Je něco krásnějšího, než když se na vás usměje malé dítě?
Bez zoubků, či s malinkatými perličkami. Nebo dokonce legračně, rošťácky vypadající řada smíšeného chrupu s mezírkami, které na nový zub zatím jen čekají.
A co dospělí? Někdo má štěstí, dostalo se mu dobrého genetického základu a také o zuby správně pečoval. Pak je odměnou stejně krásný úsměv, jako mají děti. Zubní lékaři o tom však ví své. Kolik pacientů s opravdu zdravým chrupem asi mají?
V péči o ústní dutinu nejde jen o zuby. Také je potřeba myslet na dásně, na opakující se afty, na rty a na vracející se výsev oparu, na záněty, či nepříjemný pach. Opět je nejdůležitější systematická a důsledná péče o dutinu ústní, o celkový zdravotní stav, i o stav vnitřní etiky a morálky.
Víme, že pokud někoho trápí špatné trávení, může se to odrazit v páchnoucím dechu. Stejně tak u dětí poznáte, že začíná zánět mandlí podle charakteristického pachu.
K zamyšlení nás navádí psychosomatická stránka vnímání lidského těla. Třeba Michèle Caffinová, zubní lékařka, dospěla k závěru, že zubní kaz není vždy jen důsledkem špatné hygieny. Vidí souvislost mezi stavem celého chrupu a duševním životem jedince. Zuby prý svědčí o potížích, které nám vládnou, o našich slabostech i o silných stránkách.
Dr. Rudiger Dahlke v knize Nemoc jako symbol zmiňuje, že úkolem zubů je správné užití agrese, projevování a uplatňování životní síly, schopnost prosadit se, zvládat problémy a rozmělňovat „velká sousta“. Pokud se tomuto poslání vyhýbáme, přichází bolest, která má úkol navést nás na správnou cestu.
O zubech a o ústech mluví také několik přísloví. Vnímejme je jako metaforu, která k nám přináší obraz, jenž může poučit, sdělit, „kde děláme chybu“, a ukázat možnost nového směřování života a následného řešení potíží se zuby a ústní dutinou.
„Kdo nemá zuby, ať jí jen kaši.“ (slovenské přísloví)
„Žert má mít ovčí, ne psí zuby.“ (slovenské přísloví)
„Kdo má velká ústa, má malou hrst.“ (maďarské přísloví)
„Kdo hlídá svá ústa, střeží svůj život, kdo se pošklebuje, toho stihne zkáza.“ (Přísloví 13:3)
„Ústa vycházejí ze srdce.“ (cikánské přísloví)
„Kdo má žluč v ústech, tomu je všechno hořké.“ (německé přísloví)
Když se už potíže objeví, můžeme se inspirovat a změnit své chování, či vnitřní nastavení. Výsledek však obvykle nepřichází hned. Pak přivítáme možnost postarat se o sebe pomocí přírodní péče o zuby a ústní dutinu.
Šalvěj má protizánětlivé a dezinfekční účinky. Pomáhá léčit afty v ústech a různá poranění (třeba když si dítě kousne do vnitřní strany tváře). Známá je jako velmi účinné kloktadlo při zánětu mandlí.
Heřmánek zklidňuje podrážděné sliznice, hojí rány, dezinfikuje. Pomáhá řešit problémy s páchnoucím dechem.
Hřebíček je symbolem úcty k životu. Výrazně pomáhá proti zánětům různého původu.
Aloe vera je považována za rostlinu nesmrtelnosti. Nás však potěší fakt, že pomáhá předcházet bolákům v puse, urychluje hojení aft i oparů, má protizánětlivé účinky. Využijete ji při problémech s krvácením dásní. Také tlumí bolest zubů.
Dubová kůra má stahující účinky, pomáhá při zánětech. Je jednou z nejintenzivněji působících léčiv proti aftám.
Měsíček má protizánětlivé účinky, snadno si poradí s rankami v ústní dutině – třeba po zubním ošetření.
Mateřídouška urychluje hojení ran, léčí infekční záněty dásní. Dezinfikuje ústní dutinu, pomáhá řešit problémy s páchnoucím dechem.
Myrta pomáhá při virových onemocněních, léčí opary i afty. Má antibakteriální i protiplísňové účinky. Ulevuje od bolesti, dezinfikuje ústní dutinu.
Sléz léčí a posiluje všechny sliznice lidského těla. Pomáhá tedy i v ústech. Podpoří hojení aft, oparů, oteklých dásní apod.
Tea tree olej zředěný trochou jedlého oleje je skvělým pomocníkem v léčení aft i oparů.
Zmíněné byliny použijte k přípravě odvaru a následně k oplachům boláků, zanícených dásní nebo ke kloktání. Podobně můžete použít i tinkturu, kterou nakapete do vody. Éterický olej nakapaný do oleje poslouží k lokálnímu potírání problematických míst.
Tinkturu připravujte nejlépe z čerstvých bylin, které nasypete do skleněné lahve a poté zalijete lihem asi 2 cm nad byliny. Nechte louhovat dva až tři týdny, denně protřepávejte, pak proceďte. Hotovou tinkturu držte v temnu a chladu.
Šalvějová (hřebíčková) ústní voda:
- 200 ml šalvějové (nebo hřebíčkové) tinktury nalijte do lahve, přidejte 750 ml destilované vody. Používejte, jak jste zvyklí.
- 1 polévkovou lžíci sušené šalvěje, paličku skořice a 10 ks hřebíčku zalijte 1/2 l vařící vody a nechte louhovat přes noc. Proceďte, přidejte 125 ml vodky a ústní voda je připravena. V případě, že vás ústní voda pálí, můžete ji naředit přidáním destilované vody.
Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.