Kazuistika, kterou bych tento lék uvedl, je případ mé kolegyně, která trpívala na opary. Ve stresu, při nachlazení či při menstruaci se jí vždy vysel opar. Poradil jsem jí, aby měla stále u sebe tubičku tohoto léku a aby si vzala 5 granulí v 15minutovém intervalu, jakmile začne cítit první příznaky, které dobře znala. Od té doby se jí větší opar objevil jen velmi zřídka.

Rhus toxicodendron, čili škumpa jedovatá, účinkuje především na kůži a klouby. Do obrazu tohoto léku patří i specifický obraz horečnatého onemocnění.

Tento lék lze použít jak na léčbu oparu (herpes labialis), tak i ke zmírnění potíží u pásového oparu. Je vhodný i na léčbu ekzému s tvorbou puchýřků nebo při léčbě planých neštovic. Charakteristické jsou drobné puchýřky, které jsou vyplněné čirou žlutou tekutinou a jejichž okolí je zarudlé.

Splést si ho můžete s Cantharisem, který je také charakteristický tvorbou puchýřů, ale nemá ve svém obrazu toto zarudnutí. Pokud jsou puchýřky již vyplněny hnisem, je zase vhodný Hepar sulfur. Puchýřky jsou velmi svědivé a škrábání moc úlevy nepřinese, tu přinese jen hodně teplá sprcha či obklad.

Další velkou indikací tohoto léku jsou revmatické potíže, ať již přímo u artritid, artróz či bolestí zad. Je to lék poranění (podvrtnutí či zhmoždění) kloubů. Klouby nebo záda jsou bolavé, ztuhlé, ale po rozhýbání se bolesti zmenšují. Bolest nutí pacienta k neklidu a rozhýbávání a rozcvičování kloubů. Nicméně nadměrná námaha pak bolest opět zhorší. Kromě klidu se bolesti u tohoto léku horší vlhkem a chladem, zlepšují se naopak teplem a teplými obklady, případně opatrnou masáží.

Rhus toxicodendron lze použít i při chřipce či jiném horečnatém onemocnění, kde nemocný kromě horečky trpí intenzivními bolestmi svalů, neustále se kvůli nim převaluje a hledá úlevovou polohu. Při posazení jej ale postihne zimnice a objeví se kašel. Zlepšení přinášejí teplé nápoje.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.