Bc. Lenka Černá je profesionální koučka a zakladatelka Pure Clinic Praha, kde se věnuje pomoci lidem v oblasti sebevědomí, psychosomatiky a hledání vlastní identity. 

Reklama: Sédatif PC

Život mnohdy není peříčko a tuto skutečnost si více než kdy jindy uvědomujeme (doléhá na nás) právě s nástupem mrazivých zimních dnů a nocí. Jak nejlépe toto období, kdy na povrch vyvstává nutnost jakéhosi bilancování našeho životního směřování, ustát se ctí?

Primárně je důležité si uvědomit, že náš život je dynamický a nálady i určité životní cykly se střídají, stejně jako roční období. Je tedy velkým úkolem tuto skutečnost přijmout a být bdělými pozorovateli našich emocí a nálad. Někdy máme tendenci do všeho příliš „zabředávat” a řešit, proč se právě dnes necítíme tolik v síle a nemáme od rána do večera skvělou náladu. Pokud se dlouhodobě cítím špatně, je to něco jiného, ale nyní mluvím o krátkodobých splínech, které k našemu životu prostě patří. Tyto stavy tedy mohu ustát se ctí, pokud si od nich zachovám alespoň částečný odstup a nebudu je brát smrtelně vážně. Protože právě emoce jsou pomíjivé a po každé bouřce jednoho dne vysvitne slunce! Zároveň je dobré naučit se přijímat negativní životní události a pocity jako něco, co je jen vodítkem k tomu, abychom se v životě něco naučili a třeba s láskou přehodnotili své názory a návyky.

Mnohdy splíny, kterých si nevšímáme a neřešíme, přerostou až do depresivních stavů či silných úzkostí. Bývá těžké s klienty pracovat právě v této rovině a rozklíčovat, proč vlastně k danému stavu došlo a jak z něj ven?

Pokud nerespektujeme naše touhy a v životě držíme něco, co nám neprospívá, přicházejí zmíněné deprese. Není těžké s mými klienty rozklíčovat, kde je skutečná příčina depresivních stavů. Spíše trvá déle, než se klient dostane z tohoto stavu ven, a vyžaduje to určitou trpělivost. Když si vezmeme prášek, efekt je možná rychlejší, ale nenalezne se skutečná příčina. Osobní růst a terapie trvají delší dobu, ale člověk sám sebe pozná do hloubky a může svůj život trvale změnit. Jen tím, že pochopí sám sebe a změní své smýšlení, chování i návyky.

Pokud v životě „správný“ směr nenalézáme, či jsme jej někde po cestě poztráceli a máme pocit, že se koráb silně potácí, jakým způsobem lze znovuzískat vnitřní rovnováhu? Jak objevit, kudy a kam jít, co je pro nás opravdu důležité?

Nejhorší je snažit se proti všemu ihned bojovat a být v takzvaném rezistentním stavu. Vím, že není jednoduché být v takovém okamžiku v klidu, ale na druhou stranu, pomůže nám extrémní stres? Je dobré se na celou situaci podívat z hlediska toho, proč se nám vlastně takové situace dějí, nebo dokonce opakují. Kde jsme v minulosti udělali chybu, nebo nerespektovali své vnitřní pocity? Vždy je důležité najít skutečnou příčinu toho, proč se zrovna teď necítíme dobře.

Skvělým vodítkem k tomu, jestli v životě jdeme správně, je naše aktuální nálada. Klienty učím, ať si svoji náladu ohodnotí na stupnici 0–10 (nula je nejhorší nálada, desítka totální euforie) a zároveň ať si zkusí svoji aktuální náladu vyhodnotit ve čtyřech základních oblastech života: v práci, vztazích, penězích a zdraví. Pokud je někde číslo nižší než 7, je zapotřebí se zamyslet, proč se právě v této oblasti necítíme dobře a co můžeme udělat pro to, aby se nám zde nálada zvedla. Když tuto techniku (tzv. životní scan) uděláme poctivě, přesně vidíme, na jaké oblasti života se máme zaměřit a co je hlavním důvodem našich nepříjemných pocitů. Moje osobní zkušenost je, že nejnižší čísla nálady máme ve vztazích, konkrétně ve vztahu k sobě. A tak se dostáváme k tématu číslo jedna: jak vylepšit vztah k sobě? Zde to všechno začíná.

Máte nějaký jednoduchý tip či návod pro uvolnění silného pocitu napětí v těle/mysli? Jakou roli sehrává správné dýchání?

Dýchání je v uvolňování stresu a vnitřního napětí klíčové. Jen si zkuste vybavit, jak dýcháte, když jste pracovně vytížení nebo máte vztahové obtíže. Spíše nedýcháte. Osobně preferuji dechová a energetická cvičení, která praktikuji po ránu. Protože když se hned ráno naladíme na svůj klid, vydržíme v tomto rozložení i po zbytek dne. Někdy nám pomůže 10 hlubokých nádechů a výdechů. Můžeme se také podpořit afirmací: „Vše je v pořádku, jsem ve svém středu.” S klienty mimo jiné cvičím vizualizační techniku, kterou jsem nazvala mentální zahrada.

