V tomto díle Materia Medica bych rád zmínil lék, který je aktuální právě v letním období a v souvislosti s konzumací ovoce a cestováním, protože je to jeden z velmi důležitých léků průjmových onemocnění. 

Tento lék je vyroben z rostliny, která pochází ze severní Ameriky. Indiáni a první osadníci ji používali jako projímadlo. V homeopatii ji využíváme - právě pro podobnost tohoto účinku - na průjmy.

Hlavními sférami působení Podophylla jsou střeva, ale také játra, žlučové cesty a ženské pohlavní orgány.

Jak už jsem zmínil, je to jeden z důležitých léků průjmů. Typicky jsou to průjmy po konzumaci ovoce, zejména kyselého, ale i průjmy při cestování. Zažívání je postiženo celkově. Průjem je žlutý a předchází mu bublání a škroukání ve střevech. Průjmovitá stolice z konečníku doslova vystřikuje, nicméně není provázena bolestí. Po stolici je nemocný zesláblý a má pocit prázdna v břiše. Doprovodným příznakem u těchto nemocných může být bolest hlavy, intenzivní průjem může navíc vést až k výhřezu rekta. Napití průjem vyvolává a nebo zhoršuje a také se potíže zhoršují v horkém počasí či podnebí. Potíže se zlepší ležením na břiše, teplem či jemnou masáží břicha.

Průjem po ovoci či ze zkaženého jídla s velkou slabostí mohou trochu evokovat například lék Arsenicum album, ale u něj je stolice pálivá a nehojná a postižený má tendence pít jen po doušcích.

Průjem typický pro lék Podophyllum může být doprovázen i kyselým říháním či zvracením. Nemocný nemá chuť k jídlu, protože vše mu chutná kysele, nebo mu připadá jídlo zkažené. Vadí i pach jídla. Ale má velkou žízeň na velké množství studené vody.

Krom gastroenteritid je Podophyllum dobrým lékem pro děti v období prořezávání zubů, které je provázeno průjmy. Podobně jako u léku Phytolacca mohou mít děti sklony ke kousání, což jim zmírňuje bolesti prořezávajících se zoubků.

Poměrně specifickou indikací tohoto léku je migréna, která zasahuje pravou polovinu hlavy a zlepšení přináší právě průjem.

Podophyllum je indikovánao nejčastěji v ředěních 9 C či 15 C, podávaná v dávce 5 granulí vždy po průjmovité stolici. V případě problémů při prořezávání zubů volíme dávkování 3-4x denně 5 granulí.
 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.