Lymfatický systém se skládá z lymfatických cév, lymfatických uzlin a vysoce specializovaných orgánů: brzlíku (thymus), sleziny a mandlí. Lymfatické cévy vedou podél tepen a žil a v jednotlivých orgánech (kromě centrálního nervového systému, kostí, chrupavek a zubů) tvoří jemnou síť drobných cév a odvádí přebytečnou tekutinu, různé odpadové produkty a toxické látky z tělesných tkání. Lymfa se následně vlévá do žilního systému, toxické látky se odbourají v játrech a přes ledviny se vyloučí močí.

Špatná strava, toxické látky ze životního prostředí mohou vést k přetížení kapacity lymfatického systému. Další faktory, podílející se na zpomalení toku lymfy, jsou nedostatečná hydratace, nedostatek spánku, stres, emoční traumata a nedostatek pohybu.

Lymfatické cévy musí překonávat gravitaci, pokud dojde k jejich přetížení zevními vlivy, tok lymfy se zpomalí a nedostatečná eliminace toxinů vede k omezení fyziologických funkcí v buňkách a časem k nepříjemným příznakům a onemocnění.

Typických symptomů, které vás mohou navést, že je nejvyšší čas věnovat svému tělu pozornost a svůj lymfatický systém nějak podpořit, je více. Kromě dobře známé celulitidy, přibývání na váze nezávisle na příjmu stravy a typických lymfatických otoků na dolních končetinách, jsou to například i otoky prstů – poznáte je tak, že si nemůžete sundat prstýnky. Dále ranní ztuhlost, zvýšené nadýmání, zácpa, potravinové intolerance, suchá svědivá kůže, zhoršení sezónních alergických projevů a vyšší náchylnost k virovým nákazám v zimním období. Mezi psychické potíže patří depresivní nálady, horší koncentrace.

Právě jste si uvědomili, že jsou vám tyto příznaky již nějakou dobu dobře známé a že je na čase něco změnit?

Doporučuji nejdříve ještě jednou si pozorně přečíst příčiny zpomalení odtoku lymfy, uvedené v úvodu tohoto článku. Dokud totiž nezměníte své stravovací návyky, nezařadíte dostatek pohybu a spánku, bude každý prostředek představovat zbytečně vyhozené peníze.

Pro šetrnost a efektivitu jsem z mnoha možných cest detoxikace a podpory lymfatického systému zvolila jednoduché doporučení, které je vhodné jako prevence a také jako podpůrná léčba u stavů vyžadujících detoxikaci a podporu lymfatického systému. Pokud již trpíte na nějaké chronické onemocnění, poraďte se se svým ošetřujícím lékařem ohledně vhodnosti navržené kúry.

Jedná se o metodu, která vychází ze znalostí z lékařské fyziologie a homeopatické léčby ověřené 200letou tradicí.

Základem je Lymphomyosot. V praxi se mi osvědčilo podávat každý den 30 kapek rozpuštěných v 1,5 litru neperlivé čisté vody a popíjet po doušcích během celého dne. Účinně mobilizuje toxiny z mezibuněčného prostoru, podporuje lymfodrenáž, přičemž dochází ke snížení lymfatických otoků.

Lymfodrenáž můžete urychlit i přidáním dvou homeopatických léků:

  • Nux vomica 9 C - posiluje činnost jater, tedy náš hlavní detoxikační orgán.
  • Berberis vulgaris 5 C - napomáhá vylučování mobilizovaných toxických látek přes ledviny, tedy přes náš hlavní vylučovací orgán a zároveň také posiluje játra.

Oba léky v dávce 10 granulí od každého nasypte do láhve společně s Lymphomysotem.
Vše užívejte 14 dnů, pak si dejte 1 týden pauzu a následně pokračujte dalších 14 dnů. Kúru můžete zopakovat za půl roku znovu.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.