Lachesis muta, křovinář němý, je had žijící ve vlhčích částech pralesů Jižní a Střední Ameriky. Nazývá se také surukuku. Je to jediný druh chřestýšovitých, který není živorodý, ale klade vejce. Nemá vyvinuté chřestidlo ani před uštknutím nevaruje syčením, proto získal přízvisko němý a je to také důvod, proč je tak obávaný. 

Jméno Lachesis pochází z řeckého slova lagchanó – dostávám. Lachesis byla jedna ze tří sudiček, která předla nit života a určovala jeho délku.

Křovinář němý je noční druh. Den tráví v noře nebo hustém křoví a až se setměním vyráží za potravou (živí se drobnými savci – myšmi, krysami, potkany apod.).

Jed tohoto hada obsahuje mnoho aktivních látek: fosfolipázu A2, bradykinin, acetylcholin, klotázu. Má hemotoxické účinky.

Pro homeopatické zpracování se používá jed.

CHARAKTERISTIKA OBTÍŽÍ:

 • Velká citlivost na dotyk, hlavně v oblasti krku (nesnese ani šálu, rolák, těsné oblečení).
 • Strach z udušení, pocit sevřeného hrdla.
 • Levostranné potíže, které mohou přecházet zleva doprava.
 • Pocit bušení srdce, pulzující bolest.
 • Velká horkokrevnost, návaly horka.
 • Pocit knedlíku v krku, lépe se polyká tuhé sousto, špatně tekutiny a tekutá strava.

Chování:

 • Žárlivost, podezíravost, paranoidní chování, změny nálady od upovídanosti a radosti do mlčení a deprese.

Zhoršení:

 • Před menstruací,
 • opožděným nebo nemožným přirozeným výtokem (menstruační krve, hnisu…),
 • spánkem a po probuzení.

Zlepšení:

 • Výtokem (menstruační krve, hnisu, krve z rány…),
 • čerstvým vzduchem.

INDIKACE:

Angína – začíná často na levé straně a postupně přechází doprava. Hrdlo je nafialovělé, nesnese dotyk na krku, pocit sevřeného hrdla. Obtížné polykání tekutin. Dávkování: 9 C, v akutním stavu po 4 hodinách, se zlepšením a hojením prodlužujeme intervaly.

Akutní sinusitida (zánět přínosných dutin) – pomáhá zkapalňovat hleny, vhodný ve chvíli, kdy se výtok zastaví. Dávkování: 9 C, v akutním stavu po 4 hodinách, se zlepšením vysadit!

Bolesti hlavy, migrény – pocit, že hlava exploduje, může být závrať, neostré vidění. Úlevu přináší výtok (menstruační krvácení, rýma, krvácení z nosu…). Dávkování: 15 C, v akutním stavu po 4 hodinách, se zlepšením a hojením prodlužujeme intervaly.

Klimakterické obtíže – návaly horka, pocit bušení srdce, bolesti hlavy s pulzováním. Vše se zhoršuje těsným oblečením. Krvácení je slabé s černou krví. Bolestivost levého vaječníku. Bolest v kříži a kostrči. Změny nálady: střídání upovídanosti s depresí, žárlivost a podezíravost, mohou být sny o hadech a smrti. Dávkování: 15 C 1–2x týdně.

Doprovodná terapie astmatu – zhoršení dýchání po ulehnutí do postele nebo po probuzení s pocitem dušení nebo škrcení. Nesnese dotyk nebo oblečení na krku.

Alkoholismus – podpůrná léčba – červeno-fialový nos u notorických alkoholiků, stavy žárlivosti, zlosti, agresivity a zuřivosti střídané s depresí. Působí na poruchy trávení a zvětšená játra.

Záchvaty žárlivosti mezi sourozenci – často u malých dětí při narození sourozence.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.