Operační výkon je v každém případě významným zásahem do integrity lidského těla. Vždy i ta sebemenší operace s sebou nese riziko problémů od těch považovaných za banální až po ty závažné.

Aby pacient operaci přestál co možná nejlépe, musí se operatér i anesteziolog snažit míru operačního rizika co nejvíce minimalizovat. Například tím, že k operaci přistoupí indikovaně a po důkladném vyšetření pacienta a pečlivé přípravě.

homeopatie ale může významným způsobem napomoci prevencí některých komplikací a může být i šetrným pomocníkem v řešení některých méně závažných pooperačních stavů.

Zejména v případě plánovaných operací, jako jsou třeba implantace endoprotéz kloubů, ale v podstatě u jakékoliv plánované operace, je akutní infekční onemocnění jako nachlazení, rýma a kašel důvodem, že se taková operace musí zrušit a přesunout na jiný termín. Někdy i za velmi dlouhou dobu. Abychom se takovým problémům vyhnuli, je vhodná homeopatická prevence a posílení imunitního systému. Například u zmíněné endoprotézy kyčelního kloubu je vhodné měsíc či dva před termínem operace začít užívat Oscillococcinum, 1 tubu týdně. K posílení imunitního systému již krátce před operací je vhodné Oscillo doplnit lékem Echinacea angustifolia 5 C, 2x denně 5 granulí, a to přibližně 14 dní před datem operace. Zmíněné léky zajistí optimální stimulaci celého imunitního systému. Tuto prevenci infekce před operací je vhodné završit ještě lékem Pyrogenium 15 C, 5 granulí večer a pak ráno před operací. Tento lék představuje prevenci hnisavých komplikací v operační ráně. Můžeme jej pak ještě použít 1x denně 3 dny po operaci.

Pro dobré hojení rány je samozřejmě preventivně i léčebně nejlepším lékem Arnica montana 15 C, opět večer a ráno před operací a po operaci, jak je to jen možné - nejprve podle intenzity bolestí a posléze 3x denně 5 granulí až do zhojení. Prevencí komplikovaného hojení je samozřejmě i optimalizace krevního srážení, což docílíme lékem Phosphorus 9 C podaným večer a ráno před operací.

Po operaci a anestezii může nastat řada stavů, které lze považovat za “běžné”, ale které můžou pacienta velmi obtěžovat. Asi nejčastější pooperační nepříjemností je pooperační nauzea a zvracení. Příčin je zde mnoho. Anestetika, podráždění zažívacího traktu operačním výkonem (zejména tedy břišní chirurgie a gynekologická operativa ) a mnohé další. Většina těchto potíží odpovídá obrazu léku Phosphorus - zmatenost, neví, kde je, závrať, slabost. Intenzivní nevolnost, nucení na zvracení. Žízeň na studenou vodu, ale krátce poté co se napije, vše vyzvrací. Phosphorus 15 C či 30 C by měl pacient dostat co nejdříve po operaci, nejlépe ještě na dospávacím pokoji nebo co nejdříve na pooperačním oddělení a dávku opakovat dokud se nebude cítit lépe.

Dalším problémem v pooperačním období může být paralýza střev, opět nejvíce po velkých operačních výkonech (operace velkých cév, páteře, hrudní operace), nebo po operacích v dutině břišní. Pacient pak nemůže pít ani jíst, má problémy s vyprazdňováním, nadýmáním a bolestmi břicha. Krom operačního traumatu se na tomto stavu podílí i vliv anestetik a řada dalších vlivů. Osvědčenou kombinací na prevenci i léčbu těchto nepříjemností je Nux vomica 5 C na podporu jaterního metabolizování a detoxikace a Raphanus sativus niger 5 C. Lék na paralýzu střev s plynatostí, kdy pacientovi neodchází konečníkem plyny, je nadmutý a intenzivně říhá. Oba tyto léky se podávají 3-5x denně po 5 granulích. Vhodné je začít s jejich podáváním již druhý den po operaci.

Nepříjemnosti spojené s cévkováním močového měchýře, což je pro některé operace nezbytné, nebo po jakémkoliv urologickém výkonu, který se odehrával přes močovou trubici (cystoskopie, uretroskopie, operace prostaty) pak výrazně zmenší lék Staphysagria 15 C podávaná opět 3-5x denně po 5 granulích.

Málo známým problémem po operaci a anestezii je stav, který se odborně nazývá pooperační kognitivní deficit. Tedy to, že pacient má po operaci různě časté a dlouhé epizody, kdy si nemůže vzpomenout na něco z předoperačního období - název nějaké věci, jméno člověka, kterého dobře zná, co kde dělal a tak podobně. Je to problém poměrně častý, byť ani pacienti o tom často nemluví. U starších pacientů se objevuje samozřejmě více než u mladších. Postihuje až desítky procent operovaných a anestezovaných a může jim výrazně ztížit zařadit se po operaci zpět do běžného života. Co se s tím dá dělat? Homeopatický lék Phosphorus 30 C (opět), 1x denně 5 granulí po dobu i několika týdnů po operaci zlepší metabolismus mozkových fosfolipidů a tím i funkci mozku. Jeho efekt se dá pak ještě doplnit lékem Kalium phosphoricum 15 C u lidí, kteří si budou stěžovat na duševní únavu a nevýkonnost po anestezii a operaci.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.