Nedávno jsem měla případ malé fenky, jejíž majitel si po venčení všimnul, že fenka si ustavičně otírá čenich o koberec a frká. Byli na procházce ve vyšší trávě. Ráno už měla fenka sliznice viditelně nateklé, začervenalé, na pohled zduřelé, bylo vidět, že jedna dírka je o dost užší, jak byla sliznice uvnitř nateklá, a cosi malého z čenichu trčelo. Majitel vyndal maličký kousek osiny. Raději došel ještě na kontrolu k veterináři, aby čenich doprohlédnul, ale vše nasvědčovalo tomu, že ten kousek osiny byl jediný a více jí tam už není. 

Jako první medikaci jsem nasadila mou oblíbenou Arnicu montanu 9 C v dávkování zpočátku velmi často až 4x denně 2 granulky přímo do tlamky.

Na větší otok a podrážděné místo jsem zvolila druhý lék Belladonna 15 C v dávkování 2 granulky 2x denně. Tento lék je výborný proto, že snižuje sekreci sliznic a tím pádem přispívá ke snížení otoku, což fenka potřebovala.

Třetí volbou pak bylo Arsenicum album 9 C v dávkování 2x denně 2 granulky, které jsem nasadila z důvodu velmi bolestivého místa v čenichu, které vzniklo v důsledku podráždění neustálým drbáním, otíráním a frkáním.

Majitel byl poučen, jak homeopatika aplikovat a jak pečovat o nosní houbu psa. Velmi doporučuji v případě poranění nosu či popraskání nosní houby (hlavně u brachycephalických plemen psů) použít lokálně jako podpůrnou léčbu i jemný pupalkový olejíček, který je navíc výborný i na trávení. Velmi malé množství podával majitel na svůj prst a pejskovi jemně vmasíroval do celého čenichu.

Čenich fenky se rapidně zlepšil už třetí den po podávání homeopatik a do týdne byla nosní houba zcela vyhojená a stav sliznic klidný a světle růžový.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.