Říká se, že každou krizí dostáváme šanci k růstu, ke změně svého života. Souhlasíte s tím? Co je vlastně důležité se naučit či pochopit, abychom mohli být šťastní a pokračovat na cestě i přes mnohdy závažné karamboly?

Souhlasím na 100 % a mám s tím také osobní zkušenost. Věřím tomu, že žijeme pro to, aby se naše duše něčemu naučila a posunula se dále. Náš život je takovým hřištěm, kde bychom si měli hrát, ale i poznávat sami sebe skrze svět, který nás obklopuje, a zážitky, které nám do života přichází.

Důležité je pochopit, že vnější svět je pouhým odrazem světa vnitřního. Lidé, které potkáváme, naše zdraví, vztahy, finanční situace – to všechno je jen výsledek toho, jak smýšlíme. To my rozhodujeme o tom, s kým svůj život prožijeme, jakou budeme mít práci, finance i jaké bude naše zdraví. Když se tedy začneme soustředit na to, jaké jsou naše mentální vzorce a zda jsou pro nás prospěšné, můžeme je změnit. A když změníme svůj vnitřní svět, změníme i své vnímání okolí. Dokonce se časem i samotné okolí může změnit a přijdou nám do života jiní lidé. Stejně tak to funguje i v oblasti zdraví. Když o svém těle začnu smýšlet pozitivně, vlastně jej začnu léčit a ono se postupně přizpůsobí novým mentálním vzorcům. Jsem si jistá tím, že my sami jsme pro sebe těmi nejlepšími léčiteli. Nepotřebujeme prášek ani lékaře, když se umíme „nacítit“ sami na sebe a jsme s naším tělem propojení. A když své tělo milujeme, nebudeme do něj chtít vkládat nezdravé potraviny, nebo mu vytvářet závislost na něčem, co mu neprospívá.

Zajímá mě váš vztah k homeopatii: vyzkoušela jste ji někdy? Jaké jiné metody léčby, léčení, kroky k uzdravení uznáváte (využíváte) či se jimi sama zabýváte?

K homeopatii mám kladný vztah a sama ji občas využívám pro léčení drobných neduhů (jako třeba nachlazení či poranění). Homeopatie se mi hodně osvědčila také u mého psa. Mám k ní velký respekt a jsem si vědoma toho, že jde o vědu, kterou se člověk nenaučí ze dne na den. Stejně jako moje profese je také homeopatie o celostním přístupu a snaze pochopit lidského jedince komplexně. A to vždy oceňuji.

Přestože jsem dcerou lékaře, snažím se vyhýbat klasickým způsobům léčení svých případných neduhů. Jsem přesvědčená o tom, že to jde i jinou cestou. Velkou část práce věnuji svému vnitřnímu světu a psychické pohodě. Ráno alespoň chvíli medituji, zacvičím si několik cviků na páteř. Chodím pravidelně na jógu a momentálně mě baví objevovat vše kolem kundalini jógy, používání tibetských mís a gongů. A hodně mi pomáhá příroda v kombinaci s mým psem. Takto léčím neduhy pravidelně. Na druhou stranu je pro mě občas terapií i setkání s kruhem mých blízkých přátel u dobrého červeného vína a pečené kachny. Nejsem extremista a ráda si život užívám ve všech jeho formách.

Mnohé jste k životní změně inspirovala svým loňským přednáškovým turné „Restart 2017“. V tomto roce se vydáte na cesty s poselstvím určeným zejména pro ženy. Turné nese název „Cesta mimořádné ženy“. Můžete napovědět, o čem bude, a případně i říci, jaký osobní impulz vás podnítil zpracovat právě toto téma?

Téma mimořádné ženy jsem v sobě nosila již delší dobu a jsem ráda, že se mi nápad konečně podařilo uskutečnit. Mé nové přednášky jsou určené pro všechny ženy, které cítí, že by chtěly jít ve svém životě tak trochu jinou cestou, ale nevědí, jak svůj vnitřní potenciál realizovat. Zároveň se neumí napojit na své ženství a pracovat s ním, nevědí, kde vlastně začít, a často se i svého ženského potenciálu bojí. Během přednášky se budu věnovat základním oblastem prožívání každé ženy, tedy sebevědomí, ženství, partnerské oblasti, kariéře a finanční oblasti. Právě v nich máme často obrovské bloky, které nám brání v plném projevení sebe. Zároveň bych chtěla ženám předat, že být mimořádnou ženou neznamená nic sobeckého nebo „nafrněného”. Každá z nás ji v sobě nosí, jen s ní neumíme pracovat a projevit se ve své přirozenosti. Moc se na přednášky i posluchačky těším! Hodně pohody a zdraví vám všem.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.