V životě se stávají věci veselé, ale i smutné. Bohužel mám právě za sebou nelehké období, kdy nám náhle zemřela manželova maminka, a tak jsme si celá rodina prošli šokem a smutkem. 

Reklama: Sédatif PC

Opět jsem si uvědomila, že v dnešní době se o smrti nemluví, rodiny odkládají umírající příbuzné do nemocnic a celkově se snažíme smrt z naší moderní doby vytěsnit. Pokud lidé po smrti blízké osoby fyziologicky smutní, často si místo projevů účasti od lékaře odnesou antidepresiva, která sice krátkodobě uleví, ale trauma ze smrti zůstává a ještě se přidruží nežádoucí účinky.

Naši předkové věděli, že prožít smutek je důležité, proto se smutek „nosil“. Například vdova rok nosila smutek a byla svým způsobem chráněna. Pak ho ale odložila a mohla žít dále. U některých indiánů, když zemřelo dítě, se matka a celá rodina ještě rok chovali, jako by tam bylo s nimi, a pak jeho duši teprve obřadně nechali odejít.

Co tedy dělat v dnešní době, když vás potká smrt někoho blízkého? V první řadě je potřeba se se zemřelým rozloučit. Pokud jsou v rodině děti, je třeba jim citlivě a přiměřeně věku sdělit, co se stalo, a vysvětlit, že i smrt patří k životu. Je důležité, aby viděli, že i dospělí tuto událost nějakým způsobem prožívají, a že je v pořádku, že i oni jsou smutní, nebo i naštvaní. Jsem přesvědčena, že je dobré brát děti na pohřeb, pokud to byl člověk jim blízký. (I když nám asi 5letý synovec po pohřbu prababičky řekl, že to byla pěkně hnusná zábava.) Pro nás dospělé jsou tyto situace vždy připomenutím toho, že ani náš čas tady není nekonečný. Můžeme se při této příležitosti zamyslet, jak a s kým bychom zbytek života chtěli strávit.

S prožíváním smutku nám mohou pomoci homeopatika. Pokud smrt přijde náhle, blízcí jsou v šoku, pomůže nám Aconitum napellus 30 C, většinou postačí 1−3 dávky 1x denně 5 granulí.

Ignatia amara 30 C je v této akutní situaci homeopatikum číslo jedna, vždy podávám denně 5 granulí alespoň do pohřbu, většinou 1−2 balení. Pokud je smutek hlubší, člověk měl k zemřelému opravdu blízký vztah (obzvlášť, když někomu umřela matka), podávám zároveň Natrum muriaticum 30 C 1x denně 5 granulí, nebo Natrum následuje po Ignatii. Výborné jsou také Bachovy Rescue kapky.

Pokud se po smrti objeví nějaké fyzické obtíže, znamená to, že člověk na podvědomé úrovni není s odchodem milovaného člověka smířen a obtíže somatizuje. Může nám to pomoci nahlédnout do podvědomí. Takováto léčba pak patří do rukou zkušeného homeopata nebo psychosomatika.

Nezapomeňte, že čas všechno spraví, tak si nechejte nějaký i na smutnění. 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.