Chladné zimní měsíce přispívají ke zvýšenému výskytu respiračních onemocnění, mezi které patří i zánět hlasivek neboli laryngitida, která je častým důvodem návštěvy ordinace dětského lékaře. Jedná se o onemocnění malých a mladších dětí, hlavně předškolního věku.

Reklama: Stodal

Objevuje se náhle, z plného zdraví anebo na začátku respiračního onemocnění (rýma, pokašlávání, zvýšená teplota). Příčinou akutní laryngitidy bývá nejčastěji virový infekt, proto je léčba antibiotiky zbytečná. Mezi hlavní příznaky patří suchý, dráždivý (štěkavý) kašel, chrapot, dále může následovat inspirační stridor (kokrhavý nádech). U malých dětí může otok hlasivek způsobit dušnost. U převážné většiny dětí se obtíže vyskytují v noci.

O svoje zkušenosti se s námi podělila zkušená dětská lékařka a homeopatka MUDr. Pavla Koželuhová, naše milá kolegyně z Centra celostní péče Fontána z Plzně. Věříme, že vás bude příběh z její ordinace inspirovat.

„Změny počasí jsou ideální pro zvýšený počet laryngitid u dětí, kde doporučuji standardní dvojkombinaci Sambucus nigra 9 C a Spongia tosta 9 C - během dne ideálně rozpustit do tekutiny a nechat dítě odpíjet, po vypití rozpustit další. Během 1-2 dní se štěkavý kašel rychle změní na vlhký vykašlávací, který již dítě neobtěžuje. U dětí, které mají laryngitidy častěji, mají maminky už zkušenost, že pokud má dítě ještě před plným vypuknutím choroby "jemně změněný" hlas, pak je dobré užít Hepar sulfur 9 C minimálně 4x denně 5 granulí. Často pak ani nedojde k propuknutí choroby. V rámci prevence je pak vhodné užívat Oscillococcinum 2x týdně 1 tubu.“

Přehled uvedených homeopatik:

  • Sambucus nigra 9 C - dusivý štěkavý kašel, ucpaný nos, zadní rýma, husté hleny zatékající do krku
  • Spongia tosta 9 C - dusivý suchý kašel s pálivou bolestí, chrapot s bolestí při mluvení, zhoršení v noci
  • Hepar sulfur 9 C - suchý, chraplavý, štěkavý kašel, s bolestí v krku, vzniká po prochladnutí

Dávkování: 5 granulí Sambucus nigra 9 C a Spongia tosta 9 C rozpustit v 0,5 l vody. Případně přidat 5 granulí Hepar sulfur 9 C. Během dne postupně odpíjet.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.