Jaro je tu. Sluníčko nás vylákalo z domovů a konečně můžeme za pohybem vyrazit ven! Každý z nás volí jinou pohybovou aktivitu. Mezi ty nejčastější patří chůze. Pokud jste zvyklí chodit často, ale při chůzi trpíte bolestí či únavou nohou, pak je tento článek určen právě vám.

Příčin bolestí chodidel může být mnoho. Velmi často se jedná o nesprávné rozložení zátěže, což nesouvisí pouze s chodidlem, ale s držením celého těla. Například, když se vaše páteř nemůže dobře napřímit, nemůžete ani těžiště těla dostat do místa, které je pro rozložení zátěže na ploskách biomechanicky nejoptimálnější. Je tedy dobře pomyslet i na to, že příčina, nemusí být v oblasti chodidel.

Další příčinou je často počínající plochonoží, tedy pokles podélné a příčné klenby nohy. Tento proces je v první fázi více bolestivý, po poklesu klenby už ne.

V obou případech je dobře pracovat na zlepšení vstupní informace z receptorů na chodidlech. To můžete udělat např. tím, že budete chodit často na boso v rozmanitém terénu. Pokud budete chodit na boso po "placatém terénu" nemá to takový efekt jako terén rozmanitý, např. střídání podkladu - písek, tráva, dřevo, apod. Tím, že zlepšíte vstupní informaci do pohybového systému, zlepšíte i výstup. Noha totiž funguje jako "čtečka", snímá terén a dává pohybovému systému informace o tom, jak má jednotlivé segmenty co nejlépe nastavit vzhledem k očekávanému pohybu nebo poloze. Zkuste tedy tento trénink spolu s otužováním - vhodná je střídavá sprcha nebo přešlapování střídavě ve studené a teplé vodě.

Pacienti často nosí nebo zvažují nošení obuvi s akupresurními vyvýšeninami, to není příliš vhodné, protože chodidlo se na toto dráždění velmi brzy adaptuje. Navíc může toto dráždění působit i dráždivě a vyvolávat bolesti i na vzdálených místech. Lepší jsou akupresurní podložky, na kterých opakovaně během dne přešlapujete. Vůbec nejlepší jsou kamínky z potoka, které jsou ohlazené vodou, tudíž nepíchají, ale dávají plosce kromě léty nasbírané energie také pocit rozmanitého terénu a nutí ji stabilizovat.

Určitě bych doporučila i dlouhodobější užívání homeopatického léku Arnica montana 9 C - 5 granulí 2x denně a Ruta graveolens 9 C - 5 granulí 1x denně večer.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.