Máte často konflikty s druhými lidmi? Popravdě není o co stát. Konflikt „na nože“ je nezvládnutou komunikací s druhým člověkem. Začíná tam, kde chybí vůle po vzájemném pochopení, chuť druhému naslouchat a dojít k nějakému řešení „neválečnou“ cestou. Mít jiný názor než druhý není konflikt, ale konflikt z toho můžeme vytvořit svými postoji a reakcemi. Ať jsme šéf, nebo podřízený. 

Reklama: Sédatif PC

Jakého máte šéfa? Spravedlivého, moudrého, empatického, schopného plynule řešit pracovní problémy i mezilidské vztahy na pracovišti? Dobrý šéf je něco jako výhra v loterii. Máme-li nadřízeného, který je člověkem na svém místě, je to důležitý aspekt naší spokojenosti bez ohledu na to, jak moc složitou práci máme. A naopak. Neschopný, sebestředný, konfliktní šéf je příjemný a stravitelný stejně jako osobní bankrot. Právě kvůli šéfům velmi často zůstáváme či naopak odcházíme z práce na jiné místo, byť nás jinak baví a uspokojuje.

Mezilidské vztahy na pracovišti zpravidla všichni zvládáme ukočírovat tak, abychom v rámci týmu fungovali jako dobře namazané soukolí, tedy jen občas (inspirativně) drhnoucí. Se šéfem je to věc jiná. Stojí totiž nad námi a v případě, že naše argumenty zcela míjí cíl a názorově se velmi lišíme, přičemž vnitřně nesouhlasíme s jeho vedením či rozhodnutími, máme v podstatě tři možnosti. Buď tuto situaci sice reptavě, ale přece přijmout a naučit se s ní „žít“, což nás ale zpravidla vnitřně ničí a pokradmu kdesi uvnitř nenápadně narůstá vztek a napětí, které posléze filtrujeme doma skrze naše partnery a rodinu (což rozhodně nikomu neprospívá). Nebo si hledat nové místo (kde ale můžeme natrefit na zcela totožného člověka). Anebo s nadřízeným rozpoutat diskusi (diskuse), která v případě nerozumného šéfa (nebo v rámci našeho náhlého „moudrého“ nápadu neustupovat) přejde do konfliktu, který nejsme s to ukočírovat.

Když se vám nedaří situaci přijmout a dotíravé myšlenky vám brání usnout, doporučuji na zklidnění homeopatický polykomponentní lék Sédatif PC. Pro čistou mysl a lepší argumentaci u pracovního jednání během dne doporučuji mít s sebou aromaolejíček z cedrového dřeva.

Není dobré ukazovat prstem na druhé. Zbylé tři prsty totiž míří zpátky na vás. Pokud si uvědomíte, že si sami do života přitahujeme osoby a události, díky kterým se učíme, nebudete brát celou situaci tak tragicky. Možná se pak spíš zamyslíte, proč jste si danou situaci do života vlastně pozvali.

Hranice pojmů

Kde končí inspirativní diskuse rozdílných názorů a nastupuje konflikt? Když ani jedna strana není ochotná a schopná podívat se na celou věc z jiného úhlu. Oba stojí pevně na svých pozicích, aby neutrpělo ego. Vyřešení konfliktu spočívá v nadhledu a uvědomění si všech možných souvislostí – a v dobré vůli.

Mnohdy je lepší prudký, krátký konflikt, kdy se emoce vybouří a nebe se rychle vyjasní. To platí zejména pro choleriky, kteří vybuchnou, ale za chvilku zase rychle zapomenou, že se něco odehrálo. Pracovat pod takovým šéfem je sice náročné, ale dá se to zvládnout. Extroverti s takovýmto přístupem nemají problém, citliví jedinci se sklonem vše probírat ze všech stran ale nejsou schopní tak lehce „zapomenout“. Jednotlivé konfliktní situace se pak v člověku hromadí, resp. nedobrý pocit z nich a jistá ukřivděnost, což pak může přerůst ve stálou nespokojenost, naštvanost, zlobu či naopak vzestup pocitu méněcennosti. A nastává bludný kruh, ze kterého se pak člověk těžko dostává.

Po konfliktní situaci doporučuji Bachovy esence Rescue Remedy. Pomůžou zbavit se rychleji negativních emocí. Pro případy, kdy přetrvává pocit ukřivděnosti a potlačený vztek, doporučuji dvě až tři dávky homeopatického léku Staphysagria 30 C. Pomůže získat nadhled a zabrání rozvoji psychosomatických potíží.

