Chřipka (Influenza) je virové onemocnění způsobené virem chřipky, který se podle specifického antigenu dělí na několik rodů (A, B, C). Tyto viry se šíří po celém světě a často se objevují formou sezónních lokálních epidemií.

Reklama: Oscillococcinum

Onemocnění je velmi nakažlivé a přenáší se vzduchem prostřednictvím kapének, které se nachází v dechu nemocného (přímým kontaktem, kašláním, smrkáním).

Velmi podobné příznaky jako pravá chřipka má i běžná viróza, která je způsobená jinými viry. Klinický obraz obou onemocnění probíhá stejně nebo podobně a rozlišit se dají pouze odběrem krve. Chřipka může mít razantnější a horší průběh. Tato skutečnost je ovšem velmi individuální a vždy záleží na síle imunitního systému nemocného. Nejohroženější jsou staří lidé a malé děti, u kterých je vyšší riziko dehydratace.

Příznaky se objevují často náhle, z plného zdraví. Mezi nejčastější patří zvýšená teplota nebo vysoká horečka, zimnice, bolesti svalů a kloubů, bolesti hlavy, velká únava a malátnost. Později se přidává kašel, nejčastěji suchý.

Onemocnění má většinou inkubační dobu 1–3 dny a potom rychlý průběh akutní fáze 2–4 dny, nebo i déle. Po celou dobu příznaků je pacient zdrojem nákazy pro okolí. U starých, hlavně ležících, lidí může později přejít do komplikace – např. zápalu plic.

Léčba chřipky i viróz je symptomatická, to znamená, že se léčí příznaky, které nemocný má. Podávání antibiotik na virovou nákazu nemá smysl a je neúčinné.

Základem léčby je režimové opatření:

  • Klid a dostatek spánku (ulehnout do postele a vzít si pracovní neschopnost). Doporučuji ležet úplně ve tmě, protože organismus je v akutním stavu často světloplachý.
  • Pitný režim – nejlepší je voda a k tomu 2–3x za den bylinkový čaj na nachlazení.
  • Vitamin C – nejlépe v přírodní formě (rakytníková šťáva, ovoce, citron do čaje, kustovnice čínská).
  • Nenutit nemocného do jídla. Pokud chuť k jídlu má, podáváme silné zeleninovo-masové vývary (hovězí a slepičí polévka), rýži se zeleninou a ovoce.

Při léčbě příznaků chřipky a virové infekce může být velmi dobrým pomocníkem homeopatie, která velmi šetrně nastartuje samoléčebné procesy v těle a podpoří aktivaci imunitního systému.

  • Pokud se stav rozvinul náhle z plného zdraví nebo po prochlazení, podáme ihned několik dávek léku Aconitum napellus 9 nebo 15 C po půl hodině.

Horečka

Při zvýšené teplotě nebo horečce je třeba dbát na příjem tekutin. Pokud teplota stoupá k 39 °C, můžeme na lýtka a předloktí na 20 min. přiložit studený zábal nebo napustit příjemně teplou vanu.

  • Aconitum napellus 15 C – horečka bez pocení (tzv. suchá horečka). Často vzniká kolem půlnoci, po předchozím prochlazení nebo z plného zdraví. Nemocný má velkou žízeň na studenou vodu. Může být spojeno se zimnicí. Podáváme často, po 15 min., do úlevy.
  • Belladonna 15 C – horečka s pocením (tzv. mokrá horečka). Nemocný propotí pyžamo i povlečení. Má rudé, rozpálené tváře a lesklé oči. Může být velká žízeň, ale nemusí. Celé tělo je rozpálené, ale chodidla mohou být ledová. Belladonna také působí jako prevence febrilních křečí. Často horečka začíná příznaky typu Aconitum a po nějaké době následuje pocení a je třeba podat Belladonnu. Podáváme také často, po 15 min., do úlevy. Je možno podávat formou kuliček nebo rozpustit do vody.
  • Ferrum phosphoricum 15 C – spíše zvýšená teplota, která roste nahoru postupně, může být spojená s bolestí ucha, rýmou, suchým dráždivým kašlem a příměsí krve ve vysmrkaném sekretu z nosu. Ferrum phosphoricum podáváme při mírném nástupu příznaků nemoci, nebo naopak při odeznívání příznaků po vysoké horečce. Podáváme 3–5x denně.
  • Gelsemium 15 C – horečka s postupným nástupem. Je spojená se slabostí těla a bolestí hlavy, hlavně v zátylku (tzv. hlavová chřipka). Nemocný může mít pocit, že se mu podlamují kolena. Dávkujeme 3–5x denně dle intenzity příznaků.
  • Bryonia 15 C – postupně se rozvíjející horečka se silnou žízní. Velká bolestivost celého těla, která se zhoršuje pohybem. Pacient tak leží stále v jedné poloze a sebemenší pohyb mu dělá velkou bolest. Podáváme 3–5x denně.
  • Rhus toxicodendron 15 C – horečka se suchostí v ústech a v krku. Žízeň na studené nápoje. Bolesti kloubů, které se zhoršují v klidu a zlepšují pohybem. Nemocný se tak neustále převaluje v posteli a nevydrží chvíli na jednom místě. Kloubní bolesti se také zlepšují přiložením teplého obkladu. Podáváme 3–5x denně.

