„Zažili jsme brutální povodně, tornádo, tak jsme možná i trochu trénovaní,“ říká s lehkou nadsázkou praktická lékařka Hana Váňová z Litovle. V přísné karanténě strávila se svými spoluobčany čtrnáct dní. Cítila, že má jako lékařka nějakou výhodu oproti ostatním? Jak vnímá jako bývalá zaměstnankyně domova pro seniory izolaci starších lidí a jak to sama řeší ve své rodině? Nejen tato témata přinášejí postřehy a úvahy Hany Váňové z Litovle v době koronavirové krize.

Když jste se dozvěděla, že se chystají mimořádná opatření, jak jste to jako lékařka vnímala?

Nějaké signály jsem měla už od ledna, přes zahraniční weby. Také jsem si vzpomněla na epidemii SARS v roce 2009, tenkrát jsme to prožívali hodně a pak se ukázalo, že epidemie měla krátké trvání. Tak jsem si říkala, že to bude něco podobného. Ale začaly přicházet další informace, hlavně z Itálie a ukazovalo se, že virus je více nakažlivý a u některých lidí způsobuje vážné dýchací problémy. Proto jsem ta opatření vnímala jako potřebná. Prostě nikdo přesně nevěděl, jak se ten virus bude chovat, co nás čeká a v takovém případě je dle mého názoru potřeba být obezřetný.

Vy osobně, připravovala jste se nějak? Stanovila si například předem nějaký režim? Dodržovala jste ho?

Já už více než rok neprovozuji ordinaci a intenzivně jsem hlídala vnučku, aby dcera mohla pracovat. Tedy jsem nemusela řešit žádná opatření v ordinaci, to bylo náročné, sledovala jsem to u svých kolegů. Co se týče mé domácnosti, jsem stará škola, mám vždy zásoby základních potravin: ve sklepě brambory na celou zimu od farmáře, v bednách v písku mrkev, petržel, celer, červenou řepu, což si pěstuji sama, vlastnoručně naložené kysané zelí, vlastní jablka ze zahrady. Ve spíži se vždy najde pohanka, jáhly, kroupy, hrách, fazole, mouka. Vajíčky mne zásobuje sousedka. Tak jsem si pro sebe udělala test, kolik dnů vydržíme nejít do obchodu. Během 14 dnů úplné karantény v Litovli to bylo jedenkrát. Bylo to samozřejmě i proto, že už jsme s manželem sami a on se konečně naučil snídat obilné kaše a nepotřeboval denně čerstvé rohlíky!!! Děti jsou dospělé, mají své rodiny, žijí jinde.

Režim byl také jednoduchý – začalo jaro a bylo spousta práce na zahradě, bylo potřeba umýt okna atd. Navíc byl konečně čas utřídit různé vlastní přednášky, materiály ze seminářů a konferencí. Je toho opravdu hodně, a ještě nemám hotovo. Jako obvykle každé ráno začínám energetickým cvičením, mám takovou svoji sestavu, tak to už jsem měla naučené. Také jsem si zavedla dopolední hodinu angličtiny, což už jsem plánovala dlouho, ale pořád jsem to odkládala. A také byla spousta mailů a telefonátů od mých pacientů, které jsem měla ve své homeopatické poradně. Takže někdy i několik hodin denně jsem seděla u počítače a „ordinovala“. A každý den vařila dobré čerstvé jídlo – to je pro podporu imunity důležitější, než si mnozí myslí!!!   

Změnil se nějak Váš přístup, když se Litovel ocitla mezi městy, která z nařízení vlády uzavřeli? Co Vás v tu chvíli jako lékařku, ale také obyvatelku města, napadalo?

Jak už jsem řekla, já s manželem jsme byli relativně v klidu. Zažili jsme brutální povodně, tornádo, tak jsme možná i trochu trénovaní. Naštěstí manžel je velmi klidný a rozvážný člověk. Takže u nás doma byla pohoda. Ještě více jsme si vážili společně sdílených chvil, užívali jsme si společný oběd a podobné „samozřejmosti“. Ve městě to bylo horší, obávala jsem se paniky, která mění chování lidí. Mnoho lidí mělo opravdu strach: Byli paralyzováni, zoufalí, ale někteří byli naštvaní až agresivní. To vše jsem vnímala z mailů a telefonátů. Napadlo mne, že když to bude trvat dlouho, bude to mít důsledky možná horší než samotná nemoc. Přemýšlela jsem, jak mohu ze své pozice pomoci. Proto jsem napsala takový text pro Litovelskou kavárnu, kde pořádám přednášky o zdravém životním stylu a homeopatii, který se pak šířil na sociálních sítích. Bylo důležité dát lidem nějaké konkrétní užitečné rady, které je možno ihned realizovat. Prostě jsem měla potřebu něco konkrétního udělat.

Co Vás v době trvání této karantény nejvíc překvapilo?

Jak se Litovel stala přes noc velmi známým městem. Psali mi i kolegové ze zahraničí, aby si ověřili, zda jsem v pořádku, a zjistili, co se u nás skutečně děje. Takže síla médií je obrovská.

To, že je většina lidí v době krizí více soucitných a spolupracujících, jsem si ověřila už při zmíněných povodních a tornádu. Že také existují lidé, kteří se snaží neštěstí jiných zneužít ve svůj prospěch, se také, bohužel, stává. V této situaci, která byla v jistém smyslu jiná, nepředvídatelná, mne překvapil postoj některých lidí z jiných měst, kteří se chovali k občanům Litovle jako k vyděděncům – to známe z románů a filmů o morových epidemiích, ale když to zažíváte ve skutečném životě, je to síla!!!

Celý článek si můžete přečíst ZDE.

Zdroj: www.mojezdravi.cz

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.