Každé fyzické poranění, velmi často zlomeniny, s sebou nesou ohrožení komplikací zvanou laicky „Sudeck“. Konkrétně se jedná o Komplexní regionální bolestivý syndrom, dříve Sudeckovův algodystrofický syndrom. Co to znamená?

Oficiální definice zní takto: komplexní regionální bolestivý syndrom je stav vyznačující se chronickou bolestí, která postihuje především paže, nohy, ruce nebo chodidla. Tento stav je známý rovněž jako reflexní sympatická dystrofie nebo kauzalgie.

V praxi to znamená, že například po „obyčejné“ zlomenině, po sejmutí sádrové fixace, nedochází k optimálnímu rozhýbání končetiny, ta stále bolí, otéká, je červená. Takový stav může trvat velmi dlouho. V dalším stádiu, které může přijít s odstupem 6-12 měsíců dané místo opět více otéká, ale je naopak bledé, chladnější. A v poslední fázi dochází k vyhubnutí svalů, výpadu ochlupení, omezení funkce končetiny. V průběhu všech stádií může, a často dochází, k odvápnění kosti, což se například po proběhlé zlomenině vůbec nehodí.

Známe příčinu?

Příčina vzniku této komplikace není vůbec jasná, uvažuje se i o genetické souvislosti. Nepříznivě působí negativní životní situace a stres.

Tuto nepříjemnou komplikaci může způsobit i jiné poranění nebo onemocnění než zlomenina, i když pro tuto je to nejtypičtější. Například po podvrtnutí kotníku, kdy velmi dlouho po úrazu přetrvává bolestivost. Největším paradoxem pro mne byl takový případ u dospívajícího chlapce, kterému se udělala na chodidle bradavice a při chůzi ho bolela. Zkrátka, pokud někde přetrvává bolest příliš dlouho, tělo na takový stav zareaguje změnou nervového zásobení dané oblasti, především na úrovni prokrvení.

Jak "sudeck" léčit?

Co se týče léčby, je to ještě nejasnější. Často se podávají léky působící v oblasti psychiky. Zjistilo se, že větší sklon k takové komplikaci mají úzkostní pacienti. Při odvápnění se podávají léky, které dodávají kostem vápník, apod. Velmi důležité je striktně se vyhýbat bolestivým vjemům.

Proto pokud máte po úraze dlouhodobé bolesti, je dobré situaci nepodceňovat. Možná vám bude stačit "jen" rehabilitace, trošku vrátit sílu, koordinaci a kondici.

I v takové situaci často spoléhám na doplnění o homeopatickou léčbu, a to:

  • Ignatia amara 15 C – 5 granulí 2x denně
  • Arnica montana 9 C – 5 granulí 2x denně
  • Apis mellifica 30 C – 5 granulí 2-4x denně (podle míry otoku)

Vaše Radana

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.