Mnozí z nás již měli tu čest setkat se s tímto obtížným hmyzem. Jedná se o velmi drobný dvoukřídlý hmyz, jehož bodnutí může vyvolat i silnou alergickou reakci. Na rozdíl od štípanců komárů či ovádů představují ranky způsobené muchničkou větší riziko, neboť se snadno zanítí a při rozškrábání hrozí zanesení infekce se špatným hojením ran. 

Jejich bodnutí je velmi bolestivé a bolest se může dostavit klidně až druhý či třetí den po setkání. Mnohdy se v místě bodnutí objeví drobné kapičky krve. Následuje otok, horkost, svědění, začervenání a výrazná citlivost až bolestivost nejen v okolí rány.

Po štípnutí muchničkou se doporučuje ránu vydezinfikovat a rozhodně neškrábat. Otok se svěděním lze zmírnit chladivým obkladem či mastí s hojivým účinkem. Naopak se příliš nedoporučuje octový obklad, protože sliny muchniček rovněž obsahují kyseliny a ocet tak může otok ještě zhoršit. Ochranou proti muchničkám může být používání repelentních přípravků a nošení dlouhých rukávů a nohavic.

Z homeopatických léků lze doporučit:

  • Apis mellifica 15 C – narůžovělý otok zlepšený chladem a studeným obkladem
  • Ledum palustre 15 C – základní lék na jakákoli bodnutí hmyzem, v místě bodnutí se může objevit krevní podlitina
  • Poumon histamine 15 C – při projevech alergické reakce; homeopatické antihistaminikum
  • Belladonna 9 C – v případě červené, zánětlivé a bolestivé reakce v okolí bodnutí doprovázené zvýšenou teplotou

Dávkování: Dle akutnosti stavu volíme intenzivní dávkování 5 granulí každých 10–15 minut do zmírnění obtíží. Při zlepšení intervaly prodlužujeme a následně opakujeme dle potřeby 2–5x denně.

Vhodným doplňkem s lokálními účinky je osvědčený chladivý gel Dapis gel, který zmírňuje svědění kůže, ulevuje od bolesti a pálení. Účinné složky gelu jsou čistě přírodního původu. Gel je velmi šetrný a tudíž je vhodný pro celou rodinu, i pro těhotné a kojící matky.

Příklad z praxe:

Dívka (10 let), lýtko. Bodnutí muchničkou při cyklistickém výletě. Bodnutí zaregistrovala až po návratu domů a po objevení drobných kapiček krve na lýtku. Do 3 hodin následovalo svědění, velká bolestivost a citlivost, lokální zarudnutí a lehký otok.

Léčba: dezinfekce rány, chladivý obklad a ošetření Dapis gelem. Z homeopatie podáván nejprve Poumon histamine 15 C, a to 5 granulí po 10 min. Zároveň střídavě 5 granulí po 15 min. Apis mellifica 15 C + Ledum palustre 15 C. Takto intenzivně podávat 2 hodiny po lokálním ošetření. Dále tato tři homeopatika užívat 3x denně 5 granulí. Pokračovat v potírání Dapis gelem, který viditelně dívce ulevuje. Otok a svědění ustupuje rychle. Následující dva dny si dívenka stěžuje na bolest celého lýtka a je proto zvolena Arnica montana 9 C 3x denně 5 granulí na zmírnění obtíží. Třetí den po naší intervenci se stav zklidňuje a dle slov dívenky: „Už o tom vlastně ani nevím.“ 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.