Skončily prázdniny, opět začal školní rok, dny jsou chladnější a taky už výrazně kratší. Prvek ohně předává svou štafetu prvku země, po období plodnosti nastává v přírodě zklidnění a také v našich tělesných energiích by mělo nastat zklidnění a niterné zamyšlení. Prvek země, k němuž náleží měsíc září (a následně říjen) vládne z orgánů slezině, slinivce a žaludku. A v měsíci září je nejoslabenější systém slezina – slinivka.

Slezina i v čínské medicíně výrazně souvisí s obranyschopností, vitalitou a chutí do života. Souvisí i s přemýšlením a rozhodováním. Slinivka pak ovlivňuje trávení, ale vládne také všem sliznicím.

Nerovnováha těchto orgánů se projevuje jako nadměrné přemýšlení, starosti, pocity osamělosti a pesimismus bez vyhlídek na zlepšení (což třeba odpovídá i esenci Gorse z Bachových esencí). Dalšími příznaky jsou roztržitost, nerozhodnost, nesoustředěnost a zapomnětlivost. V extrémních případech tyto myšlenky mohou být až obsesivního rázu.

Na tělesné rovině se pak toto oslabení může projevit jako chronická únava, opary, nadýmání, sklon k tvorbě modřin, hromadění vody spojené s otoky. A také potíže s močením, gynekologické výtoky a další. Na úrovni zažívání se pak může projevit nechuť na slané a hubnutí.

Narušená funkce slinivky se projeví jednak poruchami trávení, ale i chronickým katarem sliznic.

Výše popsané potíže ve své kombinaci velmi silně evokují homeopatický lék Natrum muriaticum, což je jeden z nejvýznamnějších léků homeopatické Materie mediky.

Natrum muriaticum je vyrobeno z kuchyňské soli a jakožto homeopatický lék ovlivňuje ponejvíce celkově stav výživy, sliznic, kůže a CNS.

Hlavními etiologickými faktory, které tento lék indikují, jsou vyčerpávající onemocnění, tedy hlavně ta spojená s velkou ztrátou tělesných tekutin (Natrum muriaticum se často používá společně s již dříve zmíněným lékem China rubra), a pak také stresy a emoční traumata.

Právě emoční traumata jsou u léku Natrum muriaticum velmi důležitým etiologickým faktorem a krom psychických potíží mohou být příčinou i celé řady psychosomatických onemocnění.

Natrum muriaticum je totiž lékem pro osoby, které jsou na emoční rovině velmi citlivé a zranitelné, a to, že si svoje traumata nechávají pro sebe, vše jenom umocňuje. Potíže se u nich mohou rozvinout po křivdě, ponížení, z hrubosti jiných (je to docela častý lék dětí s dominantními rodiči či šikanovaných ve škole a nebo lék týraných žen). Nicméně obdobné vzorce se mohou rozvinout po milostných zklamáních, rozchodech, rozvodech, po úmrtí někoho blízkého či domácího mazlíčka.

Jak jsem již zmínil, Natrum muraticum se hodí pro osoby citlivé, vážné a spolehlivé. Navenek se snaží být milí, i když se moc neusmívají. Spíše naopak mají tendence k onomu nadměrnému přemýšlení. Emoční zranění (vyjmenovaná výše) u nich místo hněvu vedou spíš k tomu, že neustále přemýšlí o tom, co oni udělali špatně, jak měli reagovat, proč se k nim ostatní takto chovají, a toto se jim stále dokola honí v hlavě. Svoje pocity nedovedou ventilovat a ani to nechtějí, nemluví o svých pocitech, taky mimo jiné proto, aby předešli dalšímu zranění. I když chtějí společnost, ze strachu ze zranění se jí straní a jsou spíše samotářští. Svoje slzy skrývají a rozhodně nesnáší pokusy o útěchu. Mimochodem, Natrum muriaticum je velmi blízkým a podobným lékem typu Sepia officinalis.

Na tělesné rovině je to lék katarů horních cest dýchacích s rýmou, která připomíná vaječný bílek. Nachlazení začíná kýcháním. Rýma se pak může střídat i se zadní rýmou a nebo naopak ucpaným nosem. Potíže se horší kolem 10 hodiny dopoledne, teplem, sluncem a zlepšují se na čerstvém vzduchu. Potíže, jako jsou rhinofaryngitidy či otitidy, se často opakují. Obdobné potíže můžeme vidět u alergických potíží, kdy je výtok z nosu vodnatý a hojný a doprovází ho slzení. Modality čili faktory zlepšení či zhoršení potíží jsou obdobné těm uvedeným u rýmy.

Bolesti hlavy odpovídající léku Natrum muriaticum jsou typicky nemocným popisovány, jako by mu v hlavě bušily tisíce kladívek či že se mu hlava rozskočí. Lokalizuje je nad oči a mohou být doprovázeny závratěmi. Často se objeví po nějaké špatné zprávě a smutku a podobných emočních traumatech. Případně se objeví v souvislosti s menstruací. Vyvolává je námaha očí, duševní vypětí a zhorší je světlo a slunce.

Natrum muriaticum je velkým lékem oparů a aft, ale spíše pro zvládání dlouhodobých potíží (akutními léky jsou například Borax, Kalium bichromicum, Nitricum acidum či Mercurius solubilis). Typicky se tyto potíže objevují při nachlazení, po oslunění a nebo před menstruací. Pro pacienty, kteří dobře reagují na tento lék, je typická prasklina uprostřed dolního rtu a taky velká suchost sliznic doprovázená velkou žízní. Tato suchost se pak projevuje i ve střevě a konečníku a vyvolává zácpu.

Na metabolické úrovni je pro tento lék typická již zmíněná velká žízeň a chuť na slané (ale může být i opak, a to odpor ke slanému). I když mají tito jedinci zachovanou chuť k jídlu, přesto hubnou.

Na gynekologické úrovni se setkáváme s premenstruačním syndromem se zadržováním vody, nárůstem hmotnosti. Dále je zde i nevyrovnaná sekrece sliznice, což vede buď k suchosti a problémům při sexu, a nebo tyto ženy trpí výtoky, které svým vzhledem (opět) připomínají vaječný bílek. Časté zde bývají i opakované záněty močových cest. Zklamání, smutek a jiné emoční trable mohou vyvolat nepravidelnosti až vymizení menstruace.

Jak jsem již zmiňoval, do stavu vyžadujícího tento lék se může dostat kdokoliv vlivem velkého a nebo dlouhodobého stresu. Nicméně může to být i v rámci rekonvalescence či přepracování, hlavně duševního. Pak si tito lidé budou stěžovat na únavu, a to jak fyzickou tak i psychickou, a budou trpět bolestmi zad a hubnout. 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.