V jarních měsících probíhají přijímací zkoušky na střední školy. Náročné týdny čekají i budoucí maturanty, před nimiž stojí "zkoušky z dospělosti" následované u mnoha z nich i přijímacími zkouškami na vysokou školu. Proto pro vás máme několik tipů, jak své děti podpořit ve stavech velké trémy. 

Reklama: Oscillococcinum

Různé možnosti nám nabízí například fytoterapie. Večer a ráno před zkouškou připravte svému dítěti čaj z některé následujících bylin, či z jejich směsi: meduňka, fenykl, květ levandule a třezalka. Čajík od maminky uklidní v každé situaci!

Při trémě můžeme vnitřní klid podpořit i pomocí aromaterapie. Několik dní před zkouškou dopřejte svému dítěti před spaním zklidňující aroma-masáž. Můžete použít buď koupený masážní olej (přírodní, s éterickými oleji, nikoliv se syntetickými vonnými oleji), anebo si připravte svůj. Možností je mnoho. Do jedlého oleje (mandlový, sezamový, kokosový…) nakapejte několik kapek zvolené silice a masírujte s láskou, pochopením a vstřícností.

V den zkoušky můžete kápnout na šátek, za límeček sváteční košile (opatrně, ať ji neumažete), nebo na kapesník trochu vhodného éterického oleje. „Obalíte“ tak svého velkého žáka atmosférou harmonie, podpory a pochopení. Vybrat si můžete ze široké nabídky, uvádíme několik zklidňujících olejíčků:

 • Meduňka – výrazně uklidňuje, působí při nespavosti, nervozitě a neklidu. Pomáhá také při žaludeční neuróze.
 • Pomeranč sladký i hořký – ulevuje při neklidu a úzkosti, pomáhá i při nevolnosti (například ze stresu).
 • Mandarinka – rozptýlí úzkost, osvěžuje, uvolňuje napětí, pomáhá při nespavosti, výrazně harmonizuje psychiku.
 • Levandule – zklidňuje, harmonizuje a pomáhá při nespavosti.
 • Santal – navozuje pocit harmonie.
 • Růže – pomáhá při úzkosti.

A samozřejmě nezapomínáme ani na homeopatii:

 • Coffea cruda 30 C je vhodná pro studenta, který v noci přemýšlí nad úkoly, řeší zadání, v hlavě si představuje průběh zkoušky. Před zkouškou se z něj stává „malá šedá myška“. Objevují se bolesti hlavy a časté močení. Student má pocit těžkých končetin a nemá chuť nic pít.
 • Na Gelsemium sempervirens 30 C myslíme v situaci, kdy je žák „ochromen strachem“.
 • Argentum nitricum 30 C zvolme, když se před zkouškou objeví průjem. Student se v hektickém období přímo cpe střídavě chipsy, čokoládou a sladkostmi. Tento lék je také vhodný při intelektuálním vyčerpání.
 • Pro žáka, který „je vždy připraven“ už několik dní předem, plán úkolů má do puntíku splněný a až obsedantně dokola prochází jednotlivé části učiva, bude vhodným lékem Arsenicum album 30 C. Takové děti jsou zimomřivé. Strach se u nich může projevovat i dušením.
 • U některých studentů dochází při obavách ze zkoušky ke střídání hysterického pláče a smíchu. V krku mají pocit knedlíku. Nesnášejí kritiku. Objevují se také bolesti hlavy – jako by jim do ní někdo vrážel hřebík. V tomto případě volíme lék Ignatia amara 30 C.
 • Pokud student v důsledku vyčerpání reaguje na každý podnět, jako by ho píchla včelka, má „nervy na dranc“, nikdo se ho nesmí ani dotknout a nemá rád kolektivní práci, rozhodneme se pro Kalium phosphoricum 30 C.
 • Pro toho, kdo své pocity méněcennosti zakrývá agresivitou, mlsá hodně sladkostí a má chuť na teplé nápoje, bude vhodné Lycopodium clavatum 30 C. Student má obrovský strach před zkouškou, ale obavy se po začátku zkoušení vytratí. Nervozita se dokonce může projevovat i grimasami, které po zkoušce naštěstí vymizí.
 • V případě výpadků paměti, chybějící energie a pocitu, že nezvládne vyhovět požadavkům, připravte v den zkoušky koktejl: Phosphoricum acidum 15 C + Kalium phosphoricum 15 C. Do půllitrové lahve s vodou dejte 10 granulí od každého léku, upíjejte co půl hodiny.

Homeopatický lék vyberte podle nejbližších projevů strachu či stresu. Nejčastěji doporučované užívání je 2x denně 5 granulí týden před zkouškou, večer před zkouškou a ráno v den zkoušky 1x 5 granulí.

TIP 1: Všechny zmíněné postupy můžeme využít i pro mladší žáky, které čeká čtvrtletní písemka, nebo i obyčejné zkoušení, či vystoupení.

TIP 2: Nezapomeňte ve velký den přibalit také tabulku oblíbené čokolády i se vzkazem, že držíte palce.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.