Jak se na nemoc připravit? Do ordinace dětské lékařky Květoslavy Kacířové chodí nyní jen minimum rodičů. Obavy z případné nákazy v čekárně jasně ukázaly, že rodiče jsou si schopni bez osobní konzultace s lékařkou poradit, což v normálních časech neplatí. Přitom opravdu jen málokdy nezvládnou rodiče nachlazení sami.

Reklama: Oscillococcinum

Ordinace paní doktorky Květoslavy Kacířové v Ostravě-Porubě funguje, i když v omezeném režimu. Přesto do ní moc pacientů nechodí. Zatímco dříve některé maminky přišly se svými dětmi i několikrát za týden, dnes maximálně zavolají s tím, že dítě je nachlazené a že si víceméně vědí rady. Odbornou pomoc chtějí jen ve chvíli, kdy se příznaky nemoci, zejména teplota, po několik dní nezlepšují.

Lékařka má ordinační hodiny rozdělené. Do devíti hodin se věnuje preventivním prohlídkám. Akutní péči poskytuje mezi 9:00 a 11:30, a pokud je zapotřebí, je nutné se na ní předtím telefonicky domluvit. V současné době jde samozřejmě také často o rozhodnutí, jestli nějaké dítě poslat na vyšetření, zda se nenakazilo nemocí covid-19. Takových klientů ale naštěstí nemá mnoho.

Jak rozlišit covid-19 od virózy

Lékařka zároveň připomíná, že rodiče nemají moc velkou šanci rozlišit u svých potomků, zda jde o běžné nachlazení, nebo o nebezpečný vir. Varovat by je podle ní měl samozřejmě kontakt s někým nakaženým a také situace, kdy dítě nereaguje na léčbu jako obvykle.

Varovnými příznaky jsou vysoké teploty neklesající tři a více dnů, zhoršující se kašel a dušnost. Ze zkušeností zahraničních kolegů pediatři v Česku už dnes vědí, že se infekce novým koronavirem u dětí neprojevuje úplně stejně jako u dospělých. Data ze zahraničí, která mají k dispozici, ukazují, že většina dětských pacientů infekci zvládá jako mírnou virózu projevující se pobolíváním svalů, kloubů, zvracením, mírným průjmem a pobolíváním bříška.

Samozřejmě se mohou objevit rovněž typické příznaky, jako je suchý kašel. Vysoké horečky nebývají u dětí pravidlem. Projevit se samozřejmě ale může zápal plic, který pak následně potvrdí rentgen. Těžké průběhy infekce covid-19 probíhají u dětí velmi zřídka. V takovém případě se jedná převážně o děti se závažnou poruchou imunity způsobenou různými příčinami.

V případě viróz se tlumí příznaky onemocnění a neléčí se konkrétní příčina nemoci. Jak připomíná doktorka Kacířová, v průběhu jakékoliv virózy a stejně i v průběhu nemoci covid-19 je důležité dodržovat přísný klidový režim, dbát na dostatečný přísun tekutin, vitamínů – zejména vitamínu C, vitamínů skupiny B a doplňovat minerály. Ukazuje se, že pacientům s nemocí covid-19 velmi pomáhá doplňovat zejména vitamín C a zinek.

Alergie, nebo covid-19?

Vzhledem k tomu, že děti zejména v předškolním věku onemocní několikrát ročně, je běžné, že jsou nemocné často i nyní. Do toho se navíc přidávají sezónní alergie.

Mezi nejčastější příznaky alergie patří kýchání, svědění patra, narůstající únava, zarudnutí očí, pálení očí, sekrece z očí, nosu, může se vyskytnout pobolívání hlavy, bolest v krku, tlaková bolest v uších. Teplota je normální, maximálně mírně zvýšená do 37,5 stupňů Celsia.

„U dětí, které mají potíže každoročně, už ale vím, že se jedná o alergické potíže a většinou je snadno rozpozná i rodič. V tomto mají praktičtí lékaři výhodu, že už své pacienty znají, jsou tak schopni velmi rychle poznat, zda už začínají typické projevy alergie, či se jedná o infekci. Pak už stačí nasadit pravidelnou léčbu – klasickou, nebo homeopatickou, či jejich kombinaci,“ vysvětluje lékařka.