Je pravda, že málokdo se skutečně vrhá do konfliktních situací pro vzrušení, rád se hádá a je s druhými na ostří nože. Odlišné názory ještě neznamenají konflikt! Rosteme ve vzájemné interakci s druhými. Správná komunikace rozhodně neznamená stálý úsměv na tváři a plácání po ramenou i v momentě, kdy s druhým nesouhlasíme. Ale trvat na svém za jakýchkoli okolností a nutit ostatní, aby přijali každý náš názor za vlastní bez naslouchání protiargumentům, přirozené není. I když jsme šéfem, můžeme se hluboce mýlit.

Mnoho konfliktů, i těch, které na první pohled vypadají zcela zásadně, mívá naprosto jiný důvod, kořeny, než se zdá. Špatně se vyspíte vy nebo šéf, děti zlobí, rostou jim zoubky, milostný život skřípe, matka má přehnané nároky a mluví vám do života, jste přepracovaní… Nalaďte se na to, jak se druhý cítí, a konfliktům se snažte empaticky předcházet. Pokud někdo v dané chvíli „vidí rudě“, nepřilévejte olej do ohně.

Jako prevenci zbytečných konfliktů u přepracovaných lidí doporučuji: Chelidonium 9 C a Zincum metallicum 9 C 2x denně a Magnesii phosphoricu 9 C večer, užívat aspoň 3 týdny. Tato kombinace se zvlášť hodí v podzimním období a na jaře.

Vítěz, nebo poražený?

Šéf je v každém případě nad námi, je náš nadřízený a už jen z této pozice zpravidla „boj“ vyhrává. Pokud je však moudrý (nebo jsme moudří my), k žádnému konfliktu vůbec dojít nemusí. Někdy si ale svou povahou o konfliktního šéfa doslova koledujeme, abychom se něco naučili, něco důležitého o nás samotných, čeho jsme si zatím nevšimli. Je třeba s tím něco udělat.

Neříkají vám doma, že se moc rozčilujete? Že je už nebaví se s vámi neustále o něčem hádat? Je čas podívat se do pomyslného zrcadla, které nám druzí nastavují. Možná právě cholerický šéf odráží vaši vzteklou a nesnášenlivou povahu, kterou v práci vůči nadřízenému musíte krotit. Nebo vás tato situace nenápadně nutí přestat setrvávat v koutě a naučit se být rovnocenným partnerem v práci i v životě. Být tím, kdo se v pravý čas umí ozvat, ale zároveň nevyvolat konflikt. Či ho vyvolat, ale umět zase loď dovést do klidných vod přijatelných pro obě strany. Život často tropí hlouposti, ale každý den nese inspiraci, na čem můžeme u sebe vnitřně pracovat.

Kde je konflikt, tam bývá zpravidla také řešení. Jen ho objevit. Kdo hledá, najde, chce to však dobou vůli obou (či více) stran. Jak se praví v knížce amerického učitele a humoristy Leo Rostena Pan Kaplan má stále třídu rád „… o píďu, Kaplan, o píďu…“ (v překladu do běžné řeči to znamená: ustupte o kousek ze svých pozic a bude líp).

Rady pro konfliktní situaci:

  • Zhluboka a pomalu dýchejte do břicha, organismus se zklidní.
  • V duchu počítejte do deseti, než budete reagovat na slovní „útok“.
  • Nenápadně zatněte co nejvíce obě pěsti a pak pomalu povolte.

Rady preventivního rázu:

  • Zkuste cvičit jógu, tai-čchi nebo čchi-kung. Plynulé pomalé pohyby uklidňují ducha a posilují vyrovnanost.
  • Relaxujte co nejvíce v přírodě.
  • Dělejte práci, která vás opravdu baví. Když jste vnitřně nespokojení, konflikty do svého života přitahujete a naopak.

Pokud plánujete z uvedených důvodů změnit práci, v období rozhodování vám můžou být nápomocné Bachovy esence Cerato a Mimulus. V nové práci můžete první týdny užívat Kalium phosphoricum 9 C, pomůže vám rychleji se adaptovat na nový systém práce.

Helena Míková, odborná doporučení MUDr. Eva Kettmannová

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.