Na pocit studených rukou a nohou si nejčastěji stěžují ženy a starší osoby. Někdo má tyto potíže spíše v zimním období, nicméně mnoho lidí tímto neduhem trpí téměř celý rok. 

Pocit studených rukou a nohou je čas od času normální a je dán teplotami okolí, naším zdravím a také životním stylem. Naprosto normální jsou studené ruce či nohy v chladném prostředí, protože stažením cév si tělo šetří teplo. Taky ve stresu nebo při úzkostných stavech se kvůli vyplavenému adrenalinu cévy stáhnou a my pociťujeme v končetinách chlad. V těchto případech pomůže relaxace.

S pocitem i objektivním chladem končetin se můžeme setkat také u osob se sedavým životním stylem či oslabeným krevním oběhem. To může být důsledkem zúžení cév například při ateroskleróze, při nemocech srdce, cukrovce či při snížené funkci štítné žlázy. Samostatnou kapitolou jsou problémy s krevním oběhem u kuřáků.

Naprostá většina případů bývá dána určitou formou tzv. neurocirkulačních poruch, čili abnormální reakce nervů inervujících cévy na nějaké podněty. Nicméně v případě dlouhodobých potíží je vždy potřeba udělat řádné lékařské vyšetření. Zejména pokud si pacient krom chladu rukou a nohou stěžuje i na únavu, hubnutí, či naopak nárůst na váze, horečky, bolesti kloubů a nebo tam, kde se viditelně mění vzhled kůže na periferii končetin.

Základem léčby jsou samozřejmě tzv. režimová opatření.

 • Nevystavujte se zbytečně mrazu a nízkým teplotám.
 • Noste vhodné ponožky a oblečení jak venku, tak i doma.
 • Pravidelně provádějte koupele nohou v teplé vodě, postačí 10 až 15 minut denně.
 • Umožněte volné proudění krve – nenoste těsné či škrtící oblečení.
 • Vyhýbejte se stresu.
 • Otužujte se.
 • Vzdejte se kávy a cigaret.

Co nabízí homeopatie:

 • Calcarea carbonica 15 C – lék pro osoby obézní a zimomřivé, které se snadno potí a pocity studených nohou je trápí hlavně v noci. Typický je u těchto lidí pocit, jako by stále měli na nohách mokré ponožky.
 • Cuprum metallicum 9 C – lék zejména pro starší osoby, které si stěžují na pocity pálení na chodidlech, ale s pocitem chladu na zbytku nohou a s doprovodnými, zejména nočními, křečemi.
 • Phosphorus 9 C – lék opět pro starší jedince, často s cukrovkou nebo nějakým doprovodným neurologickým onemocněním, kteří mají jednak neuropatii (postižení nervů), v nohou cítí chlad, i když na dotek mají končetiny teplé. Mohou mít i drobné neurologické postižení s tím, že snadno zakopnou i o malou překážku.
 • Pulsatilla 15 C – lék pro osoby, které trpí pocity chladu rukou a nohou a v těchto stavech mají modravě mramorovanou kůži. Potíže jim zlepší pohyb na čerstvém vzduchu. V mrazivém počasí se jim můžou snadno udělat omrzliny.
 • Nux vomica 15 C – lék pro osoby zimomřivé, které mají stále pocit, že se nemůžou zahřát a v těchto situacích si pomáhají často alkoholem. Taky bývají hodně citlivé na průvan.
 • Sepia officinalis 15 C – lék především pro ženy, které mají studené ruce a nohy i v létě či v posteli. Běžně nosí ponožky na spaní právě i v létě. Studené ruce či nohy se u nich vyskytují i při bolesti hlavy. Potíže u nich zlepší energické cvičení, jogging či tanec.
 • Arsenicum album 15 C – lék pro jedince oslabené, kteří jsou silně zimomřiví a vyhledávají teplo ve všech formách. Bývají bledí, mají studenou kůži, ale bolesti pociťují jako pálení.
 • Baryta carbonica 9 C – lék pro osoby, jejichž chlad končetin je důsledkem aterosklerózy. Často mívají i vysoký tlak, případně mohou mít určité rysy demence. Zejména u těchto typů je homeopatie jen doplňkem konvenčních léků.
 • Silicea 15 C – lék pro osoby extrémně citlivé na chlad, které z prochladnutí snadno onemocní. U žen se tyto potíže typicky zhoršují v průběhu menstruace.
 • Lycopodium 9 C – lék pro pacienty, kteří krom chladných končetin mají v anamnéze dnu. Zvláštním příznakem je, že mohou mít jednu nohu studenou a druhou horkou.

Příslušný lék začněte užívat 1–2x denně v dávce 5 granulí a se zlepšením postupně vysazujte. V případě závažnějších doprovodných onemocnění je lépe vše konzultovat s lékařem-homeopatem.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.