Rodiče alergiků velmi často nasazují léky už alespoň měsíc před zahájením sezony. Nejčastěji se podávají léky Poumon histamine 30 C jednou až dvakrát denně 5 granulí po celou alergickou sezonu. Při pylové alergii velmi pomáhá lék Pollens 15 nebo 30 C jedenkrát denně 5 granulí.

Následně se volí léky podle potíží. „Při očních potížích, jako je slzení a pálení očí, používám lék Euphrasia officinalis 15 C 3x denně, pokud převažuje vodová tekoucí rýma a kýchání, pomáhá lék Allium cepa 9 C 3–5x denně dle potíží. Lék Kalium iodatum 9 C pomáhá při dráždivé sekreci z očí i nosu. Léků je samozřejmě mnohem více, vždy je dobré se domluvit s lékaři,“ vysvětluje lékařka a připomíná, že u homeopatické léčby je krásné to, že pacientovi může takzvaně ušít léčbu na míru, což zatím ve školské medicíně úplně nelze.

Homeopatické léky na virózy

Doktorka Kacířová doposud naštěstí neléčila žádné dítě s prokázanou nemocí covid-19, ale předpokládá, že se dají použít různé homeopatické léky podle klinických potíží pacienta tak, jak je doporučuje při léčbě jiných virových onemocnění, jako je chřipka, rýma a nachlazení způsobené různými viry.

Určitě by doktorka Kacířová paušálně použila homeopatický lék Oscillococcinum, které už od začátku epidemie nasadila celé své rodině a také svým pacientům, a to jednou týdně jednu dózu. Od výskytu prvních příznaků by tento lék použila třikrát denně do zlepšení stavu. „Podle charakteru potíží, které popisují zahraniční kolegové, by mohl v některých případech dobře pomoci lék Gelsemium sempervirens 15 C, který léčí takzvané adynamické stavy, únavu, zvýšené až vysoké teploty a zároveň zklidňuje psychiku. Při zahlenění a dráždivém, vlhkém kašli pomáhá lék Antimonium tartaricum 15 C třikrát denně. Při suchém, dusivém kašli a průkazu zápalu plic můžeme přidat lék Coccus cacti 5 C tři- až pětkrát denně do zlepšení stavu v kombinaci s klasickou léčbou a podporou,“ doporučuje Kacířová.

Výběr léků se vždy řídí tím, jak daný pacient vypadá, jak nemoc prožívá a co nám říkají laboratorní hodnoty a další vyšetření. Proto nelze doporučit jednotnou homeopatickou šablonu na léčbu jakéhokoliv onemocnění včetně covid-19.

Psychické potíže

Dětská lékařka zároveň poskytuje telefonickou homeopatickou poradnu. „Nyní řeším telefonicky více psychické než fyzické potíže. Nejčastějšími pocity jsou strach o sebe a své blízké, poté stesk po rodičích, prarodičích. Obavy ze ztráty zaměstnání. Stresy z distanční výuky a domácí přípravy do školy,“ popisuje Kacířová.

Děti podle ní nejvíce trápí omezení nebo úplná ztráta kontaktu s kamarády, hůře se soustředí na učivo, mají strach, že nezvládnou úkoly, které jim učitelé posílají, a občas jim schází motivace.

Jak jim pomoci? „V tomto období se mi osvědčil lék Stramonium 30 C dvakrát denně. Pomáhá zvládat strachy, vyděšení, protože často mi lidé popisují, že se cítí, jako by byla válka. Nitricum acidum 30 C se hodí ve chvíli, kdy jde o strach, pocit ohrožení a neklid. Veratrum album 30 C zase při stavech extrémní vyčerpanosti a ztráty jistot,“ vysvětluje lékařka.

Už nyní se podle Kacířové objevují i výpadky v distribuci monokomponentních homeopatických léků. V těchto případech si velmi často pomáhá kombinovanými přípravky na podporu psychiky, jakým je Sédatif PC nebo sirup Sedalia. V léčbě kašle u ní hraje prim sirup Drosetux neo, který je pro ni lékem první volby.

„Svým pacientům a jejich rodičům nejčastěji radím, aby se snažili více než dřív dodržovat základní hygienické návyky. Aby k sobě byli laskaví, neztráceli smysl pro humor, nezapomínali se každý den alespoň na chvíli projít a dobře se starali o své tělo. Měli by si dopřávat dostatek tekutin, vitamínů a pestrou stravu. Pevně věřím, že i tuto pandemii společně zvládneme,“ uzavírá homeopatka.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.