V tomto článku se zaměřím na můj další oblíbený homeopatický lék a tím je Urtica urens nebo-li žahavka roční. Jak už název napovídá, je to především lék, který využijete, když vás postihne nějaké nepříjemné pálení nebo mravenčení. A nejen to. 

Před lety mě tento lék úspěšně doprovázel v Řecku, kde se v té době hojně vyskytovala velmi nepříjemná žahavá medúza, zvaná talířovka svítivá. Urtica urens velmi pomohla v hojení a ústupu pálení po požahání touto medúzou.

Urtica urens patří do čeledi kopřivovité. Jistě si každý vzpomene, co cítil, když se dotkl kopřiv. V místě nastane jakési nepříjemné mravenčení. Na kůži jsou vidět malé červené mapky, rozsev pupínků. V tomto případě je Urtica urens velmi vhodným homeopatickým lékem, který můžeme použít na zklidnění v potenci 9 C. Stejně dobrý je i u štípnutí hmyzem, včelou. Tento lék má výrazný léčivý účinek také na špatně hojící se rány, ekzémy a akné.

Je lékem na mnoho dalších druhů problémů a dá se použít na leccos. Důležité je ale to, že svědění se zhoršuje stykem s vodou. Urtica urens nemá ráda chladivé obklady s vodou, ale naopak teplé a suché.

Jako první zmíním, že je lékem na bolavé klouby. Urtica umí snižovat kyselinu močovou v krvi, výborně působí při onemocnění kloubů, dně.

Působí významně při problémech s močením, u zánětu močových cest a u ledvinových a močových kamenů. Pokud jde o zánět močových cest, kdy pacient po velké námaze vymočí pouze malé množství moči, případně i s krví, je Urtica tou správnou volbou.

Zklidní spálenou kůži od slunečních paprsků, opařeniny, léčí opary rtů. Pomáhá celkově ulevit od bolesti a pálení. Je výborná především při popáleninách prvního stupně.

Je také lékem na kopřivku a histaminovou potravní alergii, např. z plodů moře. Upravuje střevní mikroflóru. Působí na dlouhodobou vyčerpanost, hormonální nerovnováhu u žen.

Pomáhá taktéž u vertiga (závratí).

Posiluje játra, žlučník a slezinu. Působí jako životabudič.

Použít ji můžeme rovněž při gynekologických problémech jako jsou svědivé výtoky, na oteklá prsa, podporuje též tvorbu mléka v prsou.

Často pomáhá při kožních problémech, jako je nehtová plíseň a kuří oka či puchýřky na prstech.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.