětem, usedla těsně vedle nás a s ústy téměř se dotýkajícími našich obličejů (přesně jako v Cimrmanovi) důvěrně sdělila druhé mamince po našem boku, že mají ve školce zvracení (kašel je asi bonus). SUMa v tuto chvíli prostě trpí a pokud není násilný typ, raději odchází.
A jakápak homeopatika u SUMy najdeme? Schválně se teď mrknu do krabičky, kde mám výběr na aktuální použití (krabička je malá a moc se do ní nevleze, jinak by toho bylo určitě víc).
- Arnica montana 9 C - na úrazy, krvácení a přetížení svalů, podat co nejdříve a dle potřeby opakovat, případně rozpustit 5 kuliček do vody a popíjet během plánované fyzické aktivity.
- Aconitum napellus 9 C - na akutní horečky a prudké nachlazení, dávka 5 granulí cca 2-3x denně, po první dávce většinou opakuji za pár hodin, intervaly prodlužuji se zlepšováním stavu.
- Belladonna 9 C - na horečky s pocením a záněty, dávka 5 granulí 2x denně.
- Colocynthis 5 C - na kolikové bolesti břicha, kdy ulevuje stočení do klubíčka, dávka 5 granulí opakovaně do zlepšení, většinou 2-3x denně.
- Dulcamara 9 C - pro případ promoknutí nebo zpocení s profouknutím, preventivně 1 dávka 5 granulí, v případě rozvoje příznaků dávka 2x denně.
- Gelsemium sempervirens 15 C - na bolesti hlavy s velikou únavou, ospalostí, často s bolestmi očí a týlní bolestí, 1 dávka 5 granulí, při přetrvávání obtíží opakovat.
- Silicea 15 C - na posílení imunity v chladných a deštivých dnech, případně na zatrženou třísku, kterou nejde vytáhnout, dávka 5 granulí 1x denně dlouhodobě.
- Oscillococcinum - preventivně i terapeuticky při výskytu virových onemocnění (chřipka, herpes apod.), preventivně dávka 5 granulí 1x denně, terapeuticky první den podat opakovaně v rozestupu několika hodin, další dny 2x denně do ústupu obtíží, poté 1x denně.
- Bachovy esence Rescue Remedy ve formě kapek a bonbonků, podat ihned a v případě potřeby opakovat.
- A v lednici Drosetux sirup na suchý dráždivý kašel (2-3x během dne) a Sedalia sirup (1 dávka večer), pro dítě na pohodové spinkání, případně do čaje tatínkovi s naivní představou, že se trochu zklidní…
Kolik SUM se celorepublikově vyskytuje, nemám absolutně představu. Ale pokud k nim patříte, vítejte do klubu a buďte v klidu, jste úplně normální. Aspoň doufám. Krásné dny všem.
Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.