Anémie je definována jako snížený počet červených krvinek a snížená hladina hemoglobinu. Potíže, kterými se anémie projevuje, jsou vesměs způsobeny sníženým zásobováním tkání kyslíkem.
Červené krvinky se tvoří v kostní dřeni a jejich produkce vyžaduje dostatek železa, vitamínu B12, kyseliny listové, nicméně ve vzácnějších případech může být anémie zapříčiněna i nedostatkem vitamínu A, B2, B6 či nedostatkem mědi jako stopového prvku.
Obecně mohou být příčiny anémie velmi různé, může být narušena jednak tvorba červených krvinek, případně červené krvinky podléhají zvýšenému odbourávání, případně dochází k jejich ztrátě krvácením.
Velmi častá je anémie z nedostatku železa. Ta může být zapříčiněna:
- chronickou krevní ztrátou – například při skrytých žaludečních vředech, zánětech střevní sliznice či nádorech v zažívacím traktu či výrazném menstruačním krvácení atd.
- sníženým příjmem železa – to bývá častější u vegetariánů a veganů, ale s nedostatkem železa ve stravě se můžeme setkat i u osob, které více holdují junk food, nebo často drží drastické diety
- poruchou vstřebávání železa v trávicím traktu – s tímto se setkáváme například u Crohnovy choroby a dalších zánětech trávicí trubice
- zvýšenou spotřebou železa – například v těhotenství či při kojení
Další velmi častou příčinou anémie je nedostatek vitamínu B12, opět docela častý problém u veganů a vegetariánů, nebo porucha jeho vstřebávání, s čímž se lze setkat například u některých autoimunitních chorob.
Projevy anémie:
- Únava a slabost
- Problémy se soustředěním
- Závratě
- Svalové křeče
- Snížená funkce imunitního systému
- Podrážděnost, bolesti hlavy, bušení srdce, závratě, dušnost
- V některých případech se můžeme setkat s chutěmi na neobvyklé (a nejedlé) věci jako je například syrová rýže, křída, omítka apod.
Homeopatická léčba:
Lze ji uplatnit po pečlivé diagnostice příčiny anémie u konkrétního pacienta.
- China rubra 9 C – je to hlavní lék na podporu pacienta, který má prokázanou akutní nebo chronickou krevní ztrátu (po úrazech, při silném gynekologickém krvácení atp.). Další indikací je použití na anémii po vyčerpávajících chorobách či ztrátách tělesných tekutin obecně. Pacient je celkově slabý, bledý, unavený a trpí zimomřivostí. Může si stěžovat i na pocity na omdlení či závratě.
- Natrum muriaticum 9 C – je to lék na anémie či její příznaky, které mohou mít nutriční příčinu nebo jsou podmíněny chronickým zánětem žaludku či se opět objeví po těžkých a vyčerpávajících nemocech. Příznaky, které povedou k použití tohoto léku jsou to, že pacient často hubne i při zachované chuti k jídlu, bude hodně žíznivý a mít chutě na slané potraviny. Na tělesné rovině krom slabosti a únavy si bude stěžovat na bolesti hlavy z anémie, nevolnosti, zvracení a chronickou zácpu. Typická je bolest hlavy, kdy pacient má pocit, že se hlava rozskočí. Celkově jsou to smutní a deprimovaní lidé.
- Ferrum phosphoricum 5 C – je to lék, který zlepšuje metabolismus železa a druhotně i okysličení buněk. Je tedy především indikován u pacinetů s prokázaným nedostatkem železa. Tito pacienti bývají bledí, ale mívají ataky zrudnutí ve tvářích a pocity horkosti. Trápí je i palpitace, tachykardie, závratě či noční pocení.
Tyto symptomatické léky můžeme podávat všechny společně v dávkování 3x denně 5 granulí, nicméně jejich kombinaci lze i individualizovat podle příčin a potíží daného pacienta.
K dlouhodobější stabilizaci je vhodné je doplnit i podáním tzv. terénního léku. Nejčastěji zde bývají indikovány léky Pulsatilla, Sepia, Phosphorus, Calcarea carbonica či Calcara phosphorica.
Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.