Bolesti svalů, kloubů a hlavy

  • Na uvolnění celkového napětí v kosterní svalovině dobře působí hořčík, nejlépe v biologicky dobře dostupné formě. Můžeme využít Schüsslerovu sůl č. 7 – Magnesium phosphoricum. Velmi rychle působí, pokud 5 tablet rozpustíme do teplé nebo horké vody a vypijeme, během dne několikrát zopakujeme.
  • Podle příznaků, zda se kloubní bolesti zhoršují v klidu, nebo pohybem, přidáme Rhus toxicodendron 9 nebo 15 C nebo Bryonia 9 nebo 15 C. Popis je uveden výše. Pokud bude k tomu horečka, zvolíme ředění 15 C, pokud horečka nebude a budou jen bolesti, můžeme podat 9 C.
  • Eupatorium 9 C – bolesti svalů, hlavy a očí. Nemocný se cítí celý polámaný, jako by měl zlámané kosti. Bolí ho oční bulby a zatlačením na oči se stav ještě zhoršuje. Má žízeň a může být mírné pocení. V posteli leží neklidně, potřebuje se převalovat, ale změna polohy mu nepřináší úlevu. Podáváme 3–5x denně.

Posílení imunity

  • Na podporu funkce imunitního systému můžeme přidat Oscillococcinum – 3x denně. V tomto dávkování pokračujeme 3 dny, pak snížíme na 1–2x denně po dobu jednoho týdne.
  • Z bylinných přípravků můžeme zvolit echinaceové kapky.
  • Čaje na podporu imunity: zázvorový, šípkový, rakytníkový, z kustovnice čínské.

Rekonvalescence – zotavování

Toto období je velmi důležité! Organismus potřebuje po proběhnutí akutní fáze dostatek času a prostoru pro obnovu postižených tkání, tvorbu nových buněk a nabrání ztracených sil. Mnoho lidí tuto fázi podceňuje a rychle se vrací do práce. Pokud fáze rekonvalescence neproběhne v plné míře, imunitní systém zůstává oslabený a tělo je náchylnější k dalším infekcím.

Základem rekonvalescence je klidový režim, spánek, pestrá a vyvážená strava bohatá na minerály, vitaminy, enzymy a antioxidanty. Velké množství těchto látek obsahují klíčené potraviny. Klíčíme mungo, pohanku, sezam, červenou čočku, řeřichu, vojtěšku, slunečnici, dýňová semínka atd. Více inspirace a návod na klíčení najdete ZDE.

Fázi rekonvalescence můžeme podpořit i homeopaticky:

  • China 9 C – při přetrvávající únavě a slabosti. Chinu podáváme při ztrátách tekutin (pocení, horečka, průjem, zvracení, krvácení). Podáváme 2x denně po dobu 7–10 dnů.
  • Ferrum phosphoricum 9 C – podporuje krvetvorbu. Pacient po nemoci může být bledý, unavený, přecitlivělý na hluk a někdy může přetrvávat lehce zvýšená teplota. Při virovém i bakteriálním onemocnění dochází často přechodně ke změně krevního obrazu – chudokrevnosti – následkem boje organismu s infekcí. Ferrum phosphoricum krevní obraz po nemoci dobře upraví. Podáváme 2–3x denně po dobu 1–2 týdnů.
  • Sulfur iodatum 9 C – při přetrvávajícím kašli a rýmě. Může být i lehce zvýšená teplota a bolesti kloubů. Dávkování: 2x denně 7–10 dnů.
  • Kalium phosphoricum 15 C – při mentálním přetížení, bolestech hlavy a únavě, která nutí ulehnout alespoň na chvíli do postele. Je vhodný pro děti, studenty i intelektuálně pracující lidi. Podáváme 2x denně po dobu potíží, jak se uleví, snížíme dávkování na 1x denně podle potřeby nebo v období učení.

Jak se tělo bude postupně dostávat do kondice, je možné přidat kratší procházky na čerstvém vzduchu (ale ne, pokud je zvýšená teplota). Se zařazením běžných sportovních aktivit, na které jsme před nemocí byli zvyklí, je dobré počkat 1–2 týdny po ukončení rekonvalescence. 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.