Léto je v plném proudu, slunce přes den dostatečně pálí, ale večer, když zapadá, je nejlepší čas na příjemné setkání s přáteli. A čím jiným vylepšit posezení, než výborným jídlem a pitím. A venkovní vaření přímo vyzývá ke grilování a opékání na ohni. Ale každá manipulace s otevřeným ohněm má svá úskalí. Velice snadno může dojít k popálení nejen od grilu, ale i od přímého ohně nebo i třeba oleje.

Celkový obraz popálenin závisí nejen na stupni popálení, ale i na jejich rozsahu. Rozsah popáleniny se stanovuje v procentech celkového tělesného povrchu. V praxi se někdy pro zjednodušení používá „pravidlo plochy ruky", kdy plocha dlaně postiženého s nataženými spojenými prsty odpovídá 1 % povrchu těla.

Popáleniny rozdělujeme podle postižení do 4 stupňů:

 • Popáleniny 1. stupně - poškozena je pouze epidermis, kůže je začervenalá a bolí
 • Popáleniny 2. stupně - zasažena je kromě epidemis i dermis, typická pro tento stupeň je tvorba puchýřů
 • Popáleniny 3. a 4. stupně - zasaženy jsou i hluboké vrstvy kůže, přítomny jsou příškvary a nekrózy živé tkáně, vždy je nutné chirurgické ošetření

Základem léčby je vždy co nejrychlejší přerušení působení tepla - opatrně sejmout volný oděv, šperky a postižené místo chladit.

Popálenina 1. stupně je nejčastěji způsobena krátkým kontaktem kůže se zdrojem tepla nebo nadměrným slunečním ozářením. Na kůži je velice bolestivý erytém. Postižené místo je důležité chladit přikládáním studených obkladů.

Z homeopatie si můžeme vypomoci dvěma léky - Apis mellifica a Belladonna.

 • Apis mellifica je lék vhodný na růžovočervené erupce, které pálí a bodají jako tisíce rozžhavených jehliček. Kůže je spíše matná a místy lehce zduřelá, připomínající pomerančovou kůru. Užíváme 5 granulí v ředění 9 C každou hodinu a se zklidňováním interval postupně prodlužujeme.
 • Lék Belladonna použijeme při výskytu lesklých, červených erupcí, z kterých vyzařuje intenzivní teplo. Bolesti jsou tepavé a pulsující. Podáváme v ředění 9 C 5 granulí každou hodinu a se zlepšujícím se stavem postupně interval prodlužujeme.

Pro popáleniny 2. stupně je charakteristický vznik puchýřů různého rozsahu. Po ochlazení je důležité puchýře překrýt sterilním krytím s mastným tylem.

 • Léčbu urychlí podávání léku Cantharis 9 C. Pro tento homeopatický lék jsou typické velké puchýře, které jsou v první fázi naplněné čirou tekutinou.
 • Často je vhodné kombinovat jej s lékem Apis mellifica. Cantharis se užívá 4-5x denně dle závažnosti stavu.

U popálenin 3. stupně jsou již charakteristické příškvary s nekrózami.

 • Rychlejšímu hojení může napomoci lék Kalium bichromicum 9 C. Tento lék je vhodný na ulcerace kůže, které mají ostrý okraj. Na spodině je žlutozelený táhnoucí se sekret, který ulpívá na poškozených tkáních. Podáváme 4x denně 5 granulí.
 • Druhým velice nápomocným lékem je Arsenicum album 9 C. Je vhodný na pálivé bolesti, které se zhoršují v noci. Bolestivost se v tomto případě zmírňuje přiložením teplého obkladu. Rána mokvá a vylučovaný sekret je dráždivý.
 • Pro prevenci infekčních komplikací je možno léky doplnit o lék Pyrogenium 9 C. Preventivně lze podávat 2x denně 5 granulí.
 • Někteří mají vrozenou dispozici ke keloidnímu hojení rány. V tomto případě je vhodné léčbu doplnit ještě o lék Graphites 9 C, popřípadě 15 C. Je to symptomatický lék keloidních jizev. Užívá se 2x denně dlouhodobě do úplného zhojení.

Užijte si krásné léto bez jakýchkoliv komplikací.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.