Šperky ze schránky tohoto mořského živočicha jsou velice oblíbené nejen díky zářivé červené barvě, ale také kvůli jejich účinkům. Korálový náhrdelník má svou nositelku/nositele dobíjet energií a zároveň harmonizovat - pomáhá vypořádat se s bouřlivými emocemi. V lidovém léčitelství se používal v léčbě chudokrevnosti. V antroposofické medicíně se v kombinaci s antimoniem (samozřejmě vše v homeopatickém ředění) předepisuje na nadměrné menstruační krvácení u žen v premenopauze.

Korál červený je živočích žijící v teplých mořích, patří mezi žahavce. V homeopatii se využívají fragmenty jeho vápenatého skeletu, který je bohatý na uhličitan vápenatý a uhličitan hořečnatý.

Ve své praxi Corallum rubrum často předepisuji na kašel. Pro nové čtenáře Světa homeopatie, kteří se zatím nestihli obeznámit se základními principy této léčebné metody, podotýkám, že v homeopatickém pohledu není kašel jako kašel, homeopatické léky na kašel vybíráme podle konkrétního typu kašle. Pro začátečníky proto doporučuji polykomponentní přípravek Drosetux, který obsahuje také červený korál. Pro pokročilé čtenáře jsou na webu Světa homeopatie k dispozici články s návodem k výběru nejvhodnějších homeopatických léků pro různé typy kašle.

Na jaký typ kašle bude vhodné Corallium rubrum a v jakém ředění?

Typický je záchvatovitý kašel, vyvolaný nebo zhoršený chladem. Pacient si dává šálu nebo nákrčník přes nos a ústa, když jde ven do zimy.

Tento kašel bývá způsoben zadní rýmou při zánětu dutin. U akutního nachlazení lze zvolit ředění 9 C, rozpustit ve vodě 5 kuliček a popíjet během dne nebo v rytmu kašle (čím víc kašlu, tím častěji si odpiju doušek).

Často bývá tento příznak během rekonvalescence po nemoci, kdy Corallium rubrum zkrátí období „dokašlávání“.

Ve své praxi nejčastěji předepisuji Corallium rubrum právě na neutuchající kašel po nachlazení. S oblibou jej doporučuji u anemických dětí s častou nemocností na doléčení respiračních infekcí nebo i v prevenci. V obou případech volím ředění 15 C v dávkování 2-3x denně.

Historicky největší úspěch měl červený korál v minulosti v době epidemie černého kašle, kdy jej spolu s dalšími homeopatickými léky homeopaté předepisovali právě na dusivý kašel u této infekční nemoci.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.