Příušnice (infekční parotitida, mumps) jsou typickým dětským virovým onemocněním, s nímž se mnozí z generace dnešních dospělých setkali v dětství. V dnešní době se toto onemocnění objevuje méně často, protože očkování proti příušnicím je součástí základního očkování kombinovanou očkovací látkou Priorix.

Reklama: Oscillococcinum

Postižení virem parotitidy se projevuje otokem v oblasti před uchem a podél dolní čelisti. Zároveň dochází ke zduření ostatních lymfatických uzlin na krku. Virus může také postihnout slinivku břišní, varlata a vaječníky, toto riziko hrozí zejména u dospělých pacientů, u dětí zcela výjimečně. Jedna z možných komplikací je jednostranný zánět varlete a u malého procenta postižených následná sterilita. Optimální věk pro překonání nákazy je od pěti do deseti let. U většiny dětí toto v minulosti běžné dětské infekční onemocnění probíhalo bez komplikací a bez následků.

Vstupní bránou do těla jsou horní cesty dýchací, jedná se o kapénkovou nákazu. Inkubační doba je zpravidla v rozmezí 14-21 dní, nemocný je infekční již 24 hodin před projevem prvních příznaků. K prvním příznakům patří horečka, nevolnost a bolestivé zduření příušních žlaz na jedné straně, které se další den rozšíří i na druhou stranu obličeje. Horečka trvá 3-4 dny, dítě si stěžuje na bolesti při polykání a bolesti uší. Onemocnění trvá přibližně deset dní, často i méně. Proděláním nemoci se vytváří doživotní imunita.

Homeopatická léčba příušnic

Jakmile se objeví horečka, můžete hned začít s homeopatickou léčbou, samozřejmě podmínkou je mít po ruce homeopatickou lékárničku. V úvahu přichází běžné homeopatické léky na horečku jako Aconitum napellus, Belladonna, Ferrum phosphoricum a další.

V šetrné léčbě nepříjemných příznaků příušnic a zabránění možných komplikací se osvědčily tyto léky:

  • Phytolacca 9 C – tento homeopatický lék je vhodný u většiny případů. Podávejte jej, pokud si nevyberete z dvou níže uvedených. Dávkování: 3x denně 5 granulí.
  • Belladonna 9 C - podáváme, pokud je prudký nástup, vysoká teplota, výrazné bolesti, sucho v ústech, žízeň. Dávkování: 3x denně 5 granulí.
  • Mercurius solubilis 9 C - opuchlý a povleklý jazyk, páchnoucí dech, kovová pachuť a husté slinění. Dítě má horečku se zimnicí a pocením, které může na povlečení zanechávat žluté skvrny. Dávkování: 3x denně 5 granulí.

Na doléčení a prevenci komplikací (záněty vaječníků, varlat) doporučujeme přidat:

  • Pulsatilla 9 C - lék se podává i v období odeznívání choroby jako prevence komplikací (záněty vaječníků, varlat).
    Dávkování: 3x denně 5 granulí až do úplného odeznění příznaků.

Homeopatie má prostředky i na léčbu potenciálně závažných komplikací jako například Phosphorus 15 C na postižení slinivky nebo Apis mellifica 30 C na meningitidu (zánět mozkových blan). Léčbu infekční parotitidy jako i uvedených komplikací vždy konzultujte se s svým lékařem.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.