Vybrala jsem tentokrát jeden homeopatický lék, který používám poměrně často k léčbě chronických zánětů. Už jen proto, že většina mých pacientů jsou ve fázi rozvinutého hnisání, protože majitel problém velmi často neřeší včas. Buď z důvodu, že nevěnuje patřičnou pozornost problému, který zvíře má, a nebo dlouhodobě nejdříve řeší léčbu např. kortikoidy či střídáním antibiotických kapiček, mastí či prášků, a když léčba nezabírá, volí přírodní léčbu, protože už si neví rady.

Z mého pohledu je samozřejmě veterinární léčba v pořádku. Hlavní je stanovení přesné diagnózy. Proto, pokud se na mě obrátí majitel s prosbou o pomoc a já nevím, co zvířátku přesně je, posílám ho vždy k veterinárnímu lékaři.

A teď už k zmiňovanému léku. Kalium sulphuricum je tzv. svalová sůl, tzn. že má schopnost přenášet kyslík, a proto výrazně zlepšuje okysličení buněk uvnitř. Odpovídá postižení sliznic a kůže ve 3. stadiu fáze zánětu – fáze supurace, tedy hnisání.

Používám ho vždy v souvislosti s potřebou být na čerstvém vzduchu a s výskytem sípavosti, strachu z malého prostoru, nebo když vidím, že zvíře lapá po dechu a udělá se mu lépe na čerstvém vzduchu, třeba u otevřeného okna. Je to důležitý minerál pro sliznici plic. Často ho používám spolu se zinkem, který je taktéž biochemickým oxidantem.

Výborně se hodí na záněty kůže, k léčbě ekzémů, svědění, při lupech, poruchách pigmentace, při tvorbě lepkavých, nažloutlých hnisavých ložisek a mokvajících strupů, pod kterými je hnis. Podporuje činnost slinivky tím, že podporuje tvorbu inzulinu.

Podporuje činnost jater, která jsou důležitým orgánem pro detoxikaci organismu. Detoxikuje buňku zevnitř. Použití tohoto homeopatického přípravku je také výborné u zánětu spojivek, podrážděných červených očí či u zákalu čočky.

Citlivými jedinci jsou často zvířata, která mají pihy, poruchy pigmentace kůže, šupiny, ekzémy, lupy a tvoří se jim bradavičky. Často sem také patří pacienti, kterým se neustále vrací hnisavé záněty očí (to je časté u anglických kokrů nebo basetů kvůli např. ektropiu). 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.