V dnešním článku bych ráda zmínila mé velmi oblíbené homeopatikum a tím je Lac caninum (psí mléko). Tento lék, stejně jako ostatní homeopatické mléčné léky, mají úzkou spojitost se samicemi, které tvoří mléko.

Už tady je zřejmé, že použití bude u samice, která nemá dostatek mléka a potřebuje podpořit laktaci při kojení mláďat a nebo naopak samice, která má např. falešnou březost nebo mastitidu a u ní budeme tedy potřebovat produkci mléka snížit. Mléko se tvoří složitým způsobem, aktivací či naopak poklesem některých hormonů (oxytocin, prolaktin, progesteron, estrogeny...), proto se toto homeopatikum dá použít i při různých hormonálních problémech a poruchách. Vždy je však třeba stanovit u veterinárního lékaře přesnou diagnózu!

Pokud má samice početný vrh a produkuje málo mléka, tento lék je doslova zázrak a velmi často zachrání hladová bříška a uklidní fenu, protože má klidný a spokojený, neukňouraný vrh. Sama jsem ho velmi často aplikovala u svých fen, či doporučovala klientům u dalších plemen s velmi kladným výsledkem.

Důležité je však načasování, mít ho v zásobě už připravený a podat, jakmile je vidět hladový vrh bez přírůstků. Poznáte to tak, že štěňata pijí u struku velmi krátce a rychle hledají další, neustále naříkají, lezou, jsou neklidná. Po podání vidíme prodloužení intervalu sání z jednotlivých struků, zkrácení ejekce, fena pouští mléko mnohem rychleji a i několikrát, po zvážení mláďat jsou krásné přírůstky po nakojení a nám může zcela odpadnout dokrmování z láhve. U tohoto případu použijeme Lac caninum 5 C s každým kojením ze začátku (pozor, pouze pokud fena nemá dostatek mléka!), kdy feně dáváme vždy trošku ze stříkačky, když jsou štěňata přisátá a dělají mléčný krok, a potom můžeme po dvou týdnech opatrně snížit dávkování.

Pokud má samice naopak falešnou březost nebo zánět mléčné lišty s abnormální tvorbou mléka, lišta je bolestivá na dotek, podáváme Lac caninum 15 C, pro úplné zastavení tvorby mléka Lac caninum 30 C.

Toto homeopatikum, jak jsem zmiňovala, nemá použití jen u tvorby nebo pozastavení mléka. Jeho využití je různorodé. Například u samic, které mají onemocnění dělohy a vaječníků v důsledku špatné produkce hormonů.

Dalším možným použitím je např. bolest v krku, bolest zubů, přeplnění slinné žlázy pod jazykem, slintání, dále silná rýma, astma, revmatitida, bolest kloubů, různé problémy s kůží, jako je dermatitida, ichtyóza, při výskytu bradavic.

Klíčovým symptomem je střídání obtíží z jedné strany na druhou, totéž platí i u použití při revmatismu, kdy bolest putuje z jednoho kloubu na druhý.

Všude u těchto případů volíme nízkou potenci 5 nebo 9 C.

Typickým jedincem, vhodným pro tento lék je ukňouraný, silně přecitlivělý jedinec.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.