Dostala se k nám knížka s pohádkami. Jsou jednoduché a zároveň legrační. Třeba jedna je o tom, jak si malý pštros hrál se svou maminkou na schovávanou. Když strčila maminka hlavu do písku, pštrosík se bál, protože ji nemohl najít. Za malou chvilku se spolu zasmáli. Hůře bylo, když se najednou objevil lev. Maminka přikázala pštrosíkovi: „Schovej se!“ A oba strčili hlavu do písku. Lev se toho divného zvířete, které má jen nohy a krk a žádnou hlavu, lekl. Myslel si, že je to lví strašidlo, a utekl. Tolik pohádka. Pštrosík se lekl, když neviděl maminku, lev se zase bál „strašidla“. I v životě dětí se může objevit situace, která jim způsobí stres.

Reklama: Oscillococcinum

Pomoci může meduňkový polštář (nebo textilní mazlík s náplní z levandule nebo meduňky) nebo „kouzelné vajíčko“, ve kterém je schovaný kousek vaty s kapkou mandarinkové, levandulové nebo pomerančové silice. K nim si dítě přivoní, když má strach.

Příjemná je také masáž večer před spaním – do základního oleje nakapeme některou z již zmíněných zklidňujících silic. V místnosti, kde se dítě zdržuje, nebo v pokojíku před spaním zapálíme aromalampu s levandulí, santalem, meduňkou, mandarinkou či růží. Tyto silice pomáhají odstraňovat řadu psychických problémů, které se objevují u dětí každého věku (špatná nálada, stavy neklidu i nezájmu, úzkosti a strachy). Pomohou i vhodně vybrané Bachovy esence, které harmonizují psychiku od různých problémů.

Z homeopatických léků jsou vhodné například:

  • Aconitum 30 C – náhlá panika, děs, šok, podrážděnost, noční můry. Zrychlené dýchání, znecitlivění a pálení tváří, rukou a chodidel.
  • Gelsemium sempervirens 15 C – roztřesenost, slabost, paralyzace strachem, prázdná mysl, nemůže mluvit, ani myslet. Někdy se projeví průjmem.
  • Ignatia amara 15 C – přecitlivělost, plačtivost střídající se se záchvaty smíchu; těžko utišitelný pláč; každá emoce situaci zhorší, naopak, rozptýlením projevy mizí.
  • Nux vomica 15 C – dítě je netrpělivé, jeho nálady se neustále mění; u dítěte přetíženého povinnostmi; zácpa ze stresu.
  • Pulsatilla 15 C – pomůže u dětí stydlivých a u citlivých dětí, které potřebují mít maminku na blízku; pocit osamělosti, opuštěnosti – hlavně při usínání; zhoršení projevů při nástupu do MŠ, nebo i při narození sourozence.
  • Staphysagria 15 C – pocit ublížení, pocit týrání, nespokojenost, pocit nespravedlnosti – promítá se do tělesných projevů, například svědění kůže, kašel, noční pomočování.
  • Opium 30 C – přetrvávající strach. Strach se vrací, když si vzpomene na kritickou věc.

Pokud strach přetrvává déle, je na místě se poradit se zkušeným lékařem-homeopatem.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.