V tomto díle článků o homeopatické Materia medica se budu věnovat léku, který odpovídá už spíše vážnějším potížím a využijí ho více zkušení homeopaté, nicméně i v rámci domácí a pohotovostní lékárničky najde své využití. 

Tímto lékem je Stramonium, čili durman, což je velmi jedovatá rostlina, která patří do třídy Solanaceae. Tam patří také například Belladonna či Hyoscyamus (blín). Otrava durmanem má velmi dramatický průběh a také stavy, na něž se v homeopatii používá, jsou velmi prudké a dramatické.

V lidovém léčitelství se durman používal už dávno, američtí Indiáni jej využívali pro šamanské rituály.

Hlavní sféry účinku Stramonia jsou nervová soustava a psychika, dále průdušky a močové cesty, kde má uvolňující účinek na jejich hladkou svalovinu a vysušuje sekrece. Může být také lékem na horečku, podobně jako již zmíněná Belladonna.

Své využití najde jak u dospělých, tak i u dětí.

Horečka, kde může být indikováno Stramonium, je podobně jako u Belladonny velmi vysoká a stálá. Kůže je rudá, sálá z ní horkost, pacient má rozšířené zorničky, sucho v ústech a velkou žízeň. Nicméně oproti Belladonně je horečka vážnější, můžou ji doprovázet záškuby svalů, halucinace a noční děsy. Pacient vidí strašidla, divoká zvířata a je z toho vyděšený. Typicky se dítě v noci budí s pláčem a křikem, chytá se rodičů, ale přitom nikoho nepoznává a v podstatě je stále ve stavu spánku.

Další indikací Stramonia jsou bronchitidy či astmatické záchvaty s dušností, pocitem tíže na hrudi a suchým pískavým kašlem. Důležité je, že v tomto případě se jak astmatický záchvat nebo bronchitida rozvinou po silném strachu a nebo vzteku. I tyto potíže mohou doprovázet různé záškuby končetin.

Neurologické či psychické indikace jsou doménou spíše lékařů – homeopatů, ale v mnoha ohledech se pro použití Stramonia dají vystopovat výrazné příčiny, které k jeho potížím vedou.

Hlavními příčinami jsou extrémní strach, či přímo vyděšení, a nebo potlačený vztek. Strach a zděšení se někdy přirovnávají k člověku osamělému v džungli, kdy mu jde neustále o život. Stramonium může být tedy indikováno na potíže v důsledku šoku, vážných nehod, kriminálních činů či například teroristických útoků. Ale může to být i pokousání psem, kdy je těžké napadeného dostat z jeho čelistí. Postižený má tedy vždy pocit přímého a silného ohrožení na životě. Dalšími možnými příčinami mohou být i zneužívání či poranění hlavy.

V důsledku prožité hrůzy se postižený stále bojí o svůj život, bojí se násilí, má strach z duchů, ze zvířat, smrti, tmy a mnoha dalších věcí. V důsledku strachu může mít záškuby svalů na končetinách, ale i v obličeji a může například i koktat. V noci se budí děsem a na spaní potřebuje mít rozsvícenou lampičku. Stramonium je lékem pro osoby, které jsou snadno vystrašené, ale mohou samy reagovat velmi prudce, zuřivě a násilně.

Jejich psychický i fyzický stav se zhorší ve tmě, zvukem tekoucí vody a také o samotě. Zhorší se i pohledem na tekoucí vodu a nebo lesklými předměty (například odrazem světla ve vodě). Světlo a společnost všechny potíže zlepšují. Zlepšení přináší i teplo.

Stramonium při léčbě tělesných problémů lze využít v ředěních 9 C či 15 C v dávce 5 granulí a opakuje se dle rytmu potíží.

V případech nočních děsů u dětí se doporučuje ředění 9 C vždy večer před spaním.

V případě psychických potíží je nutné použít ředění 30 C a podávat opět v rytmu potíží nemocného. 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.