Zánět sedacího nervu není obvykle zánětem v pravém slova smyslu, jak si ho řada lidí představuje. Jedná se spíše o stav po zhmoždění oblasti, kudy sedací nerv prochází, nebo o jeho útlak jinou strukturou nacházející se v jeho blízkosti.

Příznaky „zánětu“ sedacího nervu se projevují nejčastěji bolestmi vystřelujícími z oblasti hýždí na zadní a vnější stranu dolní končetiny často až do chodidla a také směrem od hýždí nahoru do zad. Příznaky zhoršuje stlačení nervu sedem nebo protažením dolní končetiny.

V akutní fázi se pacientům často podávají léky proti bolesti. Je potřeba vysledovat, zda stav zlepšuje prohřátí, či spíš ochlazení. Může se jednat i o situaci, kdy při velmi akutních bolestech ve velmi časné fázi onemocnění ulevuje spíš chlad, ale později ulevuje prohřívání.

V prvních dnech je důležité vyvarovat se jakékoliv zátěže, odpočívat vleže a s postupným ústupem bolesti postupně zatěžovat nejčastěji prostou chůzí, přičemž chůze je v takovém případě lepší než stoj, který je více zátěžový.

Pokud „zánět“ sedacího nervu již jednou proběhl, je dobré začít pracovat na tom, aby se onemocnění nevracelo. Nejlépe pravidelným rehabilitačním cvičením. Bolesti, sice menší intenzity, mohou přetrvávat po tomto onemocnění velmi dlouho. Často je na vině špatný pohybový stereotyp, který se v průběhu onemocnění zafixoval z důvodu vyhýbání se bolesti. I ten může dobrá, správně cílená rehabilitace pořešit.

A jaké homeopatické léky je možné volit?

V akutní fázi onemocnění:

  • Belladonna 9 C – bodavá a pálivá bolest
  • Hypericum perforatum 15 C – dominuje brnění
  • Colocynthis 9 C – vystřelující bolest do kolene nebo paty, mravenčení a křeče
  • Ruta graveolens 9 C – hluboká bolest, pocit zlomené kosti, vystřelování do stehen, často po zranění

V chronické fázi onemocnění:

  • Rhus toxicodendron 15 C – bolest po protažení, dřevěnění nohou, mravenčení, křeče
  • Phytolacca decandra 15 C – vystřelující bolesti, velká únava, bolestivé paty
  • Arsenicum album 15 C – pálivá bolest až do prstů, úzkost, strach, obavy
  • Lycopodium clavatum 9 C – bolesti od stehen do nohou, úleva vsedě, zhoršení chůzí

Obvyklé dávkování je 5 granulí 2x denně.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.