Z pohledu čínské medicíny jsou křečové žíly způsobeny poruchou látkové výměny a může za ně zvláště nesprávná výživa a veškeré chemické látky, které přetěžují játra. Jde o stagnaci energie v dolní polovině těla. Náchylnost ke křečovým žilám souvisí s poruchou vazivové tkáně v cévách. Při špatné výživě cévní stěny křehnou, ochabují, vznikají metličky, modřiny a křečové žíly. Homeopatie má několik léků, které mohou pozitivně ovlivnit kvalitu cévní stěny a dají se použít nejen v léčbě, ale i v prevenci tvorby křečových žil, zvláště tam, kde je nějaká genetická predispozice.

Nejdůležitějším lékem je Arnica montana, která posiluje cévní stěnu. V prevenci podáváme dlouhodobě v ředění 9 C, 5 granulí 1-2x denně. Lék působí na zarudlou a bolavou křečovou žílu, pacient má pocit, že je jako rozlámaný, bolest žil je podobná poranění úderem, naražením nebo pádem. Dotyk a pohyb bolest zhoršuje, klid zlepšuje. Pacient má sklon k bércovým vředům. Při léčbě akutního stavu podáváme v ředění 9 C, 3x denně 5 granulí.

Dalším lékem je lék Calcarea fluorica. Používá se při léčbě zvětšených, vystupujících žil, kdy se stav zhoršuje odpočinkem. Pacient má pocit tíhy a horka s otokem dolních končetin. Celkově mají pacienti sklon k potížím s páteří, s klouby, mají nekvalitní zuby. Lék podáváme v ředění 9 C, 2x denně 5 granulí.

Pokud dojde k oslabení žil během těhotenství nebo varixy doprovázejí i hemoroidy a pacientka má nedostatek pohybu, podáváme lék Aesculus hippocastanum 9 C, 3x denně 5 granulí. Pacienti si stěžují na pocit napětí a tíhy v nohou v důsledku stání nebo sezení, na bolesti v zádech a na zácpu s hemoroidy.

Vipera je lékem na křečové žíly, ale také lékem na akutní zánět žil. Žíly jsou napjaté, tmavě zbarvené, pacient má pocit, že žíla praskne. Stav se zhoršuje dotekem a tlakem, zlepšuje se zvednutím končetin. Lék podáváme v akutním stavu v ředění 9 C, 3-4x denně 5 granulí.

Carbo vegetabilis je lék špatného prokrvení končetin, studených nohou a chodidel. Žíly jsou rozšířené, svědí a stav se zhoršuje večer na lůžku. Dolní končetiny jsou slabé, mohou být i otoky kloubů. Lék podáváme v ředění 9 C, 3x denně 5 granulí. Lék se v tomto ředění používá na zlepšení prokrvení. Pokud je pacient výrazně bledý, slabý a vyžaduje čerstvý vzduch, podáváme Carbo vegetabilis v ředění 15 C, 2x denně 5 granulí.

Lék Fluoricum acidum 9 C podáváme na křečové žíly s paprskovitými žilkami na malé ploše, 2x denně 5 granulí. Varixy jsou bolavé, nohy horké, pacient je musí v noci odkrývat. Pacient má rovněž sklony k tvorbě bércových vředů.

Jiným lékem zánětu žil je lék Hamamelis. Pacient si stěžuje na bolest a zhmoždění v oblasti končetin zvláště při fyzické zátěži a v těhotenství. Žíly jsou tmavomodré a vystouplé, hrozí trombóza. Dotyk, otřesy a tlak stav zhoršují, pacient také často trpí na hemoroidy. Lék podáváme v ředění 9 C, 3x denně 5 granulí.

Lachesis je lékem pro pacienty, kterým se snadno tvoří modřiny a mají sklon k tvorbě bércových vředů. Křečové žíly jsou namodralé až fialové, často hrozí zánět žil, zvláště vlevo. Pacient na sobě nesnese nic těsného a je velice upovídaný. Je to výborný lék pro ženy v klimakteriu. Obtíže se zlepšují studenými obklady. Lék podáváme v ředění 9 C, 3x denně 5 granulí.

Pacientky, které často trápí potíže s křečovými žilami, potřebují lék Pulsatilla. K oslabení žil vede hormonální nerovnováha, např. v těhotenství, kdy žena trpí na otoky nohou. Je zde také sklon k zánětům, náladovosti, plačtivosti a strachu ze samoty. Podáváme v ředění 15 C, 2x denně 5 granulí.

Sepia je rovněž lékem křečových žil pro ženy s oslabením vaziva a jaterními potížemi, které mohou vzniknout v klimakteriu. Pohyb a cvičení stav zlepšuje. Pacientka má sklon k bércovým vředům, pocit poklesu vnitřních orgánů, cítí se vyčerpaně, je lhostejná vůči rodině, odtažitá k partnerovi. Podáváme v ředění 15 C, 2x denně 5 granulí.

Pokud dojde k zánětu žil, je vhodná kombinace léků Arnika 9 C, Vipera 9 C a Hamamelis 9 C, od každého léku 3x denně 5 granulí.

Při začínajících nebo hrozících bércových vředech podáváme kombinaci léků Carbo vegetabilis 15 C (2x denně 5 granulí), Fluoricum acidum 9 C (3x denně 5 granulí) a Arnica 9 C (3x denně 5 granulí).

V případě chronických obtíží je vhodné vyhledat lékaře homeopata, který vybere léky cíleně a léčbu povede. 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.