Vězte, že můžete cvičením podpořit hojení své zlomené ruky nebo nohy. Co dělat, když máte sádru? Má zde své místo i homeopatie?

Hojení nekomplikované zlomeniny trvá v průměru 3-6 týdnů. Nejdříve se kolem kostí v místě zlomeniny vytvoří malý svalek, do kterého se pak ukládá vápník. Proto je vhodné dbát v tomto období na dostatečný přísun vápníku ve stravě.

V období akutní poúrazové bolesti, které trvá obvykle 2-3 dny, je vhodné končetinu polohovat do zvýšené polohy. Vleže na zádech to znamená podložení končetiny se zlomeninou tak, aby byla vzhledem k vašemu tělu nejvýš, pokud možno podložená, neměli byste ji v této pozici aktivně držet. Od prvních dnů můžete také provádět cévní gymnastiku, která působí jako prevence tvorby sraženin v krevním oběhu. Po úrazu většinou více ležíte a dochází tak ke zpomalení krevního oběhu. Na rukou můžete opakovaně sevřít pěst a povolit, nebo provádět kroužky v zápěstí. Na nohou pak střídavě propínat a přitahovat špičky, nebo také kroužit v kotníku. Vše v rychlejším tempu. Takto cvičte na nepostižených končetinách. Na končetině, kde je sádra, cvičte klouby, které fixovány nejsou.

Pokud již končetina v klidu nebolí, můžete začít se cvičením v představě. Je-li to možné, lehněte si na rovnou podložku na záda a zkontrolujte si, zda ležíte rovně. Váš organismus bude mít tendence zlomenou končetinu vyřadit v představě z vašeho tělesného schématu a často se stane, že zůstává položená více od těla. Proto si polohu vždy zrakem překontrolujte. A když nemůžete pro bolest nebo typ zlomeniny ležet na zádech, vyjděte z polohy, která nevyvolává bolest. Vzpomeňte si na všechny pohyby, které jste mohli s končetinou dělat, když jste neměli sádru a v mysli je několikrát opakujte.

Velmi výhodné je také cvičení s druhostrannou končetinou. Na volné končetině provádějte postupně pohyby ve všech kloubech všemi směry a opět si představujte, že cvičíte oběma končetinami.

Protože budete zřejmě v období se sádrou více odpočívat, nezapomeňte upravit svůj denní kalorický příjem. Méně pohybu znamená méně energetického výdeje! Nebudete pak muset po sejmutí sádry řešit váhový přírůstek.

Hojení zlomeniny můžete podpořit také užíváním homeopatických přípravků:

  • Arnica montana 9 C - v období sádrové fixace i v období rehabilitace 5 granulí 3x denně.
  • Calcarea phosphorica 5 C - v období sádrové fixace 5 granulí 3x denně
  • Symphytum 5 C - v období sádrové fixace 5 granulí 3x denně

Doplněním terapie sádrovou fixací o cvičení a homeopatika můžete předejít komplikacím a dostat se rychleji opět do formy.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.