Každá žena prožívá menopauzu jinak a její příznaky jsou specifické i pro výběr homeopatického léku. Ten nejlépe zabírá, pokud je vybrán cíleně. Pak může jeden lék obsáhnout všechny nepříjemné průvodní jevy, které se u dané pacientky vyskytnou - od trávicích potíží, návalů, špatného spánku až po poruchy nálady. Proto je vhodné navštívit lékaře - homeopata, který vybere lék přesně na základě celkového vyšetření a konkrétních příznaků.

Zde je přehled základních homeopatických léků na zadržování těkutin v těle během klimakteria dle průvodních jevů:

  • Apis mellifica 15 C - vhodný pro pacientku, která má sklon zadržovat vodu, nemá žízeň, málo močí, pokožka je průsvitná až vosková. Celkově je žena neklidná, popudlivá, žárlivá. Stav se střídá s větší nervozitou. Dávkování: 3x denně 5 granulí.
  • Natrum muriaticum 15 C - v případě zadržování vody, které je závislé na hormonálních změnách. Pacientka je introvertní, často ji trápí opary, popraskané rty, ráda si přisoluje jídlo. Před menstruací přibere až 3 kg (vody), které poté ztrácí, stěžuje si na otoky prstů rukou a na alergie. Dávkování: 3x denně 5 granulí.

Návaly horka:

  • Sepia 15 C – lék pro často smutnou, popudlivou, většinou hubenou ženu, kterou trpí návaly horka, ale mimo tyto stavy může být i zimomřivá a může se cítit prochladlá. V menopauze má tento typ ženy menstruaci spíše předčasnou, se silným krvácením, pocitem tíhy v pánvi - jako by měly pánevní orgány vypadnout ven, proto často sedí se zkříženýma nohama. V tomto období má rovněž odpor k dotekům a sexu. Sepia může mít i trávicí potíže, např. nevolnost při pohledu na jídlo, nebo při jeho přípravě. Nevolnost se zhoršuje cigaretovým kouřem nebo ráno, břicho je nafouklé a trávicí potíže provází překyselení žaludku, pacientku může také trápit zácpa s bolestí konečníku při vyprazdňování nebo močová inkontinence. V osobní historii jsou časté kvasinkové infekce a opary na genitálu. Dávkování: 3x denně 5 granulí.
  • Lachesis 30 C – lék na návaly, kdy barva obličeje je červeno fialová a po kterých může následovat migréna. Ženy trpí hypertenzí, jsou žárlivé, upovídané. Chodí pozdě spát, ale ráno se nemohou probrat, vstávají pozdě. Při menstruaci mají zpočátku prudké bolesti, které se zmírňují nástupem menstruace. Tato žena nesnáší horko a upnuté, těsné oděvy, je přecitlivělá na dotyk. Dávkování: 1x denně 5 granulí, a k tomu v ředění 9 C - při každém návalu horka 5 granulí.
  • Belladonna 9 C - léčí návaly s pocitem horka, zčervenáním a pocením. Pacientka má bolesti hlavy a problém se spánkem – je jí horko, je zpocená, a má noční můry. Dávkování: 5 granulí při každém návalu.
  • Pulsatilla 15 C - pro pacientky, které rychle mění náladu a jsou jako „aprílové počasí“. Závislost na druhých se střídá s rozčilením, pokud je někdo kritizuje, jsou plačtivé a přecitlivělé. Žena mívá potíže s pocitem tíhy v dolních končetinách a sklon k tvorbě varixů. Také má strach ze samoty a tmy, bojí se, že bude opuštěná, dělá jí dobře soucit ostatních. Psychické i fyzické obtíže se zlepšují pobytem venku. Návaly horka a pocení budí ženu v noci, ale potí se i přes den, proto si stále nechává otevřené okno, stěžuje si na suchý jazyk, ale nemá žízeň. Také trpí močovou inkontinenci při kašli, nadýmání nebo z úleku. Dávkování: 2-3x denně 5 granulí.
  • Sulfur 15 C - lék pro pacientku velmi citlivou na horko. Stěžuje si na periodické střídání návalů horka a hypertenze. Také má často kožní, slizniční a kloubní poruchy. Dávkování: 2x denně 5 granulí.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.