Ráda bych se v dnešním článku zaměřila na kožní výrůstky u psů. Ať už se jedná o neškodné bradavičky, které často přibývají samozřejmě s věkem psa a objevují se nové a nové, nebo i jiné kožní výrůstky, které je třeba nechat zkontrolovat, a vyloučit, zda se nejedná o rakovinné bujení či jiný útvar, který narůstá do větší velikosti a je třeba ho chirurgicky raději odstranit.

Co je to bradavice nebo-li veruka? Jde o nezhoubný útvar na kůži. Pokud u psa něco takového objevíte, je třeba opravdu vyloučit, zda nejde o zhoubný útvar a skutečně se jedná o bradavici. Pokud jde o bradavici, ta většinou zmizí sama.

Přenos bradavice je možný pouze ze psa na psa. Většinou se pes od druhého nakazí, pokud má oslabenou imunitu či nějakým způsobem poraněnou kůži. Stačí např. rozdrbané místo kdekoli po těle. To poslouží jako vstupní brána. Člověk ani jiné zvíře se nemůže nakazit. Jak jsem psala výše, obvykle opravdu sama zmizí. Chirurgické odstranění se doporučuje pouze v případě, že se bradavička udělá např. na očním víčku a pes si ji opakovaně zraňuje a rozdrbává, protože mu brání ve výhledu. Dále pokud nějakým způsobem brání v chůzi, či se udělá na místě, kde je možnost snížené hygieny (např. kolem řitního otvoru) a hrozí infekce. V těchto všech případech je lépe ji co nejdříve odstranit a nečekat až zmizí sama.

Dalším kožním výrůstkem může být jen tuková bulka - lipom. Je to nahromaděná, většinou měkčí tuková tkáň. Pokud zůstává malá a neroste, jen sledujeme. Pokud bolí a tlačí na nějaký orgán, odstraní se.

Dalším útvarem je nádor. Je opravdu třeba odebrat vzorek, poslat ho na histologii a v tomto případě se chirurgicky odstraňuje. Existují dvě formy - zhoubné a nezhoubné. Ne vždy tedy znamená verdikt nádor pohromu a konec.

A teď se dostáváme k tomu, jak podpořit léčbu homeopaticky.

Prvně chci zdůraznit, že je nutná diagnóza veterinárního lékaře, který stanoví, o jaký výrůstek jde a zda je nebo není zhoubný a zda se bude chirurgicky odstraňovat či se jen bude pozorovat a nechá se tam, kde je!

U prvního případu, tedy obyčejných bradavic, pracuji s Thuyou occidentalis vyšší potence. Obvykle 15 nebo 30 C. Stačí podávat 1x nebo 2x týdně. Jedním ze základních léků na tvrdé bradavice v oblasti na polštářcích je Antimonium crudum 9 C nebo na měkčí veruky, které se vyskytují po těle Dulcamara 9 C. Obojí dávkujeme 2x denně 2 granulky. Pokud pejskovi visí drobnější nitkovité bradavičky někde v okolí víčka, koutků tlamky, můžeme podpořit jejich rychlejší likvidaci homeopatikem Nitricum acidum 9 C.

V případě lipomu postupuji po jeho odstranění jako po každém jiném chirurgickém zákroku, tedy snažím se homeopaticky podpořit hojení a snížit bolestivost. Nasazuji lék Arnica montana 9 C a to vždy. Je to můj oblíbený urychlovač hojení. Dále lék Staphysagria 9 C, která je výborná po každém chirurgickém zákroku, hojí řezné rány. Výborný lék na hojení měkkých tkání a pánve je Bellis perennis 15 C, případně Hypericum perforatum 15 C, který je výborný, pokud došlo při zákroku k poranění nervových zakončení.

Tyto homeopatické léky můžete použít pro urychlení hojení jakékoli rány po chirurgickém zákroku.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.